Kysely yksityistielaista

Anonyymi-ap

"Uudesta yksityistielaista on tehty kysely. https://www.tieyhdistys.fi/uutiset/uuden-yksityistielain-toimivuudesta-tehtyyn-kyselyyn-paljon-vastauksia/

Muutoksen haun vaikeus on tullut vahvasti esille. Kysely ei sisällä Suomen tieyhdistyksen asettamaa lisävaikeutta. Tämä tieyhdistys välittää tiekuntien hallinnolle (samalla lakien vastaisesti toimivalle juntalle) oikeusturvavakuutuksia! Tieyhdistys on elinkeinoelämän järjestö, joka minimoi yksityisteistä sille mahdollisesti tulevia kustannuksia.
Yksityistielaki jo sinänsä estää pienen osakkaan oikeudet ja siihen lisäksi yhdistys välittää IF- vakuutusyhtiön oikeusturvavakuutuksia lakia rikkovalle juntalle. IF ei anna vakuutusta koskevia tietoja kaikille jäsenille vaan rinnastaa tiekunnan yritykseen, jonka hallinnolle ainoastaan tiedot annetaan.

Melkoinen keplottelu on menossa eikä tieliikennekameroiden asentamisesta keskustella ollenkaan. Rekisterinumeron perusteella automaattisesti maksut jokaiselle tiellä ajaneelle. Mikä vika siinä olisi? Se, että pieni osakas saisi oikeutta.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16365596/kokemuksia-yksityistiekunnasta-

5

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka kameravalvontaa seuraisi ja mistä takuu ettei valvoja poistaisi osaa kuvista?

      Parempi systeemi olisi tieosakkaiden liikennekelpoisten eli liikennekäytössä olevien ajoneuvojen rekisteritiedot laatuineen osakkaiden tietoon osakaskokouksessa ja sen mukaan, eli paino+kantavuus+vetovoima, niin vuotuinen tiemaksu.

      Eli kun yhteispaino ylittäisi 800kg olisi tiemaksu 0,80€/100kg ja kun paino ylittäisi 1200kg olisi tiemaksu 0,95€/100kg eli mitä painavempi ajpneuvo sitä enemmän maksaisi koska painavempi ajoneuvo rasittaa tietä ja tiepohjaa enempi. Eli kun olisi maatilatraktori/ynm niin tiemaksu olisi korkeampi.

      Lisäksi tiekäyttökertoja voisi käyttää kertoimena, eli tietä enempi käyttävä myös maksaisi enemmän ja tällöin tietä pienemmällä ajoneuvolla vähemmän käyttävä maksaisi vähemmän.

      Summat ja painot vain suuntaa antavia.

      T. Professional of the law, Lawetorder Z via V

      • Anonyymi

        Entä jos meneekin polkupyörällä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entä jos meneekin polkupyörällä?

        Älä nyt, voi herrajumala mitenkä unohdin tuon kuuluisan polkkumamobbiilin.

        Johtuiskohan siitä, että jokaoikeuden mukaan polkupyörä rinnastetaan jalankulkijaksi.

        Mut ee teetillä ounna hättöö, poleskele sie vua raahaas siel lammaskatraassas.....



        T. Professional of the law, Lawetorder Z via V


      • Anonyymi

        Kameravalvonta toimii automaattisesti, kuvaa rekkarin ja laskuttaa. Käy ajelemassa esim. Tukholmassa niin pian huomaat. Suomessa vain lienee yksi ohjelmiston tekijä rustannut tuollaisen systeemin. Se on hintansa vuoksi melko käyttämätön.

        Gps- seuranta olisi helpompi ohjelmoida. Ilmoittaisi ajoista vain niillä maksullisilla teillä. Suomessa maksullisia teitä ovat vain yksityistiet.
        Tee tie itsellesi yhdessä naapurin kanssa niin maksaahan se. Kohta riitelette maksujen jakautumisesta. Ulkopuolinenkin voi hurauttaa tietänne pitkin, mutta ei ole maksuvelvollinen. Suomessa ei ole rasismia paitsi yksityistien kustannuksista vastaavia kohtaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kameravalvonta toimii automaattisesti, kuvaa rekkarin ja laskuttaa. Käy ajelemassa esim. Tukholmassa niin pian huomaat. Suomessa vain lienee yksi ohjelmiston tekijä rustannut tuollaisen systeemin. Se on hintansa vuoksi melko käyttämätön.

        Gps- seuranta olisi helpompi ohjelmoida. Ilmoittaisi ajoista vain niillä maksullisilla teillä. Suomessa maksullisia teitä ovat vain yksityistiet.
        Tee tie itsellesi yhdessä naapurin kanssa niin maksaahan se. Kohta riitelette maksujen jakautumisesta. Ulkopuolinenkin voi hurauttaa tietänne pitkin, mutta ei ole maksuvelvollinen. Suomessa ei ole rasismia paitsi yksityistien kustannuksista vastaavia kohtaan.

        Vaalitkin taas, eikä mikään tule paremmaksi
        Hiljaisuudessa voisi vaikk mahan mitata https://nakoislehti.media.fi/keskisuomalainen/52bcf00a-fc8a-4e0e-980f-20e98082622d/22

        ei pressa , olipa kuka tahansa, tohdi mahoja mittauttaa. Siis maksetaan isojen mahojen aih. sair. kulut mukiswmatta vaikk jääki hoitamatta muut ku ite hankitut taudit.

        Toinen mihin mikään hallinto ei uskalla kajota on tässä: https://keskustelu.suomi24.fi/t/12723584/epaoikeudenmukainen-yksityistielaki#comment-106726063 Tämäkin jäytää terveyttä ison mahan lailla - sukupolvia kestävät riidat naapureiden välillä..


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      193
      6606
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5503
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      274
      3487
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      127
      3473
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      87
      2455
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2155
    7. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      52
      1892
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1876
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1782
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      101
      1437
    Aihe