Tämä lisää selvästi sukupuolten välistä taloudellista eriarvoisuutta. Orpon hallitus haluaa lieventää ongelmaa pudottamalla suojien ALV:oa 14 --> 10 prosenttiin.
https://ilkkapohjalainen.fi/arki-ja-hyvinvointi/kuukautissuojiin-kuluu-elini%C3%A4n-aikana-jopa-6-000-euroa-kuukautisk%C3%B6yhyys-on-ilmi%C3%B6-my%C3%B6s-suomessa
https://ilkkapohjalainen.fi/arki-ja-hyvinvointi/kuukautissuojiin-kuluu-elini%C3%A4n-aikana-jopa-6-000-euroa-kuukautisk%C3%B6yhyys-on-ilmi%C3%B6-my%C3%B6s-suomessa
Vastaukset 324
Vanhimmat
Äkkiäkös nainen tuon summan on mieheltään kupannut. Muutamassa kuukaudessa. Höh.
Kiitos tästä misogynistisesta lausunnosta. Kaikki naiset eivät "pummaa" rahaa miehiltään, koska me emme elä enää 1800 lukua missä mies elättää perheen vaan on omavaraisiakin naisia olemassa jotka elättävät itse itsensä. Tervetuloa vuoteen 2023 sieltä keskiajalta täällä on paljon muutakin uutta mistä saatat järkyttyä.
Piti oikein googlettaa tuo "misogynisti" ;) Yhtä hieno sana kuin esim. "lokaatio" tai pikemmin "hieno".. Yritetään vaan olla hienostuneempia kuin muut, enkä nyt tarkoita henkilökohtaisesti vaan yleensä tätä nyky-"suomea"
Thainaisilla enemmän sääntö, kuin poikkeus kupata ja kiristää miehiltä rahaa.
Äkkiäkös vaan vaihdat sukupuolesi mieheksi, niin pääset siitäkin pahasta!
Jos ei suoraan rätteihin pyydä rahaa niin jotain muuta kautta mies ne maksaa.
Tämä..
Ja onnistuu nykyään helposti.. iloitus Digi- ja väestövirastoon vaan... niin olet mies..
Kyllä niitä rahaa pummaavia naisia on nykyisinkin.
Kuinka niin, minä ainakin tienaan enempi, kun mun mies, ja minulle on tulossa perintöä, miehelle ei .
Tässä joku pullistelee sillä että on perintöä tulossa. Siis naiselle. Enpä käsitä mitä hittoa, perintökaari ja lakiosuus nyt tulee lapsille ilman heidän omaa ansiota tai mitään. Ei tee nasta miestään paremmaksi. Just tyypillistä.
Kuukuppi halvempi tai koirankakkapussi.
Ne kirkuu kovaäänisesti molottaen puhelimeen oudosti.
Kelan liepeillä?
Minäkin töissä käyn.
Kaskun et ehdottanut että palataan aikaan jolloin miehet vuoli puusta naisten pillunpäreet. Ilman palkkaa ja mieti miten ekologista kun se kuukautissuojajäte röykkiö määrä ei kerääntyis kaatopaikoille sekajätteenäpoltettavaksi. Mutta miten suomen metsät kestäisi kyseisen muutoksen? Kyllä, hallitus hoitaa. Orpo yrittää nostattaa suosiotaan kyseisessä kohderyhmässä, säälittävää. Typerys.
Niinpä siinä menkka-asiantuntija orvolle, Orpon pitäis kanssa laittaa kuukuppi edes kerran kuukaudessa suuhun niin kansa välttyisi idiotismin julkituonnilta.
Valtiolleko nuo perinnöt sitten pitää mennä, eikä omille kersoille.?
Niinpä. Kuten rahaa pummaavia miehiäkin.
Ketä sinkkunaiset jotka elättää itse itsensä ja maksaa itse oman elämisensä omalla palkalla kuppaa sinun mielestä?
Ei avioliitossa ole mitään miehen ja naisen rahoja.
Ennen vanhaan käyttivät ruohotuppoa.
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17962949W
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Halvimmat siteet maksaa alle euron paketti. Olipa aika raflaavaa kirjoittaa kuukautisköyhyydestä.
No eipä siis tuu iso lovi verokertymään vaikka kuukautissuojien alvi pudotetaan neljä prosenttia. Eli turha vihata naisia tämän takia.
