Esidiabetes yleinen ja yleistyy entisestään

Anonyymi-ap

”Esidiabetes eli varsinaista diabetesta lievempi glukoosiaineenvaihdunnan häiriö on hyvin yleinen ympäri maailmaa. Tuoreen selvityksen perusteella esidiabetes tulee myös yleistymään lähivuosikymmeninä.

Diabetes Care -lehdessä julkaistut tulokset perustuvat 93 laadukkaan tutkimuksen aineistoihin. Esidiabeteksella tarkoitettiin huonontunutta glukoosin sietoa tai huonontunutta paastoglukoosia.

Vuonna 2021 glukoosin sieto oli heikentynyt yli 460 miljoonalla ihmisellä, ja jos kehitys jatkuu samanlaisena, heidän määränsä tulee nousemaan lähes 640 miljoonaan vuoteen 2045 mennessä. Paastoglukoosi oli puolestaan huono noin 300 miljoonalla ihmisellä ja luvun oletetaan olevan 415 miljoonaa vuonna 2045.

Esidiabetes on yleisintä varakkaissa maissa, mutta lähivuosikymmeninä tapaukset tulevat yleistymään etenkin köyhemmissä maissa, tutkijat kirjoittavat. Ilman elämäntapamuutoksia ja hoitoa esidiabetes etenee usein varsinaiseksi diabetekseksi.” Uutispalvelu Duodecim 26.7.2023

(Diabetes Care 2023;46:1388–1394) https://doi.org/10.2337/dc22-2376

5

464

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanon vaan että koronarokotteet. tulevina vuosina sairaaksi menee kaikki.

      • Anonyymi

        Muistaakseni meidän koronarokotteen saaneiden piti kuolla jo viime vuoden toukokuun loppuun mennessä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muistaakseni meidän koronarokotteen saaneiden piti kuolla jo viime vuoden toukokuun loppuun mennessä.

        Meidän harrastusryhmästä sinoa koronaan kuollut oli se, jota ei ollut rokotettu.


    • Anonyymi

      Äitini oli ravitsemusterapeutti.
      Terveytemme oli ykkösprioriteetti.
      Minut kasvatettiin rasvattomalla maidolla, margariinilla, kasviöljyillä, vähärasvaisilla elintarvikkeilla.
      Vältin tyydyttyneitä rasvoja ja kolesterolia.

      Minulle kehittyi verenpainetauti, dyslipidemia, kihti ja esidiabetes.
      Missä menin vikaan?

      • Anonyymi

        Siinä kun et noudattanut viisaan äitisi neuvoja.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      898
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      814
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. 32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe