Vuonna 2000 hain hytillisen zetorin, ajoin 90km päästä kotiin, valot, vilkut toimi, kaikki muu, radio puuttui. Hieman alle 3000 euroksi muutettuna. Hyvä linko maksoi alle 400e,
Isohko norm piha, pidetty puhtaana, pihatietä 40-50m. 2 metrin lingolla joutuu usean kerran vetämään
On säästynyt iso summa rahaa jos ajatellaan että joku kävisi isolla traktorilla 20 kertaa vuodessa ja 23 vuoden aikana. 10, 15, 20€ kerta. 15 euro verollinen, ison pihapiirin pito lumettomana jos joku tekisi olisi maksanut N 7000eur.
Sitten kun vielä zetori tuonut 5-10km päästä useita kymmeniä pinomotteja joskus muutaman päivän aikana lämmityspuuta pihaan ja pyörittänyt halkomakonetta. Talon lämmitykseen ja veden lämmitykseen pakollinen että saa helposti tehtyä ja halvalla.
Kannattaa hommata vaikka jemmaan jos on jälkeläisiä, tulevaisuudessa on vielä kovempi tarve omakotitaloissa ja eri alueilla. Ruuan tuotannossa.
Ei ole väliä onko kopiton massikka 50-60 luvulta.
Traktori säästänyt paljon rahaa, omakotitalossa
Anonyymi-ap
3
837
Vastaukset 3
- Anonyymi
Traktori on usein hyvä sijoitus, se ei kulu loppuun tuskin koskaan tuollaisissa ok-talon pikkuhommissa. Jos ostit traktorin 20 - 30 vuotta sitten, saat todennäköisesti sijoittamasi summan takaisin nyt, jos haluaisit sen myydä. Jos rakentaa esim. ok-taloa, suurimman hyödyn saa, kun ostaa traktorin heti alkuvaiheessa, siitä on monenlaista apua projektissa.
- Anonyymi
Omani myin rahapulassa ja sain 100 euroa enemmän myydessä 4 vuoden jälkeen. Toki jonkun verran remonttia oli tehty, jos jotain oli hajonnut. Pitää ostaa taas joku traktori, kun saa tarpeeksi pääomaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372092
- 56676
- 40623
- 42490
- 62482
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne60480- 45470
T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6447Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k15440Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh23428