Sinitaivaan valo on hieman polarisoitunutta joten kun katsoo sopivassa kulmassa olevan suodattimen läpi taivas näkyy tummempana ja vihollisen lennokki erottuu paremmin. Se on Rayleigh-hajontaa.
Turha rasittaa niskaa, paras maata 10 tai 20 cm paksulla patjalla joka on peitetty vesitiiviillä maastokankaalla. Naamioverkko tai maastokangas peitoksi. Edes superlon-patja ei ole liian painava takalinjalle kuljetettavaksi.
Paras olla "aurinkolasit" joista voi säätää polarisaatiokulmaa molemmista laseista. 2 lasia peräkkäin tarkoittaa säädettävää himmennystä.
Teipin pala tai sinitarra molemmissa laseissa voi varjostaa auringon molemmille silmille erikseen, mutta sitten täytyy pitää pää linjassa.
45 asteen horisonttikulmaan katsominen voi olla helpointa rantatuolista.
Polarisaatiosuodatin ja patja ilmavalvonnan välineinä
Anonyymi-ap
1
318
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922185Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant679383Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.277397Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656240SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795856Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215590Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot314887HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.884521Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894291"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770