Pankin rahoilla lottoa pelannut pankinjohtaja antoi meille kaljarahaa samana päivänä kun ukko pidätettiin.Summaa en muista, mutta satasia kuitenkin.
Muistoja torilta
5
451
Vastaukset
- Anonyymi
Otitko poskeen...
- Anonyymi
Kerran hän varasi sviitin vastavalmistuneesta Marina Palacen hotellista Turun keskustasta ja piti siellä hoviaan kolme kuukautta. Hän jätti parin tuhannen markan tippejä henkilökunnalle ja huolehti, ettei juotava loppunut kesken.
– Kun on olutta, niin on myös ystäviä, tiedettiin hänen todenneen.
Suurvoittaja pukeutui vapaalla pikkutakkeihin ja kokopitkään karvakauluksiseen mokkaturkikseen. Häntä pidettiin kuitenkin melko jämptinä jätkänä: vaikka rahaa oli kuin roskaa, mies jatkoi yhä työtään konttoristina Raision lennätin- ja postitoimistossa.
”Tässä näet Suomen suurimman kavaltajan”
Suurvoittajan kupla puhkesi eräänä keskiviikkona helmikuussa 1976, kun tilintarkastaja tuli rutiinikierrokselleen Raision postikonttoriin.
Lottovoittaja otti tarkastajan tyynesti vastaan, pyöritteli papereitaan hetken ja totesi osan tositteista puuttuvan. Tositteet olivat hänen kotonaan, ja niinpä lottovoittaja ja tilintarkastaja lähtivät hakemaan niitä metallinhohtoisella Volvolla.
Paluumatkalla lottovoittaja kääntyikin yllättäen syrjäiselle metsätielle. Hän pysäytti auton käydäkseen tavarasäilöllä, ja tilintarkastajan yllätykseksi ja kauhuksi lottovoittajalla oli palatessaan toisessa kädessään konjakkipullo ja toisessa pistooli.
– Tilanne on nyt se, että tileissä on epäselvyyksiä, jotka eivät ole vähäisiä, sanoi lottovoittaja uhatessaan tilintarkastajaa aseella.
Lottovoittaja käskytti tilintarkastajan auton rattiin ja rojahti itse takapenkille naukkailemaan konjakkia.
– Tässä näet Suomen suurimman kavaltajan, lottovoittaja sanoi tarkastajalle ajomatkan aikana. - Anonyymi
Kaverin vaimo oli silloin siellä töissä, ja täytteli lottokuponkeja työaikana. Siihen aikaan piti kuoponkit täyttää käsin. Ukko sai muutaman täysosuma kin, mutta silti tuli tappiota. Tuomion kärsittyään mies muutti ruotsiin..
- Anonyymi
Oli sukunimeltään Kaunas
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1215725Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744721868Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk211252Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111213Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861083Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.48995- 64961
- 64906
Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.23867Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll59865