Voiko saada asumistukea jos vanhempi maksaa vuokran?

Antaako kela opiskelijalle asumistukea jos vanhempi maksaa vuokran, tai osan siitä? Kiinnostaako kelaa mihin asumistukiraha menee - pitääkö se kaikki mennä vuokraan vai voiko sen laittaa säästöön jos perhe pystyy auttamaan vuokran kanssa? Tähän on vaikea löytää suoraa vastausta vaikka se vaikuttaisi minulle melko yleiseltä tilanteelta.

30

10235

    Vastaukset 30

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kunhan vanhemmat maksavat sen vuokran suoraan vuokranantajalle, ei siis sinulle. Tällöin ei verottajakaan puutu. Katsotaan elämisen kuluksi, kuten sähkö, ruokakauppakulut jne. Mutta, sinulle suoraan ei saa maksaa.

    • Anonyymi

      Eikö opiskelija saa ottaa nykyään rahaa vanhemmiltaan? Tietysti maksat laskusi itse, mutta kai he voivat sinulle rahaa antaa. Jos antavat yhden suuremman summan esimerkiksi kerran vuodessa, kyse on lahjasta. Siitä menee lahjavero jos se ylittää 4999 euroa kolmen vuoden välein. Vero ei kuitenkaan ole mahdottoman suuri. Lahja tai vaikkausvoitto ei yleensä alenna tukia, koska ne eivät ole tuloja. Maksa ihmeessä laskusi itse omissa nimissä olevan vuokrasopimuksen mukaan.

      Kela ei kysele asiakkaidensa rahankäyttöä sen jälkeen kun on päätös tehty. Laskut on maksettava, mutta muuten saa rahansa käyttää kuten haluaa - jos rahat riittävät.

      • Anonyymi

        Laskepa, paljonko tuo 4999 tekee kuukaudessa. On 138 euroa. Sillä ei vuokria maksella.
        Eli, suosittelen, että vanhemmat maksavat sen vuokran suoraan vuokranantajalle. Jää pelivaraa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laskepa, paljonko tuo 4999 tekee kuukaudessa. On 138 euroa. Sillä ei vuokria maksella.
        Eli, suosittelen, että vanhemmat maksavat sen vuokran suoraan vuokranantajalle. Jää pelivaraa.

        Täh, kuinka monta kuukautta sun vuodessa on?


    • Anonyymi

      Laki ei edellytä edes sitä että vuokra pitäisi oikeasti maksaa ainakaan rahalla

      • Anonyymi

        Kyllä vanhemmat voi maksaa vuokran mutta kuvion pitää olla lain mukaan oikein että vanhempi maksaa vaikka toisin alta lapselle jotta lapsi voi maksaa omalla.nimellään vuokra


    • Anonyymi

      Opiskelija voi maksaa vuokransa itse. Ja saada laillisesti asumistukea. Jos vanhemmat haluavat maksaa lapsen elantokuluja,duoraan niin se käy.
      Ei niin että vanhemmat maksavat lapsen vuokran jatkuvasti,ja kelannpitäisi silti maksaa asumistukea lapselle. Lapsihan ei silloin tosiasiassa ole se joka tarvitsee asumistukea,vaan hän silloin maksaa nolla euroa vuokraa.
      Mutta siis esim kaupassa voi vanhempi maksaa ruokaostokset. Tai hsnkkia lapselleen vaatteita tai maksaa ykdittäisiä laskuja.
      Suoraa rahaa saa toki lahjoittaa, mutta lapsi on lahjaverovelvollinen jos lahjan arvo ylittää tietyn rajan/ tietty ajanjakso. Sama koskee tietenkin irtainta arvokkaampaa,kuten auto tai asunto tai mikä tahansa,lahjaverotettavan alarajan ylittävästä on tehtävä lahjaveroilmoitus.
      Esim auton kohdalla verosuunnittelu on sallittua. Auto pidetään vanhemman nimisdä ja lapselle haltijuus.

      • Anonyymi

        Kyllä opiskelevan lapsen vuokran voi maksaa vaikka 10 vuotta, kunhan maksaa sen suoraan vuokranantajalle. Silti lapsi saa asumistuen.
        Tämä on täysin laillista toimintaa.


    • Anonyymi

      ei tietenkään saa.

    • Anonyymi

      Vanhempi ei saa maksaa lapsensa vuokraa. Muuten Kela perii asumistuen takaisin. Kokemusta on tästä. Minun lapseni asui vuokralla ja hänelle tuli Kelasta pyyntö lähettää pankkitiliotteet maksetusta vuokrasta puolen vuoden ajalta. Oli epäilys että hän ei itse maksa vuokraansa. Tämä tapahtui viime vuonna.

