Koivu vai mikä?

Anonyymi-ap

Koulukirjan mukaan Suomessa on kolme koivulajia: hieskoivu, rauduskoivu ja vaivaiskoivu. Lienee vielä hieskoivun alalaji lapinkoivu?
Kumpaa lajia on riippakoivu? Itse veikkaisin rauduskoivua, mutta en tiedä.
Mikä koivu on sellainen, missä on kirkkaan keltainen tuohi? Kasvoivat kotimökkini tienvierellä, mutta nykyiset asukkaat ovat hävittäneet jokaisen.
Ja sitten tuossa lähellä puiston nurkalla kasvaa iso puu, tyvi jotain 20 cm läpimitaltaan. Lehdet ovat selvästi koivun lehdet, mutta runko on harmaa, ihan kuin pihlajalla. Mikä tämä puu on? Kasvaa Oulussa.

3

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitten on vielä mikko koivu saku koivu ja johanna koivu. Viimeisellä on vaalea tukka. Menisköhän keltaisesta tuohesta?

    • Anonyymi

      Mikko Koivu koivuista pahin. Lukekaa mistä vaan. 🇫🇮🏒🕶💃🏻💃🏻💃🏻💃🏻💩💩💩💩🙉🙉🙉🙉🙉

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1073
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      509
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe