Julkaistu: ti 15.6.2021
Kauhajoella on useita yrityksiä, joiden palveluksessa on monia romaneja. Kaupungissa voi kohdata romanin koulukyytiä ajavana linja-autokuskina, koulutuskuntayhtymän työnjohtajana tai vaikka kaupan vartijana. Onko kaupungissa erityisen romanimyönteisiä työnantajia vai onko kyse sattumasta? Toimittaja Jaakko Laakso lähti selvittämään tätä Kauhajoelle. Haastateltavina ovat linja-autonkuljettaja Kyösti Mäntyniemi, Koulutuskuntayhtymä Vuoksin autofiksaamon työnjohtaja Jarmo Grönstrand sekä Vuoksin talous- ja henkilöstöjohtaja Pirkko-Liisa Kopakkala.
https://areena.yle.fi/podcastit/1-50822236
"Otetaan ihminen ihmisenä, eikä lokeroida"
8
700
Vastaukset
- Anonyymi
Komiaa Kauhajoki ja Kauhajoen kaaleet!
- Anonyymi
Kauhajoella Katjan Vohvelikahvilasta saa Suomen parhaimmat vohvelit.
https://www.katjanvohvelikahvila.fi - Anonyymi
– Eteläpohjalaisen Kauhajoen asukkaista noin viitisen prosenttia on romaneja. Se on selvästi Suomen suurin romanipitäjä, Friman-Korpela kertoo.
https://yle.fi/a/3-7912452 - Anonyymi
Kauhajoella on ollu valtaväestöön kuuluvia jotka on avitanut, auttanut ja antanut mahdollisuuden kaikkien pyrkiä eteenpäin ja se näkyy eri yrityksis jopa siellä on tummalla heimolla oma yritys ja ulkomaalaisilla.
- Anonyymi
Romani myymälävartijana, jo on aikoihin eletty!
- Anonyymi
Niinpä, taitaa olla melkoinen hävikki.
- Anonyymi
Mahtavaa Kauhajoki! Olisipa näin kaikissa Suomen kunnissa, siitä hyötyisivät kaikki.
- Anonyymi
Uteliaisuudesta, millä tapaa kaikki hyötyisivät?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614348KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1433087Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472398Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?462323- 971961
- 241883
- 281596
- 221574
- 1491402
- 341233