Jos nyt hypoteettisesti olisikin sellainen tilanne, että todella jossain on kuukautissidepaketti joka maksaa alle euron paketti niin luuletko että sillä on jotain suurellistakin merkitystä, kun niitä kuukautissiteitä saa olla aika usein vaihtamassa siitä riippuen kuinka runsas vuoto kyseisellä naisella sattuu olemaan ja kuukautiset kestävät useamman päivän jolloin niitä siteitä kuluu aika paljon ja siihen menee rahaa.
Useat miehet pitäisi viedä takaisin peruskouluun opettelemaan biologiaa, kun monesta kommentista paistaa läpi se ettei teillä miehillä ole harmainta aavistusta siitä minkälaista naisen elämä on, kun naisella on kuukautiset vaan monella on aivan käsitämättömiä harhakuvitelmia tästä niin luonnollisesta asiasta. -.-"
Täytyy myöntää, että juuri tuon asian takia en ole älynnyt naisia vielä vihata. Joitain muita syitä on silloin tällöin ollut. Ja sitten on naisia, joita kohtaan en pysty tuntemaan kuin positiivisia tunteita. Kuten presidenttikisaan aikova Li Andersson. Sinne vaan.
Toimeentulotuet ja eläkkeet nuoremilla 500-700 kk,kun ei kerry työeläkettä maksaa asumismenot ym.
Eikö maailma pelastusta ajatellen ole luonnonvaroja tuhlaavaa ja maailmaa saastuttavaa(siteissä on aina muovia!) käyttää kertakäyttö suojia?! Naiset nyt vaan leikkaamaan niistä halpiskaupoista haalimiaan rättejä ja niistä ompelemaan pestäviä kuukautissuojia. Ihme nillitystä, ei se maailma ja ilmasto ilman rajujakin toimenpiteitä ja uhrauksia pelastu!!!
Vihaako joku sen takia ?
Laskepa uudelleen tuo verokertymä.
Jos oletetaan että naisia on noin puolet Suomen väkiluvusta, (yksinkertaistetaan asia laittamalla naisten määrä 2,5 miljoonaan.
2 500 000 naista x 6 000 €/nainen = 15 000 000 000 € , eli 15 miljardia.. siitä summasta 4% ALV ale tekee sellaiset 484 000 000 €, eli ei nyt ihan pikkuraha kuitenkaan..
Mikäs kommantti on ollut sellainen josta saat tuon omituisen käsityksesi ?
Lue kokonaisvaltaisesti näitä kommentteja niin saat sen saman käsityksen kuin minäkin, että miehillä ei ole harmainta hajua siitä minkälaista naisen elämä on kun on kuukautiset. Esimerkiksi nuo mauttomat ehdotukset siitä, että pitäisi tehdä "kesto kuukautissiteitä" ovat malliesimerkki biologian ymmärryksen puutteesta, kun ehdotellaan noin epähygienisiä ratkaisuja. -.-"
Mitäpä jos hormooneilla pysäytetään koko vuoto niin ei vuotajan itsensäkään tarvitse kärsiä kivuista ja siteiden hinnoista.
Tämä on nykypäivänä kuulemma täysin mahdollista mutta tällaista vaihtoehtoa ei naisihmiselle missään tarjota.
Itse olisin voinut viettää elämäni ilman kuukautisia koska niiden alkaminen vitutti suunnattomasti ja pelkkää kipua ja harmia on niistä ollut. Ja nyt olen antanut itseni lukea että niitä ei olisikaan tarvin kärsiä jos olisi annettu vapaus valita! Ei ole annettu. Kuka vihaa naisia?
Markkinatalouden pyörät on pakko pitää pyörimässä vaikka maailma hukkuu hätään ja muoviin!
Ei tarttis jos haluttas muutosta!
Ei haluta!
Just, nainen voi jättää ne ripsipidennykset pois, niin saa sillä rahalla hyvät tamponit.
