vuodeosasto? Kysyn vaan!
Meinataanko oikeesti lopettaa terveyskeskuksen
28
2789
Vastaukset
- Anonyymi
Koko teekoo kiinni yritetään Huittisten.
- Anonyymi
Lietepalvelu jatkuu huittisisa normaalisti!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lietepalvelu jatkuu huittisisa normaalisti!
Harmi,geggo bekon vois raudottaa
- Anonyymi
On se ehkä järkevää,perusteluna se ettei kunnalla ole terveudenhoito henkilö-
kuntaakaan enään.Jos kunnan viran ja toimenhaltiat hoitavat potilaita,on se
kohtalokasta ja lieneekö lain mukaistakaan.Potilaan kannalta on paras loppu-
tulos että viedään sairaalaan jossa on kirjoilla sairaanhoitajia ja lääkäreitä!!
Toinen juttu kokonaan on ketkä uudistivat tuon niin ettei Huittisilla ole enään
hoitajia ja lääkäreitä.- Anonyymi
Hyvinvointi organisaatio , Lehtomäki ja Varhila tyhjentää terveyskeskukset ja sairaalat tarpeettomina , jolloin kulut pienevät. Lakisääteisillä veroilla kerätään maksuja sairaanhoidon kustannuksiin eikä näiden n.s johtajien palkkakuluihin. Vuosikymmeniä tätä uudistusta rakenneltu ja piti toimia tämän vuoden alussa. Ei toimi . Paras olisi lopettaa tämä uudistus ja palata vanhaan systeemiin , jossa jokainen tietää avun tarpeensa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvinvointi organisaatio , Lehtomäki ja Varhila tyhjentää terveyskeskukset ja sairaalat tarpeettomina , jolloin kulut pienevät. Lakisääteisillä veroilla kerätään maksuja sairaanhoidon kustannuksiin eikä näiden n.s johtajien palkkakuluihin. Vuosikymmeniä tätä uudistusta rakenneltu ja piti toimia tämän vuoden alussa. Ei toimi . Paras olisi lopettaa tämä uudistus ja palata vanhaan systeemiin , jossa jokainen tietää avun tarpeensa.
Porin lardiperä Krista tuota oli puuhaamassa,muistatteko mikä puolue??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Porin lardiperä Krista tuota oli puuhaamassa,muistatteko mikä puolue??
Miten terveys ja hyvinvointi asioiata voisi pätevästi vastata henkilö joka ei pysty
itsestään ja omasta terveydestään huolehtimaan edes??Pitäisi olla ensimmäinen
edellytys,eikä demarien jäsenkirja?? - Anonyymi
No ei ole järkevää eikä oikein, että huittislaisilta viedään terveyspalvelut pois. Näihin ne maksamamme verorahat on tarkoitettu. Ruvetaanko me taksilla aamuisin kuljettamaan labranäytteitämme Poriin ja matkalla näyte vanhenee… Ja Kela-taksikin maksaa huittislaiselle mennen tullen 50 euroa!
Nyt menee kyllä päättäjät ja poliitikot vaihtoon, jos tämän annatte tapahtua. Viime keinona pn pakko muuttaa pois Huittisista sellaosellw paikalle, joss on toimiva terveyskeskus.
- Anonyymi
Siihen tarvitaan järkeä, eli miehiä.
Kun naiset keskenään säheltää ei tule lasta eikä paskaa.
Kuten viime hallitus ja nykyinen sote.- Anonyymi
Siljan komenossa
- Anonyymi
Vuodeosasto on hyvä, mutta ei siellä lääkäreitä tarvita. Joku päivystävä nainen kuten Varhila hoitajaksi jos tulee hoidon tarve.
Muuten yösijana.- Anonyymi
Lähitulevaisuuden skenaario on se, että kun Putin päättää hyökätä Suomeen , hoitolaitoksissa vuode paikkojen tarve kasvaa rajusti . mutta jos nyt hävitetään , tulee itku kun niitä ei enää ole. Tulee tarve tilata kiireesti telttamajoitusta puilla lämpiävän kaminan kera. Näin hyvivointialueen johdolle on tulossa ongelma , jossa Varhila päättää palautua takaisin kansliapäälliköksi.
- Anonyymi
Pitäisi olla terveyden ja hyvinvoinnin puolesta.
- Anonyymi
Sitähän se juurikin on,mennään sinne jossa pätevä henkilökunta ja laitteet.
- Anonyymi
Sekä TE-toimiston että vuodeosastojen kannalta on ehdotettu yhden tai korkeintaan kahden alueen mallia Satakuntaan, mikä on sinänsä aika pieni määrä. Pori, Rauma, Huittinen ja koillismaakunnan Kankaanpää on helpointa mieltää Satakunnassa paikkakuntarajat ylittäviksi alueellisiksi keskuksiksi, jonka takia vähintään nämä neljä ansaitsisivat omat asiointikeskukset paikkakuntarajojensa sisälle. Eura nyt toki sitä kautta, koska kyllähän senkin läsnäolo helpottaisi erityisesti Hinnerjoen, Honkilahden ja Kolvaan alueilla asioimista merkittävästi. Harjavallasta puolestaan on niin näppärä ajomatka Poriin ja Euraan, minkä lisäksi Huittisiinkin olisi varsin suora reitti. Näin ollen kuuluisi ennemminkin kyseenalaistaa Harjavallan mukanaoloa yhtenä paikkakuntarajat ylittävänä asiointikeskuksena Euran ja Huittisten sijaan.
- Anonyymi
Jos halutaan toteuttaa vain neljän paikkakunnan malli, pitäisi asiointikeskukset sijoittaa Poriin, Raumalle, Säkylään ja koillismaakunnan Kankaanpäähän. Euran keskusta kirkonkylineen ja Kauttuoineen olisi turhan syrjässä merkittävälle osalle Huittisten ja Kokemäen alueilla asuville, kun taas Lauttakylä ja Tulkkila olisivat liian syrjässä merkittävälle osalle Euran alueilla asuville. Säkylän kirkonkylän suhteen tätä ongelmaa ei niissä määrin ole. Vaikkakin Säkylän kirkonkylä edellyttäisi muuten aikamoisia satsauksia, liikenneyhteyksiltään olisi luontevin Kaakkois-Satakunnan yhteiseksi keskukseksi. Jos ei tätä ajatusta osteta, pitäisi Satakuntaan sijoittaa viisi keskusta. Nuo keskukset sijoittuisivat Porin, Rauman, Euran, Huittisten ja Koillis-Satakunnan Kankaanpään keskustaajamiin. Näiden kesken etäisyydet olisivat inhimillisimmät, mikäli pitäisi paikkakuntarajoja ylittäviä asiointialueita kehittää.
- Anonyymi
Satakunnan Hyvinvointialueen omistama kivirakenteinen Terveyskeskustalo on edelleenkin vankassa ja freesissä kunnossa.
https://goo.gl/maps/NRkkDNhp9mPq5TYd9
Kenenkään Huittisisa ei tarvitte olla hualissan siittä, että tällaiset talot ja lämmitetyt tilat jäis täysin tarpeettomaksi. Kunnassa vahvana toimiva ja elinvoimanen kuljetuspualen liiketoimen toimiala on aina kiinnostunut ostaan tämän tyyppisiä halleja ja Hyvinvointialueen vanhoja rakennuksia.
Jos kaikki potilaat tiloista lähtee, tai pannaan lähtemään, niin kiitolliset koneet tulee aina miälellänsä tilalle. Siistit ja lämpöset konehallit on niin kuskien kuin itte koneittenkin mielestä hieno asia ja kehityssuunta. - Anonyymi
Kiuru, Varhila, Lehtonen, Mäkipää. Onko tuossa joukossa demareita? Onko joku Huittisten demari kommentoinut asiaa mitenkään?
- Anonyymi
Liätemiähet tuamittee ton suunnitelman täysin, pualuekannasta riipumata.
- Anonyymi
Pätevä huomio,sama tilanne monessa muussa alueessa.
- Anonyymi
Kyllä, ja Huittinen liitetään Poriin
- Anonyymi
Terveydenhoito alas ja miljoonia uuteen urheilukenttään esittävät viranhaltijat!!
- Anonyymi
Kuinkahan käy kun iskee seuraava pandemia? Lintuinfluenssa itää jo. Sitten kai pystytetään telttoja sairaille terveyskeskuksen pihalle niin kuin Italiassa tehtiin koronan pahimmassa vaiheessa. Toissasyksynä oli Huittisten vuodeosasto täynnä koronapotilaita.
- Anonyymi
Juu ja ruumiskontteja tuodaan terveyskeskuksen pihaan 10 kappaletta.
- Anonyymi
Ei ole henkilökuntaa.
https://www.youtube.com/watch?v=_u0auUwhr9o - Anonyymi
Satakunnan hyvinvointialueella on suunnitelma, jonka mukaan 80% kaikistaterveyskeskuskäynneistä hoidetaan jatkossa etäkäynteinä.
Potilas siis soittaa hoitajalle tai lääkärille, tämä kyselee voinnit. Mahdollisesti antaa jotain särkylääkkeitä, ja sanoo että seuraillaan tätä teidän tilannetta nyt viikon taikka pari.
https://www.satakunnankansa.fi/satakunta/art-2000009819997.html
Hoidon taso ei kuulemma alene tällä juuri lainkaan. Mutta sillä saavutetaan suuret säästöt verrattun nykyiseen systeemiin. - Anonyymi
Ainakin Vampulan terveysasemalle naulataan laudat oville 2025 vuoden aikana.
https://yle.fi/a/74-20052782
Onko tää meijän jäljelle jäävä terveyskeskuskaan nyt niin kovin lujissa kantimissa lopulta? Mummot viedään ja tuodaan nyt taksikyydeillä, jos jotakin lääkärinvaivaa ilmaantuu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va306586Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko895222Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas934805Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64629Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa704486Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä214074Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast544027Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL1313920Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa
kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode213530Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi173337