4-tahtisen skootterin viritys

tosijjjaa tilasin tohon 4t baotian skootteerin 72cc sylinteri, ja ajatuksena ois saada pirteempi skoba, mikä tomisi hyvin. Niin jos joku voisi auttaa näissä
1. pitääkö jotain variaattoriin säätää vai toimiiko vakio säädöillä
2. toimiiko vakio kaasarilla eli 17.5 kokosella ja isommalla suuttimella tyyliin 90kokosel
3. pitääkö kannen olla 72 cc vai toimiiko 50cc kansi 72cc sylinterin kanssa
4. sitten vielä noi sähköt että pitääkö olla jotain tuunauksia sähköissä vai toimiiko ihan vakio sähköillä

6

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      hyvin toimivan kokonaisuuteen saadaksesi joudut muuttamaan/säätämään variaattoria,vaihtamaan isomman kaasarin ja vaihtamaan paremman kannen.myös sähköjä,cdi:tä,joudut tuunaamaan.

      • voinkohan sylinterin ja kannen asentaa vaikka kannen tiiviste oli aika vääntynyt kun olin uutta asentamassa? että onko siitä paljonkin haittaa laittaa vääntynyt kannentiiviste. kun kyllähän se suht suoraa kuiteski sinne väliin kiristyy.


      • Anonyymi
        mopojonne1212 kirjoitti:

        voinkohan sylinterin ja kannen asentaa vaikka kannen tiiviste oli aika vääntynyt kun olin uutta asentamassa? että onko siitä paljonkin haittaa laittaa vääntynyt kannentiiviste. kun kyllähän se suht suoraa kuiteski sinne väliin kiristyy.

        Kannen tiivisteen on hyvä vaihtaa uuteen joka kerta, kun kannen irrottaa. On perusasia korjatessa että moottori kasataan aina uusilla tiivisteillä. Silloin siitä saadaan tiivis ja toimiva.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kannen tiivisteen on hyvä vaihtaa uuteen joka kerta, kun kannen irrottaa. On perusasia korjatessa että moottori kasataan aina uusilla tiivisteillä. Silloin siitä saadaan tiivis ja toimiva.

        Näin se menee.


    • Anonyymi

      Tee nyt ihan mitä tahansa kunhan skopa ei kule yli 65km/h, tämä on poliisin kantakin.
      Ja virallisestihan sillä ei saa ajaa yli 45, se nyt ei ole iso rötös jos viittäkymppiä pääsee, ainakin taajama alueen ulkopuolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5604
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      53
      1695
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      21
      1173
    4. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      69
      1017
    5. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      987
    6. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      968
    7. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      48
      918
    8. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      57
      910
    9. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      129
      906
    10. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      858
    Aihe