Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

KOLPOSKOPIA

voisko joku ystävällinen ihminen jolle on tehty kolposkopia kertoa mulle miten se tehdään?
kípua?
mitä sen jälkeen?
mulla on kondylooma joka ei näkyny papassa mutta koska papa oli toistuva luokka II niin määrättiin tohon kolposkopiaan..nyt vähän pelottaa..kiitos jo etukäteen!!
3614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

siinä samalla tehdään ihan normaali tutkimus ja otetaan myös papa.
Sitten paikat sivellään etikkaan kostutetulla pumpulilla, näin tulee ne solumuutokset näkyviin. Sitten niistä nipsaistaan koepalat,ja that's it. Ei satu, älä pelkää! Nipistää vain.
Vastauksissa menee n. viisi viikkoa, ja siinä samalla kerrotaan jatkohoidosta.
Jälkivuotoa on jonkin verran pari-kolme päivää.

Itselläni oli papa III, joten olen käynyt tuossa tutkimuksessa kaksi kertaa, ja loppu kesällä menen taas.

Reippaasti vain ja pelko pois, tulee asia hoidettua ja taas on parempi mieli!!

Äänestä
  • ei siinä kyllä millään etikalla sivellä kuule, vaan aineella joka näyttää poikkeavuuksia limakalvoilla. minulle tehtiin myös kolposkopia ja ennen näytepalan ottoa puudutettiin.

    Äänestä

  • mutter kirjoitti:

    ei siinä kyllä millään etikalla sivellä kuule, vaan aineella joka näyttää poikkeavuuksia limakalvoilla. minulle tehtiin myös kolposkopia ja ennen näytepalan ottoa puudutettiin.

    Näin on ja jos siitä löytyy jotaki joudut leikkaussalissa tehtävään koepalan ottoon jossa poistetaan samalla aiemmin todettu alue kartiomaisesti. Ja jos siinäki on vielä jotain niin sitte todennäköisesti poistetaan kohtu, kohdunkaula ja harvemmin munasarjat, riippuen vastauksesta. Itsellä on poistettu kohtu ja kohdunkaula joten tietoa on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anna kirjoitti:

voisko joku ystävällinen ihminen jolle on tehty kolposkopia kertoa mulle miten se tehdään?
kípua?
mitä sen jälkeen?
mulla on kondylooma joka ei näkyny papassa mutta koska papa oli toistuva luokka II niin määrättiin tohon kolposkopiaan..nyt vähän pelottaa..kiitos jo etukäteen!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu