Julkaistu: ti 15.6.2021
Kauhajoella on useita yrityksiä, joiden palveluksessa on monia romaneja. Kaupungissa voi kohdata romanin koulukyytiä ajavana linja-autokuskina, koulutuskuntayhtymän työnjohtajana tai vaikka kaupan vartijana. Onko kaupungissa erityisen romanimyönteisiä työnantajia vai onko kyse sattumasta? Toimittaja Jaakko Laakso lähti selvittämään tätä Kauhajoelle. Haastateltavina ovat linja-autonkuljettaja Kyösti Mäntyniemi, Koulutuskuntayhtymä Vuoksin autofiksaamon työnjohtaja Jarmo Grönstrand sekä Vuoksin talous- ja henkilöstöjohtaja Pirkko-Liisa Kopakkala.
https://areena.yle.fi/podcastit/1-50822236
"Otetaan ihminen ihmisenä, eikä lokeroida"
6
550
Vastaukset
- Anonyymi
Komiaa Kauhajoki ja Kauhajoen kaaleet!
- Anonyymi
Kauhajoella Katjan Vohvelikahvilasta saa Suomen parhaimmat vohvelit.
https://www.katjanvohvelikahvila.fi - Anonyymi
– Eteläpohjalaisen Kauhajoen asukkaista noin viitisen prosenttia on romaneja. Se on selvästi Suomen suurin romanipitäjä, Friman-Korpela kertoo.
https://yle.fi/a/3-7912452 - Anonyymi
Kauhajoella on ollu valtaväestöön kuuluvia jotka on avitanut, auttanut ja antanut mahdollisuuden kaikkien pyrkiä eteenpäin ja se näkyy eri yrityksis jopa siellä on tummalla heimolla oma yritys ja ulkomaalaisilla.
- Anonyymi
Romani myymälävartijana, jo on aikoihin eletty!
- Anonyymi
Niinpä, taitaa olla melkoinen hävikki.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881373Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57915
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40861Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838