Kysymys OVEsta

Anonyymi-ap

Mulla on pitkä työura takana > 41 vuotta. Tähänastinen eläkekertymä on 3183 €/kk. Lokakuussa tulee ikää 61 vuotta täyteen ja siirryn OVEen. Ovehan vähentää jokaiselta kuukaudelta 0.4% lopullista eläkettä pysyvästi, eli yhteensä 19.2 %, jos jään 65-vuotiaana varsinaiselle vanhuuseläkkeelle. Eläkelaitoksen sivulta katsoin laskuria.: Jos ottaisin OVEa 50 % (1280 €/kk) lopullinen eläke olisi n 2950 €/kk. Tuohan on paljon suurempi kuin jos tuosta tähänastisesta 3183 €:sta vähennettäisiin se vajaa 20 pinnaa, joka olisi 611 € (2568). Jos siis jäisin pelkästään osittaiselle varhennetulle, niin miksi tuo lopullinen eläke ei pienene tuon enempää? Työtulo ja sitä kautta eläkemaksut jäisivät kuitenkin pois.

14

1060

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensinnäkin: Elinaikakertoimen vaikutus lasketaan vasta, kun täytät 62. On yleensä 4-5 % luokkaan, vähentää siis ovea ja lopullista eläkettä, kun sen aika on.

      Vähennys otetaan huomioon alimpaan eläkeikääsi saakka, onko se 65 vai joku muu?

      Otitko huomioon, että OVEN osuus maksetaan 19,2 prosenttia pienempänä koko elämäsi loppuun saakka? Säästöön jäävä osuus sellaisena, kun on + indeksikorotukset toki molempiin aikanaan. Ei voi laskea ihan yksyhteen.

      Joku on laskenut, että jos elää n. 80 vuotiaaksi, alkaa olla omillaan ja nollilla tämän vähennyksen vuoksi.

      Pyydä laskelma omasta eläkeyhtiöstä, sen saa kyllä. Jotain lasketaan eri tavalla, jos on kunnalla tai yksityisellä.

    • Anonyymi

      Laskin noilla tiedoilla työeläke.fi laskurilla ja sain niin, että OVE pienentää lopullista eläkettä 303 euroa/kk elämäsi loppuun saakka.

      Laskepa, vaikka 15 vuotta x 12 kk x 303 euroa = 54 000 euroa, on se aika iso raha.

      Lopullinen eläke siis n. 2891 euroa.

      Oletuksena, ettet siis ole töissä lainkaan ao. aikana.

      • Anonyymi

        (ap) Laskin, että jos nostan noita maksamiani eläkerahoja oven muodossa (50% = n 1200 €/kk nettona, vero on n 6%), kertyy siitä 48 kk x1200 €= 57600 € ennen alinta eläkeikääni (65).

        Jos olisi mahdollisuus säästää tuo potti, ja maksaisi siitä kuukausittain erotusta (lovesta jonka ove aiheuttaa) varsinaisen eläkeiän alettua, kestäisi potti tosiaan sinne kasikymppiseksi asti. Ja kun oven myötä eläke olisi pienempi, myös vero olisi alempi.

        Eli, taidan alkaa nostaa ovea. Saan ainakin osan maksamistani eläkerahoista pois. Noin 3000 € eläke sitten 65-vuotiaana on kuitenkin erittäin hyvä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        (ap) Laskin, että jos nostan noita maksamiani eläkerahoja oven muodossa (50% = n 1200 €/kk nettona, vero on n 6%), kertyy siitä 48 kk x1200 €= 57600 € ennen alinta eläkeikääni (65).

        Jos olisi mahdollisuus säästää tuo potti, ja maksaisi siitä kuukausittain erotusta (lovesta jonka ove aiheuttaa) varsinaisen eläkeiän alettua, kestäisi potti tosiaan sinne kasikymppiseksi asti. Ja kun oven myötä eläke olisi pienempi, myös vero olisi alempi.

        Eli, taidan alkaa nostaa ovea. Saan ainakin osan maksamistani eläkerahoista pois. Noin 3000 € eläke sitten 65-vuotiaana on kuitenkin erittäin hyvä.

        Muistathan, että samanaikaisesti voi olla myös työtön ja saada joko perupäivärahaa/työmarkkinatukea tai ansiosidonnaista. Täytyy toki olla te-toimistossa työnhakijana.
        Mutta, jos saa anssia, niin kerryttää aika pottia myös.


    • Anonyymi

      No, etpä ole juuri koulutusta hankkinut.

      • Anonyymi

        Hyvinhän hän on pärjännyt amispohjalta, kun kuitenkin keskieläke on noin 1800€.


    • Anonyymi

      (ap) "oppikoulu", amis, myöhemmin vuosi opintovapaalla tekussa. Vuorotyötä 37 vuotta ja vuosiansiot n 85 k€ viime vuosina.

    • Anonyymi

      Usein Amis henkilöt voivat tienata erittäin hyvin

    • Anonyymi

      Itse otin OVE.n viime vuoden maaliskuussa
      Tammikuussa 2023 tuli eläkkeeseen 6,8% korotus ja taas tammikuussa 2024 5,9% korotus
      Nämä korotukset tulee vain maksussa oleviin eläkkeisiin. Eli tulen hyvällä tuurilla saamaan enemmän eläkettä koska indeksikorotukset on isot
      Toivottavasti tulee vielä parina vuotena lisää

      • Anonyymi

        Ei tammikuussa - 24 ole luvattu mitään 5,9% korotuksia,kyseessä vasta ennuste.


    • Anonyymi

      Elä haaveile liikaa eläkkeestäsi ja sen suuruudesta...vähemmälläkin pärjää ja ehtii nauttia siitä kun jää aikanaan. Noutaja voi tulla ja jää eläkkeet nauttimatta kuten kävi hyvälle ystävälleni jolle tuumasin aikanaan kun oli jo yliajalla...Toivon sulle silti terveyttä ja menestystä...

    • Anonyymi

      Mulla on vain takuueläke jotain tonnin puhtaana ilman veroja. Säästelly elämän aikana jonku satatonnisen ja sijotellu , niin pärjää aivan hyvin eikä tarvi avustuksia hakea ja leipäjonoissa töllistellä....Eläkää visusti raittiina..siinä elämänohjeita.

    • Anonyymi

      Se pienenee noin "vähän", koska 50% pysyy ennallaan eikä siis pienene.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      212
      2788
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      110
      1993
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      217
      1671
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1565
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1420
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      47
      1227
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      47
      1166
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      106
      1011
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      55
      937
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      895
    Aihe