      Jos vanhemmat haluavat auttaa lasta taloudellisesti, täytyy antaa muuten apua kuin maksamalla vuokra. Voi ostaa ruokaa, vaatteita ym. tarpeellista, mutta vuokraa ei saa maksaa. Muuten lapsi voi joutua maksamaan kaikki saamansa asumistuet takaisin.

      • Anonyymi

        Miten Kela tätä perusteli, mikä oli lakipykälä?
        Itselläni on onnistunut, ei ole tarvinnut pankin otteita lähettää koskaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten Kela tätä perusteli, mikä oli lakipykälä?
        Itselläni on onnistunut, ei ole tarvinnut pankin otteita lähettää koskaan.

        Kuulostaa juttu ns tuulesta temmatulta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuulostaa juttu ns tuulesta temmatulta

        Jos Kela epäilee todellisen vuokrasuhteen olemassa oloa, eli ettei vain ole tekaistu vuokrasopimusta asumistuen saamiseksi, niin hyvinkin saattavat kysyä todistetta vuokranmaksusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos Kela epäilee todellisen vuokrasuhteen olemassa oloa, eli ettei vain ole tekaistu vuokrasopimusta asumistuen saamiseksi, niin hyvinkin saattavat kysyä todistetta vuokranmaksusta.

        Eppäillä soppii mutta jos on erikseen sovittu ettei vuokraa makseta ollenkaan niin se on sitten petos ja kysymykset esittää poliisi, ei Kelan täti. Näyttövelvollisuus petoksesta on syyttäjällä.
        Jos vuokra on kuitenkin tosiasiallisesti maksettu olipa maksajana sitten vaikka joulupukki niin ei Kelalla ole siihen mitään sanottavaa, verottajalla voi olla jos lahjaveron ehdot täyttyy.
        https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2014/20140938#L4P29
        Asumistuen lakkautusperusteissa ei ole sellaista kohtaa jonka perusteella asumistuen voisi lakkauttaa sillä perusteella että vuokran maksaa joku muu kun asukas tai vuokraa ei makseta käytännössä ollenkaan jolloin kertyy vuokrarästiä.


      • Anonyymi

        Kai kela voi pyytää pankkitiliotteet maksetusta vuokrasta, mutta onko sillä väliä, maksaako vuokran lapsi/opiskelija vai sen vanhemmat? Jos vuokrasopimus on ok ja ja vuokra on maksettu, niin miksi lapsi/opiskelija ei voisi saada tukea. Tukeen vaikuttaa kelan sivujen mukaan vain vuokralaisen tulot, ei se kuka vuokran maksaa. Opiskelijan tulot eivät kasva euroakaan vanhempien maksaessa, mutta menot kyllä jäävät pienemmiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kai kela voi pyytää pankkitiliotteet maksetusta vuokrasta, mutta onko sillä väliä, maksaako vuokran lapsi/opiskelija vai sen vanhemmat? Jos vuokrasopimus on ok ja ja vuokra on maksettu, niin miksi lapsi/opiskelija ei voisi saada tukea. Tukeen vaikuttaa kelan sivujen mukaan vain vuokralaisen tulot, ei se kuka vuokran maksaa. Opiskelijan tulot eivät kasva euroakaan vanhempien maksaessa, mutta menot kyllä jäävät pienemmiksi.

        "Kai kela voi pyytää pankkitiliotteet maksetusta vuokrasta, mutta onko sillä väliä, maksaako vuokran lapsi/opiskelija vai sen vanhemmat?"

        Jos vuokran maksaa vanhemmat, laskee Kela summan opiskelijan tuloiksi.


    • Anonyymi

      Vastaan kysyjille Kelan vuokranmaksukyselystä. Lapseni asui sukulaisen asunnossa ja se oli peruste epäillä, että hän ei itse maksa vuokraansa. No, lapseni oli maksanut tietenkin itse vuokransa mikä selvisi Kelalle tiliotteista ja hän sai edelleen asumistukea.

      Ihmettelimme vaan sitä kyselyä. Se loukkasi vähän kun tuntui, että epäillään epärehelliseksi. Epärehellisiä ihmisiä on paljon, mutta eiköhän ne monet tee isompia rikoksia kuin maksattamalla vuokransa jollain toisella henkilöllä.

