Pieni tyttö Helsingin kadulla on kesähelteelläkin kiireestä kantapäähän hunnutettuna, jotta olisi riittävän siveellinen. Samaan aikaan tytön veli astelee vierellä lyhythihaisessa paidassa, shortseissa ja lippalakissa. Kaavuttaminen kertoo naisen alisteisesta asemasta suhteessa mieheen, mitä Suomessa ei tarvitse hyväksyä. On aivan oikein, että Riikka Purra on perussuomalaisena kritisoinut sitä.
Vain ns. liberaalilla paremmistolla on asiassa sokea piste. Jollain kieroutuneella tavalla he näkevät naisten kulttuurisen alistamisen hienona ”monikulttuurisuutena” tai ”omana valintana”. Menestynyt yritysjohtaja Peter Vesterbackakin käyttää valtapositiotaan Purran kritisoimiseen, eikä siihen, että naiset vapautuisivat kaavuissaan. Vieläpä Vesterbackalta pääsee freudilainen lipsahdus jätesäkeistä. Se mielleyhtymäkö Vesterbackalle itselleen tulee kaavuista?
Purraa arvostelevat teeskentelevät kunnioittavansa ihmisoikeuksia, mutta on suorastaan irvokasta, kuinka he kääntävät katseensa sivuun, todellisen ihmisoikeusloukkauksen edessä. Arvostelijat ainoastaan teeskentelevät parempaa ihmistä.
On aika valita puoli. Ollaanko oikeasti tasa-arvon ja ihmisoikeuksien puolella, vai naisten alistamisen puolella. Riikka Purran puheet eivät loukkaa ihmisoikeuksia. Ihmisoikeusloukkaus tapahtuu, kun modernissa Suomessa nainen pakotetaan kaapuun.
-us blogi-
Purra on oikeassa - muut vain esittävät olevansa
29
316
Vastaukset
- Anonyymi
"Maassa maan tavalla".....
- Anonyymi
Rikoslakiin saatava jotta lestalapset on saatava katsoa kotona TV tä ja vapaasti tanssia ..
Huorintekoa on saatava synneistä pois , kun mä kristitty tykkään tehä huorin .. - Anonyymi
Persujen natsi uskonto on saatava hyväksytyksi uskonnoksi .. siten purran höpinät olisivat vain natsi uskovaisen höpinöitä ..
- Anonyymi
Sirppi ja vasara kommunistien mielestä ja city vihreiden kannalta pikkutyttöjen sukuelinten silpominen on rikastuttavaa kulttuurivaihtoa.
- Anonyymi
Purran vihaajat ovat päättäneet vihata häntä ja persuja. Heidän päätä ei käännä yhtään mikään.
- Anonyymi
Milloin on punikin pää kääntynyt yhtään missään asiassa? Hän vaikka näkee kaiken tapahtuvan, hän pitää oman valheensa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Milloin on punikin pää kääntynyt yhtään missään asiassa? Hän vaikka näkee kaiken tapahtuvan, hän pitää oman valheensa.
Kukapa tietää vastauksen....
- Anonyymi
Eri asia on se mitä puheissaan tarkoittaa, mutta Purran sanoma on pelkästään rasistinen ja muukalaisvihaa.
- Anonyymi
Ei ole pelkästään rasistinen ja muukalaisvihamielinen, tuo väite on mustavalkoinen. Vanhoja ilkeitä sanojaan pyysi anteeksi, ihan oikein, mutta viesti on selvä; suomalaisuudesta ja omista perinteistä on pidettävä kiinni, on väärin jos täällä aletaan esim. kieltää suvivirsi koulujen päätösjuhlissa yms.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole pelkästään rasistinen ja muukalaisvihamielinen, tuo väite on mustavalkoinen. Vanhoja ilkeitä sanojaan pyysi anteeksi, ihan oikein, mutta viesti on selvä; suomalaisuudesta ja omista perinteistä on pidettävä kiinni, on väärin jos täällä aletaan esim. kieltää suvivirsi koulujen päätösjuhlissa yms.
