"Maailmankuulu Suomessa".
Kekkonen oli Lehtistä lainatakseni
7
490
Vastaukset
- Anonyymi
Vitti hei !.
- Anonyymi
OikeistoSosDem kirjoitti:
Väinö Leskisen kuuluisa puhe: "Urho Kekkonen on rrrrikollinen".
Täältä https://yle.fi/aihe/artikkeli/2006/09/08/vuoden-1956-presidentinvaalin-aantenlaskenta voit kuunnella Väinö Leskisen parhaan puheen.
Varmaankin asia oli noin kuin kerrot. Kekkonen olisi voitu tunnistaa maailmalla kahdesta asiasta. Toinen niistä oli ETYK-kokous ja toinen findaliserung-termi. Mutta eivät nämä asiat Kekkoseen liittyen kovin kiinnostavia aiheita maailmalla ole olleet. Kekkonen tunnettiin lähinnä Ruotsissa, Saksassa, Norjassa ja USAssa. On ehkä yllättävää, että myönteisimmin Kekkoseen taisivat suhtautua amerikkalaiset. Tage Erlanderin ja Willy Brandtin suhteet Kekkoseen olivat kylmähköt ja Norjassa Kekkoseen kai suhtauduttiin välillä jopa vihamielisesti.
Suomi oli lännen silmissä aika epäkiinnostava valtio Kekkosen valtakaudella. Se johtui siitä, että Suomi luettiin NL:n etupiiriin eikä Kekkonen ollut se, joka olisi alkanut rähjäämään neukkujen kanssa.
Ulkomailla Kekkonen tietysti tunnettiin ylivoimaisesti parhaiten naapurimaa NL:ssa. Siellä valtiojohto kyllä tunsi Kekkosen hyvin. Monen mielestä liiankin hyvin. Eli Kekkonen oli suhteellisen maailmankuulu Venäjällä sen johdon piirissä. Tietysti on vaikeampi sanoa tunnettiinko Kekkonen venäläisen kansan parissa. Mutta sehän riippui täysin siitä, millaista tietoa valtaklikki jakoi Pradan ja Izvestijan kautta kansalaisilleen. Sosiaalinen Hrustshev ja Kosygin lienevät olleet myös Kekkoselle ystäviä. Brezhneviä Kekkonen taisi karsastaa enemmän.
Kuka Suomen presidenteistä voisi sitten olla maailmalla tunnetuin. Kaksi miestä nousee mielessäni ylitse muiden. He ovat Martti Ahtisaari ja Sauli Niinistö. Suomessa kaiketi tunnetuimmat ovat Kekkonen, Paasikivi, Ryti, Niinistö ja Mannerheim sekä Koivisto.
Historiallisesti merkittävimmät ovat olleet Ryti, Koivisto ja Niinistö. Ryti teki merkittäviä päätöksiä sodan aikana, Koivisto johdatteli Suomen EUhun ja Niinistö Natoon.Suhteita Länsi-Saksaan heikensi Kekkosen into tunnustaa DDR. Harkitsematon Pyjamantaskupuhe ja Kekkosen into NL:n etuja ajavaan ydinaseettomaan Pohjolaan heikensivät suhteita Norjaan.
ETYK:llä ei tosiasiassa ollut suurtakaan merkitystä Itäblokin vapautumiseen. Enemmän vaikuttivat Solzhenytshyn, Walesa ja Radio Free Europe.
Aina asialliselle MPP:lle asiallisesti palstan epäasiallisille taas epäasiallisesti.
Kekkosen syntilistaan myös se että hän hajoitutti SDP:n Moskovan tuella.
- Anonyymi
LASSE LEHTINEN.....HAAA.........HAAAA.........KARL MARX
TOTTAKAI TIEDETÄÄN LASSE LEHTINEN MIKÄ MIES. KEKKOSEN VERI VIHOLLINEN. MANNERHEIM VIHA, JOTA LEHTINEN HALUSI TARTUTTAA, JUONTAA JUURENSA LENNNIN NEUVOSTOARMEIJAN JA SUOMEN LEHTISEN PUNAISTEN VASTAAN TAISTELUSTA JA KATKERASTA HÄVIÖSTÄ.
KUTEN JÄLLLEEN KERRAN VAALEISSA PUNAISTEN HÄVIÖÖN JA SOTA SAA JATKUA. PUNAISET TAAS JÄLLEEN.Kekkonen itse asiassa radikalisoitui vasemmalle 1960-luvulla. Despootti despoottien tapaan ympäröi itsensä radikalisoituneella nuorisolla.
K-linjan vastenmielinen kumartelu sai huippunsa kun Eino Uusitalo ehdotti 19.9. toiseksi itsenäisyyspäiväksi.
Että kyllä sen suomalaisen porvarin suhteet Leniniin on ollut hyvin läheiset.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942523- 187889
- 53723
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119642- 48528
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?12481- 48467
- 54432
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11430