      • Anonyymi

        Jos vuokranantaja on kolmannen osapuolen tyyppi, niin vuokrasuhde on epäilemättä olemassa, jos vanhemmat ovat maksaneet vuokralaisen vuokran. Koska vuokrasuhde vallitsee ja vuokrat on oikeastikin maksettu, niin mielestäni asumistuki pitää edelleen maksaa. En löytänyt laista lainkohtaa, joka tukisi jompaakumpaa tulkintaa, joten lievempi kanta voittakoon.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Verovapaan eli alle 5 000 euron arvoisen lahjoituksen voi tehdä samalle henkilölle 3 vuoden välein.

      Kaksi vanhempaa lahjoittaa lapselle 5000e kumpikin, yhteensä 10000e.
      Lapsi maksaa vuokraa asunnosta 700e/kk. Asumistuki 300e/kk.
      Maksettavaa jää 400e/kk.

      10000e maksaa 25 kk vuokrat. Kolmannen vuoden vuokrat lapsi kustantaa itse olemalla töissä. Tarttee saada nettopalkkaa 4400e.

      Kolme vuotta on kulunut ja sama uudestaan.

      • Anonyymi

        Vastike esim. 150e/kk. Vanhemmat saavat asumisesta tuloja 550e/kk - vero 30%.
        Nettotulot vanhemmille 385e/kk, mikä tekee kolmessa vuodessa 13860e.

        Eli vanhemmat nettoavat tästä 3860e.

        Saa korjata, jos jokin ei pidä paikkaansa.


    • Anonyymi

      Diipa daapa....

    • Anonyymi

      Höpön höpö

    • Anonyymi

      Hyvä Luoja mikä kysymys???
      Siis ei maksa itse edes vuokraansa mutta tukea pitäisi saada!!

    • Anonyymi

      Minä en maksa mitään vaan asun kadulla.

    • Anonyymi

      Lapsi saa varmasti asumistukea jos kerran vuokralla on
      .ei silloin vanhempien tarvi maksaa koko vuokraa vaan omavastuun ja senkin voi maksaa lapselle suoraan..

      Mutta titenkin on nämä elämänhallinta potilaan jotka Hassaa kaikki rahat ja jättää vuokrat maksamatta ...se voi olla ja tosielämässä on näitäkin tapauksia kun on paljastanut että lapsi on jättänyt kaikki vuokrat rästiin ja häätö tulee

    • Anonyymi

      Mitenkähän mahtaa tälläinen. Tapaus joka on tosielämässä tapahtunut..

      Rakas lapsi oli jättänyt vuokransa täysin hunningolle ja jättänyt koko vuoden vuokrat maksamatta ja lopulta vuokranantaja kyllästyi ja laittoi häädön ja ulosottoon..

      Tässä vaiheessa lapsen vanhemmille selvilsisi kullannupun vuokrarästit ja tulivat maksamaan vuokrarästit ..

      Miten on periikö kela takaisin asuntotuet joita ei ole käytetty vuokranmaksuun..

      Miten on joutuuko tästä vanheimpien htäavista maksaa vuokrat maksamaan lahjavero koska käytännössä maksetaan lapsen maksuja ja se on lahja lapselle

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Miten on periikö kela takaisin asuntotuet joita ei ole käytetty vuokranmaksuun.."
        Varmaan mielellään perisi ja saattaa yrittääkin jos saa jostain tietää (mistä?) asiasta mutta lainkohtaa ei perimiselle löydy.
        https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2014/20140938#L5

        "1 §
        Lain tarkoitus
        Tämän lain tarkoituksena on alentaa ruokakunnan asumismenoja maksamalla valtion varoista asumistukea."

        Laissa ei sanota että asumistuella pitäisi maksaa vuokra ja jos sen käyttää johonkin muuhun niin ei ole laillista perustetta periä sitä takaisin.


    • Anonyymi

      Lapsen elämää saa rahoittaa niin paljon kun haluaa, kunhan rahat eivät mene lapsen tilin kautta, vaan suoraan esim. vuokranantajan tilille.

      Jos annat rahaa, sitä voi antaa kolmen vuoden aikana alle 5000 euroa verotta, niin kuin tuolla aiemmin oli. Muuten voit ostaa vaikka kaikki ruoat, vaatteet sun muut kun maksat ne omalta tililtäsi kaupoille suoraan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      223
      1379
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      246
      933
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      89
      846
    4. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      752
    5. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      66
      742
    6. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      693
    7. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      611
    8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      24
      605
    9. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      67
      604
    10. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      109
      589
    11. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      49
      578
    12. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      76
      578
    13. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      569
    14. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      302
      561
    15. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      554
    16. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      553
    17. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    18. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      534
    19. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      519
    20. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      509
    Aihe