Aloin lukemaan että hyvä pointti, loppu vaan oli vähän epäasiallinen. Mutta se on totta että jos halvalla haluaa päästä, niin ostamaan vaan kuukautiskuppia&kestokäyttösiteitä (kuukautispikkarit, käytän näitä kuukautiskupin kanssa, koska pelkään että vuotaa kupin ohi vaikkei näin ikinä käynyt). Näitä itse käyttänyt ja toimii hyvin ja säästää rahaa aivan todella paljon yhtäkkiä hinnaksi tuleekin vaan muutama satanen elämän aikana kun näitä alkaa käyttmään👍🏼 kannatan, älkää valittako turhasta :)
T.opiskelija iässä oleva nainen
Ps.Lisää säästö vinkkejä voin jaella jos joku haluaa provisoitua
On oikeestaan ”kestokuukautuspikkareita” siinä sun vaan pitää vaihtaa näitä pikkareita ja sitten peset vaan ne ja päivän jälkeen. Niille on kans suunniteltu sellanen säilytyspketti minkä kuuluis olla ihan hygieeninen en oo ikinä testannu tälleen, mutta kupin kanssa toimii hyvin + kuppi on aikalailla kestokäyttötuote (toki sekin joskus pitää vaihtaa)
T. Köyhä opiskelija nainen
Tämä vaihtoehto maksaakin sen 150€ vuodessa🥲 plus hormoonipimlerit ei toimi kaikille, mulla tuntu että olin masentunu koko sen ajan kun käytin e pillereitä (testasin eri merkkejä) ja kun lopetin nii joha ilo löyty elämään. Tämä siis on yleinen sivuoire tässä…
T.se sama köyhä opiskelija jolla ei ole varaa myöskään tollaiseen ylimääräiseen sen jälkeen kun 2 vuoden jälkeen ne muuttuu maksullisiksi
Ainii ja onha kestokuukautissuojiakin unohin nämä kokonaan! Elikkä ne on ihan sama kun normi vaihat niitä ihan samalla tavalla mutta ne voi pestä ja uusiokäyttää toki tuossa on enemmän vaivaa kun illalla aina pitää nämä pestä ja kantaa mukana päivällä mutta samahan se on jos vaikka vaellat luonnossa ja omat roskat pitää kantaa siihen asti kun seuraava roskis osuu paikalle. Taikka onhan kierrätys vähän isompi vaiva kun että kaikki sekajätteeseen. Voihan aina valittaa, mutta vaihtoehtoja on
T.nainen jolla ei ole rahaa koska aika menee opiskeluun
Sain vähän alle nelikymppisenä hormoonikierukan ( ei kuparikierukka) ja runsaat kuukautisvuotoni loppuivat puolen vuoden sisään. Olen ikuisesti kiitollinen siitä kierukasta kun seksielämäkin mieheni kanssa parani huomattavasti.
"Useat miehet pitäisi viedä takaisin peruskouluun opettelemaan biologiaa, kun monesta kommentista paistaa läpi se ettei teillä miehillä ole harmainta aavistusta siitä minkälaista naisen elämä on"
Niin. Jos kuukautiset kestävät 7 vrk kerrallaan, ja sidettä (tai tamponia) vaihdetaan 3 kertaa vrk:ssa (siis 8 h välein), niin yksien kuukautisten aikana kuluu 21 sidettä (tai tamponia).
Taitaa Lidlin omaa tuotemerkkiä oleva kuukautissidepakkaus maksaa 0,99€.
Tai maksoi ainakin viimeksi, kun (vaimoni pyynnöstä) ostin. Ja väittäisin, että tuossa 0,99€ hintaisessa pakkauksessa on vähintään 21 kuukautissidettä.
Eli ainakaan Lidlin asiakkaalla ei ole kuukautisköyhyyttä.
Sokerin hinta muuten on noussut 2 vuodessa 2-kertaiseksi:
1 kg hienoa sokeria (Belbake) Lidlissä maksoi 2021 kesällä 0,69€/kg.
Nyt 2023 kesällä maksaa 1,39 €/kg.
Voi toki olla, että tuohon (kuukautissiteiden hinta) on tullut inflaatiokorotus, koska sen lisäksi, että kuluttaja maksaa entistä kalliimpaa sähkölaskua, kun edullista kiinteähintaista sähkösopimusta ei enää mistään saa, niin toki myös teollisuus maksaa enemmän kuluttamastaan sähköstä, ja paperialan teollisuus (mihin kuukautissuojien valmistus kuuluu) kuluttaa aika huomattavan määrän sähköä, että saavat niitä kuukautissuojia aikaiseksi.
