Johtuukohan tää vaan

Puutteesta että mietin jälleen sitä yhtä naista? Mistä voi tietää onko se rakkautta vai himoa? Niiden välinen rajapinta on vähintäänkin häilyvä. Ai että kun tekisi gutaa viettää laatuaikaa hänen kanssaan <3.
11384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kyllä se niin on että himo toista kohtaan kertoo myös tunteista....

Äänestä

Himo on yksittäinen tunne. Rakkaudessa se on mukana yhtenä tunteena osana kokonaisuutta/muita tunteita. Rakkaus ei ole siis vain yksi tunne vaan tunnekokonaisuus (tunnerypäs).

Äänestä

Oletteko jo nusssineet?

Äänestä
  • Emme vielä. Ehkä juuri siksi se on muodostunut päätavoitteekseni. Olemme tutustuneet toisiimme jo aiemmin eli ihan randomeita me emme ole toisillemme. Mukana on muitakin tunteita tai ainakin pidän joka kerta hänen seurastaan. Ajanvietto ylipäätään hänen seurassaan kiinnostaa minua. -Ap.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Emme vielä. Ehkä juuri siksi se on muodostunut päätavoitteekseni. Olemme tutustuneet toisiimme jo aiemmin eli ihan randomeita me emme ole toisillemme. Mukana on muitakin tunteita tai ainakin pidän joka kerta hänen seurastaan. Ajanvietto ylipäätään hänen seurassaan kiinnostaa minua. -Ap.

    Pistähän tunnisteita?

    Äänestä

Pelkkää himoa rakkaus syntyy vuosien varrella jos on syntyäkseen ihastua voi kehen vaa hetkellisesti

Äänestä
  • Kyllä rakkaus voi syntyä lyhyessä ajassakin. Jos et ole jotakin kokenut, niin se ei tarkoita, etteikö sitä voisi olla olemassa.

    Äänestä

Eipä niitä sillai kai pysty erottelemaan toisistaan jos toista rakastaa niin miksi ei tätä himoitsisi mu siinä kohti on si taas ehkä rakkaudessa käsittäny jotain väärin jos ainoana tavoitteena on tehdä toisesta vaan kaato muiden joukossa

Äänestä

Ihastus on vasta alkua

Äänestä

Minusta on taas todella outoa, että joku ei pystyisi näkemään eroa himon ja rakkauden välillä... Himo on niin pinnallinen ja ohimenevä tuntemus. Rakkaus on jotain paljon kokonaisvaltaisempaa.

Äänestä
  • Sen tietää siitä, että rakkaus ei haihdu pois, vaan säilyy kaikista vaikeuksita huolimatta ja käänteistä. Eli totta se on; kaiken se kestää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Puutteesta että mietin jälleen sitä yhtä naista? Mistä voi tietää onko se rakkautta vai himoa? Niiden välinen rajapinta on vähintäänkin häilyvä. Ai että kun tekisi gutaa viettää laatuaikaa hänen kanssaan <3.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu