Että voisivat jatkaa tarhaeläinten pitämistä pikku verkkohäkeissä. Tämä, vaikka kaikki tiedämme, paitsi Kepun Kurvinen tuon touhun loppuvan kuin seinään aivan kohta.
Turkistarhaat ampuvat 10 000 luonnonlintua
Anonyymi-ap
29317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ja pian kuulemme vahingolaukausten aiheuttamasta surusta.
Tunnottomat eivät mitään sure. ehkä teeskentelevät tarpeen vaatiessa.
Riistakeskus on myöntänyt yhteensä 500 harmaalokin, 100 merilokin, 2 000 räkättirastaan, 1 000 harakan, 2 000 naakan, 2 000 variksen ja 2 000 kesykyyhkyn poikkeuslupaa 448 turkistarhalle ja niiden välittömään läheisyyteen.
Rauhoittamattomien lintujen metsästysaika alkaa 1.elokuuta. Myönnetty poikkeuslupa on voimassa 26.7.–31.7. Suurin osa luvan saaneista turkistarhoista sijaitsee Pohjanmaan sekä Etelä-, Keski- ja Pohjois-Pohjanmaan maakunnissa. Siis on huomattava, että luvat on myönnetty Etelä- Pohjanmaan ja Keski- Pohjanmaalle ja Pohjois- Pohjanmaan aleueille, eli Kepulandian synkille Pohjanmaan aluille.
Sairasta.
Toki suurimmalle turkistarhakeskittymälle eli RKP
-landialle lupa heltisi myös.
Nyt ovat hölmöläiset matkassa. Linnut ammutaan, mutta niitä ei voi kerätä pois saastuttamasta muita lajitovereitaan niitten tullessa jättämään lintujen tapaan jäähyväiset ammutuille.
Lintukoiria ei voi, eikä saa käyttää keräämään ammuttuja lintuja luonnosta ja ihmisen kerätessä niitä on käytettävä raskaita suojavarusteita. Eli sinne jäävät supien kettujen ja petolintujen syötäväksi. Sitten sairastuvat supit, ketut ja petolinnut! Ja sitten muut nisäkkäät ja lopuksi ensin turkistarhaajat ja sitten me kaikki muut!
Nyt vasta tehokas pandemian lisääntymiskeino onkin keksitty!!!!! Voi Pyhä Sylvi näitä kepulaisen riistakeskuksen ymmärtämättömiä päätöksentekijöitä!!!!!
Sanokaa sitten, että teitä oli raskaasti varoitettu!
Tuossa kilpistyy koko kepulaisuuden hirvittävä kuva täydellisestä ymmärtämättömyydestä.
Kepulainen katastrofi saataa olla juuri nyt käsillä.
Kepulaisilla on ollut tapana pakasella kusaista housuun, kyllä se hetken lämmittää.
Vaalien alla tapasin Saarikon ja kysyin mm. miksi turkistarhausta ei ole Keskustan hallituksessaoloaikana lopetettu, vaikka se loppuu joka tapauksessa pian. Hän vastasi, että turkistarhaajhille pitäsi maksaa isot korvaukset ammatin menettämisesta. Nyt tätä asiaa voisi jälleen kysyä ja kuunnella mikä on vastaus nyt.
Eikö kukaan saa näitä turkistuottajia kuriin, ennenkuin pahin tapahtuu?
Kepun viimeinen kosto maapallolle.
Tänään on siis viimeinen poikkeuslupapäivä ja huomenna alkaa kyseisten lintujen normaali metsästysaika.
Onko mikään media raportoinut, kuinka vilkasta metsästys on ollut poikkeusaikana? Mahtaako löytyä peräti filmiä Ylen tai Maikkarin uutisista tai dokumenteista? Onhan Yle lähettänyt jo monta vuotta ohjelmaa Eränkävijät, jonka katsojat pääsevät sydän pamppailen seuraaman mitä erilaisempien lajien metsästystä. Luulisi että lokkien, varisten ja harakoiden metsästyksestä turkistarha-alueilla saisi vähintään yhden jakson kasaan, jos tarhaajilla vain on ollut sellaiseen kiinnostusta.
Ihmeen hiljaista ainakin minun silmiini on ollut. Olisikohan niin, etteivät tarhaajat ole ryhtyneet ilmaiseksi niitä lintuja metsästämään vain siksi, että joku ministeri on perin juurin huolestunut lintuinfluenssan leviämisestä?
Koko juttu johtuu / perustuu valtaviin lokkimääriin minkki- / kettutarhojen liepeillä ja nämä linnut ihan päivystää tarhojen katoilla. Ruokaa ja minkkien ulostejätöksiä valuu ritiläpohjien läpi maahan ja sieltä ne lokit syö levittäen samalla lintuinfulenssa tarhojen eläimiinkin. Samaten kärpäsien määrät tarhojen liepeillä on valtavia.
Ullavajärven lokkiyhdyskunta on kuulemma 3000 luokkaa ja pesintäaikana poikasmäärät moninkertaistaa sen. Älytön määrä pienelle järvelle ei selity muulla kuin tarhojen läheisyydellä. Lokinraatoja oli heinäkuun puolivälissä jopa uimarannassa.
Ullavassa on monenlaista hommoo! Kepuhommoo..
https://yle.fi/a/3-8889563
Noiden edellä mainittujen lintujen pitäisi olla koko suomessa rauhoittamattomia koko vuoden ja joka miehen oikeuksiin pitäisi kuulua niiden ampuminen. Mukaan lukien valkoposkihanhi.
Luonto ei hyväksi toimintaamme, vaan potkii joka päivä meitä keskustalaisia vastaan. Sanokaa nyt mikä meissä on vika. Kiitos etukäteen.
https://www.verkkouutiset.fi/a/yle-50-000-turkiselainta-on-maaratty-lopetettavaksi/#ea41f8a0
Poliittiset johtajamme eivät ole ymmärtäneet lainkaan niitten poliittisten ajamiensa hankkeiden tulevaisuutta, joita ovat kansalaisille ehdotelleet. Tai sitten ovat tahallaan pettäneet meitä ja itseään.
Kaikelle eläinten lahtaamiselle loppu. Ihminen on pelkkä hirviö. Joutas hävitä maan päältä kokonaan pois.
Mikään ei riitä kepuleille. MTK vaatii nyt jopa lunnonsusienkin tappamisen. https://yle.fi/a/74-20043318
Ei sentään lemmikkisusia, vain luonnonsudet.
Kyllä kaikki piiperöt tulee häkittää välittömästi. Vaarallisia itselle ja muille.
Linnut voi varmaan kuumennettuna käyttää ketunruuaksi. Hyvä niin.
Tarhojen lähellä onkin usein lintuja riesaksi asti.
Kohta ammutaan luonnosta kissat.
Suomessa kissat eivät ole luonnossa ovat ns. lemmikkejä.
Kuoleva elinkeino kituu ja kouristelee viimeisiään ja lestakepuja kyrsii.
Turkistarhaajien kannattaa kouluttautua uusille aloille, EUssa turkistarhaus tullaan kieltämään. Ehkä tarhaajat voisi alkaa kaivamaan turvetta...
Loppuu kepuloisten harrastama eläintenrääkkäys.
Ja sitten huudetaan korvauksia, vaikka yritäjälle kuuluu yrittäjäriski!!