Olen muuttanut vuonna 1998 peruskorjattuun kerrostaloasuntoon, jossa on koko asunnossa maadoitetut seinäpistorasiat ja muissa huoneissa maadoitetut valaisinpistorasiat, joissa on 2 reikää ja 1 tappi.
Yhdessä pienessä makuuhuoneessa on kuitenkin eri valaisinpistorasia, jossa on 3 reikää. Siis ihan reikä-reikää. Internet kertoo sen olevan kruunuvalaisinpistorasia(?). Huoneessa on vain 1 valokatkaisija, joten en ymmärrä enkä edes tarvitsisi kruunuvalaisinta.
Kysymys kuitenkin kuuluu, onko tämä asiallista ja turvallista? Riittääkö siis, että teetän ammattilaisella valaisimen, joka sopii kolmireikäiseen?
Kyseessä vuokratalo eli asukkaiden ei pitäisi tehdä omia tyhmiä säätöjä, mutta en luota edelliseen asukkaaseen pätkääkään.
Asunnossa kolmereikäinen valaisinpistorasia ilman järkevää syytä?
7
380
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tarvitse tehdä mitään, siihen pistorasiaan sopivat kaikki mahdolliset valaisintulpat.
Juuri näin ja korostaisin vielä, että älä ala vaihdattamaan pistoketta vaan käytä sitä maadoitettua vaikka maadoitusta (se tappi) ei olisikkaan. Näitä käy aika usein kun urakoitsijalta loppuu asiaan kuuluvat rasiat, niin löydään tilalle jotain mitä löytyy.
Jos haluaa ajatella turvallisesti, niin nyt siihen kytkettävästä valaisimesta uupuu suojamaa. Aika monissa valaisimissa sitä ei muutenkaan käytetä ja tähän tulisikin sellainen suojausluokan II valaisin valita.- Anonyymi
Pauke84 kirjoitti:
Juuri näin ja korostaisin vielä, että älä ala vaihdattamaan pistoketta vaan käytä sitä maadoitettua vaikka maadoitusta (se tappi) ei olisikkaan. Näitä käy aika usein kun urakoitsijalta loppuu asiaan kuuluvat rasiat, niin löydään tilalle jotain mitä löytyy.
Jos haluaa ajatella turvallisesti, niin nyt siihen kytkettävästä valaisimesta uupuu suojamaa. Aika monissa valaisimissa sitä ei muutenkaan käytetä ja tähän tulisikin sellainen suojausluokan II valaisin valita.Mitä väliä. Jos ei ole rasiassa suojakosketinta niin sitten sitä ei ole. Suunnittelija on sen noin suunnitellut kun on todennut että suojakosketinta ei tarvita.
Paitsi tietysti siinä tapauksessa että rane päättää toisin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä väliä. Jos ei ole rasiassa suojakosketinta niin sitten sitä ei ole. Suunnittelija on sen noin suunnitellut kun on todennut että suojakosketinta ei tarvita.
Paitsi tietysti siinä tapauksessa että rane päättää toisin.Voihan siellä olla kruunukytkentä mutta asentajalla ei ole ollut kruunukytkintä.
Vidunko väliä. Anonyymi kirjoitti:
Mitä väliä. Jos ei ole rasiassa suojakosketinta niin sitten sitä ei ole. Suunnittelija on sen noin suunnitellut kun on todennut että suojakosketinta ei tarvita.
Paitsi tietysti siinä tapauksessa että rane päättää toisin.On syy mikä tahansa niin silti noiden kuuluisi olla yksi yhteen ja toiminnallisuuden oikein. Käyttäjälle ei kuulu turhaan siirtää vastuuta oikeanlaisen valaisimen valitsemisesta. Onko tällä kuinka suuri merkitys on sitten siinä ja tässä. Omasta mielestäni ei ole merkitystä, mutta toisaalta tämä on vain mielipide.
Ettei viesteistäni nyt välity täysin väärää kuvaa, niin kirjoitan nyt vielä lainsäädännöstä näihin pistokkeisiin liittyen. Otin enemmänkin kantaa siihen, ettei noin kuuluisi asennuksia toteuttaa ja toisaalta siihen miten turvallisuus näkökulmista suositellaan. Tässähän kysyttiin turvallisuudesta.
"Suomessa voi kytkeä minkä tahansa pistotulpan mihin tahansa pistorasiaan johon se sopii ilman että tehdään kumpaankaan rakenteellisia muutoksia. Tällöin laite toimii oikein."
- Anonyymi
Tämön tyypin rasiassa on ollut banha loistetutki jossa on kuristin
. Kutistinta ei ehkä,ole ohitettu
Joten ölä käytä tasiaa ääilmoita isännöintiin- Anonyymi
On taas otettu. 🥂🍺
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1504748BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2053974- 2113177
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1093039Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main822863- 1251700
HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok91615- 611329
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2471166MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t1451133