Samasta syystä WC -paperin hinta on noussut kesän 2021 hintatasolta (6,99€/pkt) tasolle 11,95 €/pkt (hinta nyt keväällä 2023). Hinta koskee Prismasta ostettua 24 rullan pakkausta 3-kertaista pehmo- WC -paperia tuotemerkillä Rainbow (S-Ryhmän oma tuotemerkki).
Tuuli -ja aurinkovoimaa tuottaville sähköyhtiöille pitäisi asettaa velvollisuus tuottaa sähköä muulla tavalla (esim. vesi- tai hiilivoima) silloin, kun joko on tyyntä, tai sitten tuulee niin myrskyisästi, että tuulivoimalat on pakko pysäyttää myrskyvahinkojen ehkäisemiseksi. Saataisiin vakautta sähkömarkkinoille, ja se (vakaus) on lopulta myös kuluttajien etu. Loppuisi kesällä tuulisina päivinä ilmainen tai hinnaltaan negatiivinen sähkö, mutta silloin myös talvipakkasilla tyyninä päivinä sähkön hinta ei enää nousisi niin ennätyskorkealle.
Mieti asiaa vaikkapa uutta ydinvoimalaa harkitsevan sähköyhtiön kannalta:
Jos yhtiö voi luottaa vakaisiin sähkönhintoihin, voi ottaa ison pankkilainan ja rakentaa ydinvoimalan osittain velkarahalla. Vakaa sähkönhinta takaa yhtiölle myyntituotot, joista sitä pankkivelkaa on hyvä maksaa takaisin. Mutta jos on riski, että sähkö on ajoittain ilmaista tai jopa hinnaltaan negatiivista, niin se aiheuttaa tilanteen, jossa a) yhtiön ei kannata investoida ydinvoimalan rakentamiseen kun ajoittain sähkön myyntihinta on nolla tai negatiivinen ja b) pankki ei ehkä suostu myöntämään lainaa, koska katsoo riskin olevan liian suuri ; sillä riski sähkön myyntitulojen saamatta jäämisestä on riski myös pankille.
Siksipä hallituksen pitäisi heti saada aikaiseksi laki, joka velvoittaa tuulivoimayhtiön tuottamaan sähköä jollain muulla tavalla silloin, kun tuulivoimala ei tuota.
Toki vuosihuolto voidaan sallia ilman korvaavaa tuotantovelvoitetta, mutta tämä sillä ehdolla, että yhtiöllä tulee olla velvollisuus ajoittaa oma huoltonsa niin, ettei kaikissa tai edes merkittävässä osassa voimaloita ole vuosihuoltoa kaikilla samaan aikaan.
Samaa ideaahan toteuttavat myös ydinvoimayhtiöt.
Ei ole tarkoituksenmukaista, että kaikki 5 Suomessa toimivaa ydinreaktoria olisivat samaan aikaan vuosihuollon kohteena.
Jos kuitenkin suuren osan vuodesta tuulee, niin silloin edes hiilivoiman ei pitäisi olla poissuljettu vaihtoehto: Jos tuulee, hiilivoimala seisoo käyttämättömänä (hiilidioksidipäästöt tällöin nolla) kun tuulivoimalat tuottavat sähköä. Ja jos on tyyntä (tai raju myrsky), niin silloin tuulivoimala seisoo, ja hiilivoimala tuottaa sähköä.
Jonkin verran hiilidioksidipäästöjä tuosta tietenkin tulee, mutta kun suuren osan ajasta se hiilivoimala seisoo kun tuulivoimala tuottaa sähköä, niin vuositasolla tuolla lailla käytetyn hiilivoimalan hiilidioksidipäästöt eivät ole kohtuuttoman suuria.
Kyllähän sekä Saksassa että Kiinassa rakennetaan lisää hiilivoimaloita.
Miksi muka Suomen pitäisi lopettaa hiilivoimaloiden käyttö kokonaan ?
Ei Suomen pidä olla mikään "mallioppilas" edes ilmastoasioissa.
Suomen tulee EU -jäsenenä toimia samoin kuin muutkin EU -maat.
Eli hiilidioksidipäästöjä pitää pyrkiä vähentämään, mutta ei sellaisilla tavoilla, jotka tulevat sekä kuluttajalle että teollisuudelle kohtuuttoman kalliiksi.
