Asunto Oy Punkaharjun Kankaankuja 4-6

Asunto Oy Punkaharjun Kankaankuja 4-6 -taloyhtiö kärsii vakavista maksuvaikeuksista. Konkurssia on jo kerran haettu. Uusi häämöttää edessä.
122043
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Paikallispravda aiheesta:
Punkaharjun Kankaankujan kerrostaloyhtiön kiinteistö on silminnähden rapistunut.

Asunto Oy Punkaharjun Kankaankuja 4-6 -nimiseen taloyhtiöön kuuluvat kelta-oranssit kerrostalot ovat kärsineet jo pitkään maksuvaikeuksista. Yhtiöön kuuluvat kaksi kerrostaloa sijaitsevat Punkaharjun keskustassa yläkoulun ja päiväkodin läheisyydessä.

Taloyhtiön hallituksen entinen puheenjohtaja Petri Paunonen kertoo, että taloyhtiön taloudellinen tilanne romahti koronan myötä, kun Venäjällä asuvat asuntojen omistajat lakkasivat maksamasta hoitovastikkeita. Asunnoista noin 70 prosenttia on venäläisomistuksessa.

– Vastikkeita on maksamatta toistasataa tuhatta euroa. Summa on kertynyt vähän kerrassaan vuosien saatossa. Tilanne kuitenkin kertautui koronan myötä, kun venäläiset asukkaat eivät päässeet Punkaharjulle. Sittemmin ovat alkaneet myös sodan synnyttämät pakotteet, joten Suomeen ei ole voitu tulla. Kun asukkaat eivät päässeet tänne, he unohtivat asuntonsa ja vastikkeiden maksamisen, Paunonen toteaa.

Paunonen jättäytyi pois hallituksesta kesäkuun loppupuolella. Päätökseen vaikutti se, ettei taloyhtiössä syntynyt yhteisymmärrystä siitä, miten taloutta lähdetään hoitamaan.

– Jättäydyin pois, koska rahaa ei tule. Hoitovastikkeita ei ole tullut riittävästi, joten raha ei riitä laskujen maksamiseen. Vikaa on myös meissä suomalaisissa. Kun osa jätti vastikkeet maksamatta, maksuhaluttomuus levisi.

Savonlinnan Vesi on nyt katkaissut rakennuksista vedet. Tilanne johtuu maksamattomista vesilaskuista. Ulko-oviin on teipattu paperit, joissa kerrotaan asukkaille mahdollisuudesta hakea juomavettä ja peseytyä Punkaharjun koululla kolme kertaa viikossa. Vedenottomahdollisuuden on järjestänyt Etelä-Savon hyvinvointialue ja Savonlinnan kaupunki.

Paunosen arvion mukaan taloissa asuu yhä puolentusinaa ihmistä. Hän kertoo käyneensä taloilla yhdessä vesilaitoksen edustajan kanssa, jotta vedet saadaan katkaistua. Vedet katkaistiin jo maaliskuussa ensimmäisen kerran.

Taloyhtiötä on myös haettu kertaalleen konkurssiin. Konkurssihakemus on ollut vireillä ensimmäisen kerran 24.4.2023, ja hakemuksen teki lakiasiaintoimisto Vatalex Oy maksamattomien laskujen vuoksi. Hakemus kuitenkin peruttiin 3. toukokuuta. Paunosen mukaan perumisen syynä on se, että kyseiset laskut kuuluvat yksittäisten osakkaiden maksettavaksi, ei taloyhtiön.

Vatalex Oy:n yrittäjä ja oikeudenkäyntiavustaja Aleksander Vatanski sanoo lyhyesti, että hänellä oli toimeksianto muutamilta osakkailta. Muutoin hän ei kommentoi toimeksiantoa tai konkurssihakemuksen tekemiseen johtaneita syitä.

Toistaiseksi muita konkurssihakemuksia ei ole saapunut, kerrotaan Etelä-Savon käräjäoikeudesta.

Taloyhtiön tilintarkastajana kerran aiemmin toiminut Jukka Lievonen (HJL Tilintarkastajapalvelut Oy) ei voi kommentoida taloyhtiön taloudellista tilannetta. Tilannetta hän voi kommentoida vain yleisesti.

– Erityisesti tänä aikana voi olla haasteellista, jos on venäläisiä osakkaita. Tällaisessa tilanteessa vastikkeet jäävät maksukykyisten asukkaiden maksettavaksi. Etelä-Savon seudulla tämä voi muodostua ongelmaksi.

Taloyhtiön hallitukseen kuulunut Svetlana Zaharova kertoo, ettei taloyhtiöllä ole enää pankkitiliäkään. Zaharova on nyt ilmoittanut, että haluaa erota hallituksesta.

– Taloyhtiön tili on irtisanottu mutta minä en tiedä, milloin se tapahtui. En ole nähnyt mitään päätöksiä tästä. Minä maksoin viime vuonna asuntolainaa 35 000 euroa, mutta nyt en pysty enää asumaan asunnossani. Asun ystäväni luona.