Se onkin naurettavuuden huippu. Alennetaan kantikset orjistelijoiksi mielistelläkseen maahantulijoita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se onkin naurettavuuden huippu. Alennetaan kantikset orjistelijoiksi mielistelläkseen maahantulijoita.
Melkein sitä...
- Anonyymi
Ei lapset niitä uskonnollisia asusteita "kaapuja" käytä. Persuus taas nostaa päätään sieltä junttilan tynnyristä.
- Anonyymi
Ikävä kyllä myös nuoret tytöt on huivit päässä tiukasti, ja kulkevat kaavuissa.
- Anonyymi
Oulun käräjäoikeudessa on ollut viime vuonna lukuisia alaikäisiin kohdistuneita ryhmäraiskausjuttuja!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oulun käräjäoikeudessa on ollut viime vuonna lukuisia alaikäisiin kohdistuneita ryhmäraiskausjuttuja!!!
2015 vuonna tulleet asialla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ikävä kyllä myös nuoret tytöt on huivit päässä tiukasti, ja kulkevat kaavuissa.
Tosi on. Katselin n. vuoden eräässä vanhustenhoitolaitoksessa, kun suomalainen siivoja opetti kaapunaisia siivoomaan laitoksen käytäviä ja wc-tiloja. Sääliksi kävi varsinkin kesäkuumilla, kun pitkään kaapuun ja tuplahuivitukseen pukeutunut oppilas yritti änkeytyä pieneen wc-koppiin ja sitten siinä "työasussa" suoriutua pöntön pesusta. Hihat viistivät wc-pöntön laitoja ja tietysti osittain myös sisuksia.
Vuoden se kesti, sitten siihen kyllästyivät joko oppilaat tai siivoojat, ehkä kummatkin. Ei ole sen koommin muslimeja näkynyt oppilaina eikä tekijöinä. - Anonyymi
Oikeassahan riikka on.
- Anonyymi
Pienet tytöt eivät edes Iranissa kulje hunnutettuina. Miksi valehtelet?
- Anonyymi
Mutta Suomessa kulkevat.
- Anonyymi
muuan jenni Haukio kommentoi samaa ongelmaa aiemmin julkisuudessa
- Anonyymi
Erikoinen kannanotto Jenniltä.
Toimittaja ei kysynyt saako:
Tytöt ympärileikata
Saako tyttö käydä koulua
Onko nainen miehen omaisuutta
Onko pakkoavioliitto oikein vaarin kanssa
Saako nainen käydä töissä
Saako naisella olla oma tili
Saako nainen liikkua ulkosalla
Onko nainen peitettävä kaapuun
Saako naisen kivittää kuoliaaksi
Ja koostanut suhtautumista vieraaseen kulttuuriin.
🤔😬
- Anonyymi
Juurikin näin.
- Anonyymi
Kuten yleensä, tuossakaan sepustuksessa ei mitään käytännön asiaa.
- Anonyymi
Olet niin oikeassa AP. mutta viherkommarit eivät halua ymmärttää sitä. Miksiköhän?
- Anonyymi
Viherkommareita ei ole Suomessa kuin kourallinen, kyllä näitä ihan tavallisia väärinymmärtäjiä on enemmän, uskovat median rasismi-humppaa.
- Anonyymi
Elvisteleviä jeesustelijoita kyllä riittää tässä rasismi"keskustelussa". Luulisi olevan tärkeämpääkin tekemistä kuin tämä suunpieksentä ja "kaikkein haavoittuvimmassa asemassa olevat".
- Anonyymi
Sopulit tanssii median rasismihumppaa, se näkyy.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen765914Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2795206Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk453284Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1052703Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään102656Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t41635Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.151585Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät291428Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,211390Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei134950