Vantaa, espoo ja kallio on lounas.ajatuksen suosiossa. Eli vaikka sinne?
Muuttaisitko pks Alueelle?
Anonyymi-ap
18345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
En missään nimessä. Vastaan kuitenkin.
En ikinä. En ole käynyt Helsingissä ainakaan kymmeneen vuoteen.
En vaikka maksettaisiin. Niin kauan kun rikollisuutta ja jengejä ihannoidaan ilman rangaistuksia niin en edes viitsi katsoa kehä kolmosen suuntaan.
Miksi alat vainota jokaista täällä vuorollaan? Onko sulla joku diagnoosi käytöksellesi?
En mistään hinnasta. Jos muutan niin huvilaan järven rannalle. Sellane haave:)
Laruun voisin muuttaa, jos pks on vaihtoehtona
Onko se muka pks? Minusta ei?
Sinne vaan, sitten kun seuraava pandemia tulee niin teidät rajataan kaikki sinne niin kuin karja laitumelle.
Ei kiitos. En pidä pääkaupunkiseudusta.
No enpä suosittele, ei täällä ole mitään erityistä, paitsi kaikkien ikuinen kiire ei-minnekään ja kollektiivinen ahdistus jostain, luultavasti ihan vain elämästä ylipäänsä.
Sitä paitsi L.A on tuonut ilmi aikoja sitten ettei kaipaa kuin sitä yhtä tiettyä henkilöä, olikohan juuri Espoon alueelta, niin tuskin kannattaa muuttaa vain sen tähden että olisi lähempänä jotta ehkäjopavoisi saada oman mahdollisuutensa.
Todellakin. Niin kuin kaikki muutkin. Onhan sille syy miksi maaseutu on täynnä autiotaloja jotka ei mene kaupaksi.
En. Musta kaikki jotka täältä muuttanu Helsingin seuduille on muuttanu parikymppisinä bile-elämän takia. Isommat areenat bailattavana ja enemmän tarjontaa myös pariutumiseen. Haku päällä olevat bailaajat haluu isoihin kaupunkeihin.
Sit kun tulee vanhemmaks usein kaipaa sitä rauhallista vähän syrjemmässä olevaa pikkukaupunkia.
Tyypillisesti kolmekymppiset hommaa suurkaupungin vierestä kunnasta tai pikkukaupungista omakotitalon jostain luonnonhelmasta läheltä leikkipuistoo ja hyvien lenkkipolkujen läheltä. Mielellään kuitenkin lyhyen matkan päästä kauppoja päiväkoteja ja kouluja.
Harva haluu tuupata 2-7 vuotiaan lapsensa suoraa helsingin pääkadulle tepasteleen tai käveleen koulumatkaansa.
Mä oon ollu jo uudellamaalla ja omat entiset kuviot estää kyllä
sinne muuton lähi tulevaisuudessa ja sit vanhana tuskin sitte haluan …
Pitää miettiä muita vaihtoehtoja .
Naiselta.
Tämä selittäneekin palstan kommentoinnin tasoa. Suurin osa landelaisia.
Pääkaupunkiseudun ongelma on lähinnä pääkaupunkiseutulaiset. Nuo Suomen amerikkalaiset.
Vantaa ja Espoo ei.
Helsinki juu.
En muuttaisi, ja perustelut on oikein hyvät.
Elämä on nyt täällä. Ja täällä asutaan ainakin seuraavat 3-6 vuotta. Ehkä pidempääkin. Aika näyttää.