Paunonen kertoo, että tili irtisanottiin hänen irtisanouduttuaan hallituksesta. Syyksi hän sanoo pankkien varovaisuuden, hallitustoimintaan liittyneet epäselvyydet ja Venäjä-pakotteet.

Vuonna 1974 valmistuneisiin kerrostaloihin kuuluu Paunosen kertoman mukaan yhteensä 50 huoneistoa.

Kerrostalot ovat ainakin ulkoisesti heikossa kunnossa. Taloyhtiöllä ei ole isännöitsijää. Paunonen kertoo, että isännöitsijä irtisanoi sopimuksen maksamattomien laskujen vuoksi. Pihapiirissä kasvaa korkea heinikko, ja rappukäytävät vaikuttavat pölyisiltä ja roskaisilta.

Toisen rakennuksen A-rappukäytävän alaoven ikkunat ovat särkyneet. Oven ikkunaa peittävät musta jätesäkki ja teippaukset. Tilanne vaikuttaa lohduttomalta.

Paunonen arvelee, että muutamat vastikkeensa maksavat omistajat tuskin pystyvät pitämään taloyhtiötä pystyssä.

– Voi olla, että se painuu konkurssiin tämän syksyn puitteissa. Kohta alkaa lämmityskausi ja lämmityslaskut lankeavat myös maksettavaksi. Itselläni on talossa puolenkymmentä asuntoa, mutta en asu siellä. Tilanne on tietenkin ikävä niiden ihmisten kannalta, jotka asuvat omistamissaan asunnoissa kokoaikaisesti. Asunnot ovat myös asumiskuntoisia, niissä ei ole vikaa.

Puruvesi-lehti ei ole nähnyt tositteita liittyen rakennusten tilanteeseen.

Äänestä

Olen käynyt kyseisissä taloissa 20v sitten ja silloin jo oli kyseenalaisen näköistä sekä hajuista.
Porukka mitä näin oli vähemmän hyvin toimeentulevaa.

Äänestä

Kerrostalot on vuokratontilla ja konkurssi tarkoittaa sitä, että veronmaksajat maksaa talojen purkamisen.
Taloyhtiöllä tuskin on varoja purkamiseen, koska ovat kohta konkurssissa ja rakennus ei kuulu osakkaille.

Äänestä
  • Punkaharju saa oman lastenseikkailupaikan kuten Jetron linna Haislahdessa

    Äänestä

  • Paikallispravda:
    "Konkurssin tehneen Asunto oy Punkaharjun Kankaankuja 4–6:n kaksi kerrostaloa aiotaan purkaa Lypsyniemen purkutöiden valmistuttua.

    Rakennukset sijaitsevat kaupungin omistamalla tontilla, ja kaupunki osti viime elokuussa koko kiinteistön 50 000 eurolla.

    Kaupungin mukaan osto tehtiin, jotta saatiin taattua asuinympäristön turvallisuus ja samalla ennaltaehkäistyä mahdollisia tulevia ongelmia, mikäli konkurssipesä olisi rauennut varattomana. Rakennus on ollut lämmittämättä keväästä 2023 lähtien.

    Rakennusten purkukustannuksiksi arvioitiin tuolloin 220 000–260 000 euroa."

    Osakkaat konkurssin jälkeen 0€
    Veronmaksajat konkurssin jälkeen 270 000-310 000€

    Äänestä

Koko taloyhtiön hallitus ymmärtääkseni vain venäläisiä tai ainakin venäläistaustaisia nimistä päätellen, joten ihmekös tuo?

Äänestä

Ei ole hyvää mainosta P-harjulle. Ensin kaatui "Unelma hotelli", nyt tavalliset kerrostalot...

Ihan hyvän laatuinen itse talo on. Joku sais nyt hyvän "kolhoosin" piikkipaikalta halvalla. Ei muuta kuin talkoilla kaikki hoidot - ei se ole rakettitiedettä.

Äänestä

Mitä nämä venäläistaustaiset on ylipäänsä tehneet punkaharjulla? Mielenkiintoisen oloinen lakifirma jos netistä pikaisesti vilkaisee.

Äänestä
  • Mitä ne venäläiset nyt ovat Savonlinnassa/Punkaharjulla tehneet tai tekevät vieläkin....

    Vaikka pykäsivät lentokentän kiitoradan viereen ikkunattoman hallin.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Mitä ne venäläiset nyt ovat Savonlinnassa/Punkaharjulla tehneet tai tekevät vieläkin....

    Vaikka pykäsivät lentokentän kiitoradan viereen ikkunattoman hallin.

    Onkohan ikkunattomassa hallissa salakuuntelulaitteita?

    Äänestä

  • Pakeneevat Venäjän kurjuutta ja epäturvattomuutta jne.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Asunto Oy Punkaharjun Kankaankuja 4-6 -taloyhtiö kärsii vakavista maksuvaikeuksista. Konkurssia on jo kerran haettu. Uusi häämöttää edessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu