Olen menettanyt kaiken

Anonyymi-ap

Ikää minulla on vajaa 20 vuotta, mutta kaikki on menetetty.

Ainoat hyvät asiat elämässäni ovat opiskelupaikka vihdoinkin mielenkiintoiselta alalta, jossa olen lahjakas. Minulla on myös oma asunto, josta pidän huolta. Arjenhallintani on muutenkin ihan ok, mutta kaikki tuntuu silti menevän päin helvettiä luotijunan vauhtia.

Juon liikaa alkoholia, jokaisena viikonloppuna pieniä tai suuria määriä "nollatakseni". En koskaan arkena, ettei opinnot kärsi. Tupakoin myös päivittäin. Arkisin tunnen oloni tyhjäksi ja vajaaksi, vaikka pärjään ihan ok. Minulla ei ole kumppania, ja tunnen itseni yksinäiseksi luuseriksi ja vertaan itseäni muihin onnistujiin.

Diagnooseina toistuvat masennustilat ja ahdistuneisuushäiriö, lääkityksenä SSRI-lääke ja beetasalpaaja fyysisiin oireisiin. Terapiassa kävin pari vuotta, mutta siitä en koe saaneeni suurempaa apua. Mitä minun tulisi tehdä? Aloittaa uusi harrastus vai keskeyttää koulu ja aloittaa kokopäiväryyppääminen sosiaaliturvan avulla?

5

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokeile THC tuotteita ilman tupakkaa ja lähde vaikka metsään kävelylle.Luonto puhdistaa.

    • Anonyymi

      Hieno juttu että on asunto ja opiskelu,pidä niistä kiinni.Vkl ryyppäämiset vois jättää koska ne tuo vain ahdistusta lopuksi.Uusi harrastus on hyvä idea.Niin ja mitään et oo menettänyt sinä nuori ihminen,leuka pystyyn.

    • Anonyymi

      Kannattaa alkaa tykätä itsestään.
      Taustalla on heikko itsetunto. Kun ajattelee itsensä luuseriksi, niin samalla ajattelee, että tietysti muutkin ajattelevat minua luuseriksi.
      Pahin on ehkä se, että vertaa itseään muihin, ei ne muut ole sen kummempia.
      Ja tosiaan, toi alkoholi tässä kohtaa on vain pahentava tekijä. Nollatahan voi muutenkin, kuin ryyppäämällä päänsä täyteen.
      Oletko kokeillut jotain urheilulajia, tosin ei kaikki siitäkään tykkää.
      Mutta mitä jos vaikka juoksisit itsesi ihan nolliin, tai kävisit kuntosalilla puristamassa mehut pihalle. Onhan nekin nollauskeinoja.

      Sitä ei kannata tehdä, että alkaisi kokopäiväjuopoksi, sitten menettää kaiken.
      20-vuotias on vielä sen verran nuori, ettei pysty paljon menettämään, on vähän hölmöä sanoa, että olisi menettänyt kaiken, kun ei ole paljon vielä kokenutkaan.

      Vähennä alkoholin käyttöä, lakkaa ajattelemasta olevasi luuseri, koska et ole, äläkä vertaa itseäsi muihin. Ole tyytyväinen itseesi sellaisena kuin olet. Älä yritä liikaa, tee mitä pystyt ja ole siihen tyytyväinen, kenenkään ei tarvitse olla täydellinen.
      Sinä riität. Pärjäät kyllä. Tsemppiä.

    • Anonyymi

      Lopeta ryyppääminen totaalisesti. Keskity sen sijaan elämään ja tulevaisuuteen! Opiskelu saisi olla nyt tärkein asia elämässäsi.

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne! On tärkeää purkaa mielessä olevia huolia. Vertaistuki voi olla hyvä voimavara. Ulkopuolisen kanssa keskusteleminen voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia. Joskus myös ammattimainen keskustelupau voi olla tarpeen.

      On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea elämän eri tilanteissa. Niistä voi saada vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen. Alla tiedoksi tahoja joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2147
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1023
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe