vammat ja vastuu

Vammat ovat ikävä asia missä tahansa urheilulajissa tai harrastuksessa.

Kamppailulajeissa niiden aiheutumiseen on suuret mahdollisuudet. Tästä syystähän ovat olemassa vakuutukset.

Tunnetaanko tapauksia, jolloin (myös) vamman aiheuttaja tai harjoituksen ohjaaja olisi joutunut vastuuseen harjoittelijan saamasta vammasta?
5725
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuttavan polvi hajosi treeneissä, vika oli kokonaan harjoitteluparin, mutta mitään vastuukysymyksiä ei noussut esille... vaikka parantuminen ennalleen ei ole edes varmaa. En tiedä sitten jos sattuis jotain todella vakavaa, esimerkiksi pysyvä vammautuminen?

Vammoja ei kyllä satu niin paljon kuin luullaan, itse olen jo monta vuotta harrastanut kamppailulajeja enkä ole mitään vakavia juttuja nähnyt- joskus on nilkka venähtänyt tms. Jääkiekko ja ratsastuskin on vaarallisempia kuin monet budolajit... jos on kyseessä täyskontaktilaji niin silloinhan on vielä kaikki mahdolliset suojat käytössä ettei mitään pääsis sattumaan.

Äänestä
  • ... vielä sanoisin tilanteen, jossa todella ei ole mitään suojuksia, vaan pelkästään lajin vaatima vaatetus.
    Eikö kimen merkitystä korosteta harjoituksissa?

    Äänestä

  • Jos teko on tahallinen tai siinä oli törkeää piittaamattomuuta niin asianhan voi viedä oikeuteen... mihinkään kamppailulajiin ei kuulu toisen tahallinen vahingoittaminen. Vaninkoja aina sattuu mutta jos tekee tahallaan niin maksmaan vaan!!!

    Äänestä

  • Tomppa kirjoitti:

    Jos teko on tahallinen tai siinä oli törkeää piittaamattomuuta niin asianhan voi viedä oikeuteen... mihinkään kamppailulajiin ei kuulu toisen tahallinen vahingoittaminen. Vaninkoja aina sattuu mutta jos tekee tahallaan niin maksmaan vaan!!!

    käsittääkseni vetäjällä on suurin vastuu vetäessään treenejä..mitä oepttaa ja miten ja kenelle.. tekevälle sattuu...on sanonta, pienistä ei niin noteerata mutta isot jutut joutuvat/joutavat käräjille. ellei kyseessä ole puhdas oma hölmöyttä tapahtunut loukkaantuminen.

    Korostaisin vielä. mitä nuorempien ihmisten kanssa ollaan tekemisissä sen tarempi tulisi olla mitä opettaa ja miten...vastuu ulottuu dojon ulkopuolellekkin! Toki vastavuoroisesti harrastajallakin täytyy jokin vastuu olla...ehkä tulevaisuudessa näistä asioista keskustellaan enemmänkin oikeudessa ym instansseissa... nykyään suuri joukko ihmisiä harrastaa kamppailulajeja joissa ei ole ns. budo vaikutinta rinnalla..se tekee touhusta "vaikeammin hallittavan"....

    Äänestä

Eräissä näkemissäni tapauksissa olisi ollut aihetta käräjöintiin, jopa niin, että harjoitusten vetäjäkin olisi voinut joutua vastaamaan.

Toivottavasti jokainen harjoitusten vetäjä kuin myös osanottaja ottaa tämän seikan huomioon. Eihän muuten koskaan tiedä, miten taitavan lakimiehen joku kärsinyt saa asiaansa ajamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toivo kirjoitti:

Vammat ovat ikävä asia missä tahansa urheilulajissa tai harrastuksessa.

Kamppailulajeissa niiden aiheutumiseen on suuret mahdollisuudet. Tästä syystähän ovat olemassa vakuutukset.

Tunnetaanko tapauksia, jolloin (myös) vamman aiheuttaja tai harjoituksen ohjaaja olisi joutunut vastuuseen harjoittelijan saamasta vammasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu