Jäät tekivät lasikuituveneeseen palkeenkielen josta pääsee vesi sisään. Kyseessä on itse asiassa soutuvene (Päijän kaksoispohjalla). Joku 20x10cm palkeenkieli, jossa puolen sentin rako toisessa päässä mistä vesi pääsee sisään.
Mikä olis paras tapa korjata? Ulkonäöllä ei mitään väliä, vene on kalavene, tärkeintä että vesi ei tule sisään.
Palkeenkielen korjaus?
6
549
Vastaukset
- Anonyymi
Hio puhtaalle lasikuidulle vähintään 5 cm vauriokohdan ympäri aavistus ”viistoon” eli jäljelle jäävä materiaali ohenee hiukan kohti vauriota. Osta lasikuitumattoa, epoksihartsia ja -kittiä, peitä korjattava kohta takapuolelta ja laminoi umpeen vaikka 4 kerrosta niin että se lievän jäätelötuutin mallineen aukko täyttyy. Hionta, paklaus, hionta. Maalaus loppuun on makuasia, sanot että ulkonäkö on sivuseikka niin voit jättää sen tekemättä.
- Anonyymi
Kiitos asiallisesta vastauksesta 👍
- Anonyymi
Eipä kestä!
Youtubesta löytyy ohjeita laminointiin, tässä yksi:
https://youtu.be/gGr-OsUdf0A
Kaveri on siis tuon videon alkuun mennessä hionut lasikuidun reiän ympäriltä kuperaksi ja teipannut taustan umpeen ettei uusi lasikuitu pussita vaan jää siististi suoraan. Sitten vaan täytetään se kupera aukko sopivan kokoisilla leikatuilla paloilla, jokainen kerros hartsilla kastellen ja pensselillä kiinni tuputellen.
Muista, että kun täytät huomasi V-mallista aukkoa niin käyttämäsi lasikuitupalat on eri kokoisia. Ne joko suurenee tai pienenee jotta saa rakennettua yhtä lailla V:n muotoisen ”kakun”, joka täyttää alueen sopivasti. Jos kaikki palasi olisivat koko hiotun alueen suuruisia, loisit lopulta pullistuman reunoille. Se on sitten mielestäni makuasia, täyttääkö aukon pienemmällä palalla aloittaen vai laittaako suurimman ensin. Tarkkasilmäinen näkee että videon ukko aloittaa pienimmällä palalla ensin ja jokaisen kerroksen lasikuitupala on edellistä suurempi. Vasta viimeinen pala on siis koko hiotun alueen kokoinen.
Lisäksi videon mies käyttää tuossa työssä lasikuitumattoa jossa säikeet ovat harvassa ja moneen suuntaan, mutta tässä työssä ihan yhtä hyvään tulokseen pääset kudotulla lasikuitukankaalla. Jotkut harvasäikeiset matot ei edes tykkää epoksista, joka sulattaa niiden sideaineet. Niille pitäisi siis käyttää polyesterihartsia, jota et halua tässä työssä käyttää kun se ei niin hyvin tartu vanhaan aineeseen. Eli kangas voi olla helpompi valinta maton sijaan.
Viimeisenä vinkkinä suosittelen että hoidat nyt koko palkeenkielen alueen etkä pelkkää reikäkohtaa. Veneesi on rikki koko palkeenkielen alueelta ja jos täytät nyt pelkän reiän, jonka viereen jää murtuma, on vain ajan kysymys koska materiaali pettää korjauksen vierestä.- Anonyymi
”Jotkut harvasäikeiset matot ei edes tykkää epoksista, joka sulattaa niiden sideaineet.”
Epoksi nimenomaan ei sulata matossa olevaa sidosainetta, ja siksi epoksi ei sovellu maton kanssa. Epoksin kanssa käytetään vain ja ainoastaan puhdasta kangasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
”Jotkut harvasäikeiset matot ei edes tykkää epoksista, joka sulattaa niiden sideaineet.”
Epoksi nimenomaan ei sulata matossa olevaa sidosainetta, ja siksi epoksi ei sovellu maton kanssa. Epoksin kanssa käytetään vain ja ainoastaan puhdasta kangasta.Kiitos korjauksesta, muisti teki tepposet - no pääasia lienee että asia tuli molemmilta oikein, eli epoksin kanssa kangasta.
Nyt eilistä viestiäni lukiessani huomasin sen sisältävän myös toisen ajatus- tai kirjoituserheestä johtuvan asiavirheen jonka haluan oikaista: hionnan jäljiltä vauriokohdan ympäristö on kovera, ei kupera.
- Anonyymi
Olipa hienoa nähdä taas pitkästä aikaa asiallista keskustelua täällä.
Näin sen pitäisi mennä, eikä kuten lähes aina kun höpöttäjät tulevat sössötämään ja etsimään aloittajasta jos jonkinlaista vikaa.
Tuo ensimmäinen postaaja antoi täydelliset ohjeet.
Minä painottaisin sen, että siihen viistosti hiottuun ”kuoppaan” tulisi ne palat leikata eri kokoisiksi ja se pienin sinne pohjalle.
Tämä siksi, että ne lasikuitusäikeet löytäisivät kaverin sieltä veneen puolelta ja näin syntyisi lisää vahvistusta.
Tämän opin kun olin ammattimiehen apulaisena vuosia sitten.
Bootmann
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2494514Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761695Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051532Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn161421- 511261
- 891185
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 471025