Vieläkö Agfa tekee diafilmiä, tyyppi muistaakseni CT-jotain, aivan ylivoimaista väreiltään. Ei näillä nykyisillä Kodakeilla ja Fujeilla tee mitään siihen verrattuna. En ole törmännyt kaupoissa mutta jos joku tietää niin kertokaa.
Agfa diafilmi
4
2760
Vastaukset
- Alvari Raappavaara
Vanhat kunnon CT-diat, 18 ja 21 kehitettiin omassa prosessissaan joka poikkesi Kodakin prosessista. Siis muinoin 50-60-70 luvuilla. Rinnalle tuli Agfachrome 50 S, L ja 100S jotka pystyi kehittämään itsekin kotikonstein. Lopulta Agfa taipui valtavirtaan ja siirtyi nykyistä E6 prosessia ymmärtäviin filmeihin. Silloin vanha CT häipyi tuotannosta. Kaivattu ja arvostettu nimi elää nyt uudestisyntyneenä E6 diana , esimerkiksi CT Precisa 100 on tuotannossa Agfachrome Professional RSX-sarjan rinnalla.
Ostopaikka voisi löytyä katselemalla Agfaan keskittyneistä erikoisliikkeistä, vaikka.
Omaa käyttökokemusta tästä uudesta ei ole, alkuperäistä CT 18 käytin paljonkin. Värit hyvät, rae iso herkkysekseen. Haetanneeko mittään? - simo sikapää
Ehkä syytä lopettaa nostalgiset haikailut, valitettavasti. Agfa-Photo on tänään hakeutunut konkurssiin, mikäli uskomme Hesaria, ja miksi emme uskoisi.
Kaukoviisaat pääpomot AsperiiniBayerilla erillistivät filmiasiat viime vuonna omaksi yhtiöksi, jonka saivat myytyä johonkin. Elikkä maatalouslannotteiden, muovien ja särkylääkkeiden kohdalta tuotanto jatkuu.- Kati
Pieni tarkennus: Agfa-Photo on hakeutunut selvitystilaan, joka ei todellakaan ole sama asia kuin konkurssi. Otetaan asioista selvää ennen kuin aletaan levittelemään juttuja.
- Erich von Bayer
Kati kirjoitti:
Pieni tarkennus: Agfa-Photo on hakeutunut selvitystilaan, joka ei todellakaan ole sama asia kuin konkurssi. Otetaan asioista selvää ennen kuin aletaan levittelemään juttuja.
Niinpä. Saattaa olla, jotta A-photo kipataan nurin, velkojat jää nuolemaan näppejään ja konkurssipesä myy puhdistetun pesän taas vaikkapa Agfa-Gevaertille. Semmosta puhuvat Leverkusenin taksikuskit iltabissellä ollessaan eilenillalla.
Samalla tekniikallahan täällä kotimaassa Fineka-Helios ketju putsattiin takavuosina. Nimi vaihdettiin muutamaksi viikoksi F-yhtymä oy Finekaksi, nurin, ja pesä nykyisille omistajille suurimman velkojapankin suostumuksella.
Asiakkaat vaan ihmetteli silmä pyöreenä, miks Helios vastaa puhelimeen "F-yhtymä". Tarkoin harkittu juttu. Eikä kukaan voi väittää, että Helios olisi mennyt nurin, juridisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405745
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2354968Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?744936Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️474630Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k274456Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1613841- 1253337
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!273092Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.233085Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe42321