Palkeenkielen korjaus?

Anonyymi-ap

Jäät tekivät lasikuituveneeseen palkeenkielen josta pääsee vesi sisään. Kyseessä on itse asiassa soutuvene (Päijän kaksoispohjalla). Joku 20x10cm palkeenkieli, jossa puolen sentin rako toisessa päässä mistä vesi pääsee sisään.
Mikä olis paras tapa korjata? Ulkonäöllä ei mitään väliä, vene on kalavene, tärkeintä että vesi ei tule sisään.

6

623

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hio puhtaalle lasikuidulle vähintään 5 cm vauriokohdan ympäri aavistus ”viistoon” eli jäljelle jäävä materiaali ohenee hiukan kohti vauriota. Osta lasikuitumattoa, epoksihartsia ja -kittiä, peitä korjattava kohta takapuolelta ja laminoi umpeen vaikka 4 kerrosta niin että se lievän jäätelötuutin mallineen aukko täyttyy. Hionta, paklaus, hionta. Maalaus loppuun on makuasia, sanot että ulkonäkö on sivuseikka niin voit jättää sen tekemättä.

      • Anonyymi

        Kiitos asiallisesta vastauksesta 👍


    • Anonyymi

      Eipä kestä!

      Youtubesta löytyy ohjeita laminointiin, tässä yksi:

      https://youtu.be/gGr-OsUdf0A

      Kaveri on siis tuon videon alkuun mennessä hionut lasikuidun reiän ympäriltä kuperaksi ja teipannut taustan umpeen ettei uusi lasikuitu pussita vaan jää siististi suoraan. Sitten vaan täytetään se kupera aukko sopivan kokoisilla leikatuilla paloilla, jokainen kerros hartsilla kastellen ja pensselillä kiinni tuputellen.

      Muista, että kun täytät huomasi V-mallista aukkoa niin käyttämäsi lasikuitupalat on eri kokoisia. Ne joko suurenee tai pienenee jotta saa rakennettua yhtä lailla V:n muotoisen ”kakun”, joka täyttää alueen sopivasti. Jos kaikki palasi olisivat koko hiotun alueen suuruisia, loisit lopulta pullistuman reunoille. Se on sitten mielestäni makuasia, täyttääkö aukon pienemmällä palalla aloittaen vai laittaako suurimman ensin. Tarkkasilmäinen näkee että videon ukko aloittaa pienimmällä palalla ensin ja jokaisen kerroksen lasikuitupala on edellistä suurempi. Vasta viimeinen pala on siis koko hiotun alueen kokoinen.

      Lisäksi videon mies käyttää tuossa työssä lasikuitumattoa jossa säikeet ovat harvassa ja moneen suuntaan, mutta tässä työssä ihan yhtä hyvään tulokseen pääset kudotulla lasikuitukankaalla. Jotkut harvasäikeiset matot ei edes tykkää epoksista, joka sulattaa niiden sideaineet. Niille pitäisi siis käyttää polyesterihartsia, jota et halua tässä työssä käyttää kun se ei niin hyvin tartu vanhaan aineeseen. Eli kangas voi olla helpompi valinta maton sijaan.

      Viimeisenä vinkkinä suosittelen että hoidat nyt koko palkeenkielen alueen etkä pelkkää reikäkohtaa. Veneesi on rikki koko palkeenkielen alueelta ja jos täytät nyt pelkän reiän, jonka viereen jää murtuma, on vain ajan kysymys koska materiaali pettää korjauksen vierestä.

      • Anonyymi

        ”Jotkut harvasäikeiset matot ei edes tykkää epoksista, joka sulattaa niiden sideaineet.”

        Epoksi nimenomaan ei sulata matossa olevaa sidosainetta, ja siksi epoksi ei sovellu maton kanssa. Epoksin kanssa käytetään vain ja ainoastaan puhdasta kangasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ”Jotkut harvasäikeiset matot ei edes tykkää epoksista, joka sulattaa niiden sideaineet.”

        Epoksi nimenomaan ei sulata matossa olevaa sidosainetta, ja siksi epoksi ei sovellu maton kanssa. Epoksin kanssa käytetään vain ja ainoastaan puhdasta kangasta.

        Kiitos korjauksesta, muisti teki tepposet - no pääasia lienee että asia tuli molemmilta oikein, eli epoksin kanssa kangasta.

        Nyt eilistä viestiäni lukiessani huomasin sen sisältävän myös toisen ajatus- tai kirjoituserheestä johtuvan asiavirheen jonka haluan oikaista: hionnan jäljiltä vauriokohdan ympäristö on kovera, ei kupera.


    • Anonyymi

      Olipa hienoa nähdä taas pitkästä aikaa asiallista keskustelua täällä.
      Näin sen pitäisi mennä, eikä kuten lähes aina kun höpöttäjät tulevat sössötämään ja etsimään aloittajasta jos jonkinlaista vikaa.

      Tuo ensimmäinen postaaja antoi täydelliset ohjeet.
      Minä painottaisin sen, että siihen viistosti hiottuun ”kuoppaan” tulisi ne palat leikata eri kokoisiksi ja se pienin sinne pohjalle.
      Tämä siksi, että ne lasikuitusäikeet löytäisivät kaverin sieltä veneen puolelta ja näin syntyisi lisää vahvistusta.
      Tämän opin kun olin ammattimiehen apulaisena vuosia sitten.
      Bootmann

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      352
      1051
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      728
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      656
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      40
      545
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      461
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      451
    Aihe