"ehdotukset siitä, että pitäisi tehdä "kesto kuukautissiteitä" ovat malliesimerkki biologian ymmärryksen puutteesta, kun ehdotellaan noin epähygienisiä ratkaisuja"
Jos tuollaista kestokuukautissidettä käyttäisi sellaisenaan uudelleen, niin todellakin olisi epähygieenistä , ja voisi aiheuttaa esim. ns. toksisen sokkioireyhtymän.
Mutta jos se kestokuukautisside pestään, huuhdellaan ja kuivataan asianmukaisesti ennen seuraavaa käyttökertaa, niin ei se aiheuta mitään ongelmaa.
Ja esim: kuukuppi kaikille niille naisille, joille se vaan mitenkään sopii.
Toki, jos se ei jollekulle sovi, niin silloin ei sellaisia pidä käyttää.
Voiherranjestastaas! Mitä uhriutumista, tämä kohtutulehtuja luulee todellakin että miehen jostain syystä pitäisi olla todella kiinnostunut kuukautisista ja tietää niistä ihan kaiken. Ja ihan vinkiksi, tulehdus ei tule niistä räteistä, vaan vaan pesemättömyydestä, joten pese tavarasi, niin kohtusi ei tulehdu!
Kertoisitko MIKSI miehen pitäisi tietää millaista naisen elämä jokaiselta kantilta on? Tiedätkö itse minkälaista MIEHEN elämä oikeasti ja kokonaisuudessaan on? Ei taida sinulla ihan kaikki valot palaa vintillä.
Naisilla on kuukautiset n. 35 vuoden ajan elämässään keskimäärin 15 ja 50 vuoden välisenä aikana. Jotta kuukautissuojiin menisi 6000€, tarkoittaisi se n. 170€ vuodessa eli lähes 15€ joka kuukausi. Aika monta suojaa saisi käyttää, että niihin tuollaisen summan saisi kulutettua.
Eikö sinulla ole pesukoneessa yli 40°C ohjelmaa?
Mite niin epäasiallinen!? Käytetyistä halpis vaatteiden uusiokäytöstä suuri. maailman laajuinen säästö luonnolle!
Tuolla tavoin laskettuna tuo 484Me on keskimääräisen eliniän eli n. 70 v ajanjaksolta, eli 7Me/v.
Keskimäärin..Itellä on kuukautisia ollut jo 41 vuotta (alkoivat kun olin 11 v.) eikä ole vieläkään loppuneet, tosin epäsäännöllistuneet mutta viime kuukaudet ovat taas ilmestyneet suht' säännöllisesti. Että on tässä saanut rättiä vaihtaa.
Naiset on erilaisii ja kaikki ei voi käyttää niitä alle euron side paketin siteitä. Jotkut tarvii tampoonin, jotkut paksuja siteitä, imukykysempiä siteitä mitä kaikkee ny on. Jos oot mies et ymmärrä mitä väliä on mikä siellä on housuja suojaamassa, mut varmasti moni nainen ymmärtää että suojilla on eroa ja kaikki ei voi/halua käyttää mitä vaan
Onneksi en kuulu rättiperseisiin.
Aloittaja mankuu lisää kelaetuuksia.
Onneksi en kuulu etuhännällisiin. Varmaan tiellä jatkuvasti ja vaikea asetella pöksyihin, ja niitä reisiä pitää horottaa jatkuvasti istuessa levällään sivulle, kun ei se vehje näytä mahtuvan muuten jalkojen väliin.
Miehillä menee armeijaan 6–12 kuukautta elämästä. Mediaanipalkka on 3800 euroa/kk bruttona. Lisäksi miehet kuolevat nuorempina, eli eivät ehdi saada eläkettä yhtä kauaa kuin naiset.
Siitä voitte ynnäillä.
Suomalainen mies on velliperse, kun tuollaiseen suostuu.
Armeijasta voi kieltäytyä ja hakeutua sivilipalvelukseen.
Sekö olisi ollut ratkaisu 1939 , kieltäytyminen ja siviilipalvelus.
Tuskin monikaan nuori mies tienaisi tuota mediaanipalkkaa ollessaan töissä intin sijasta. Eivät kaikki miehet saa tuota kuukausipalkkaa koko työelämänsä aikana, joten aika ontuva vertaus.
Kyllä ne on kuule tuohonkin maailman aikaan armeijan välttäneet, jotka eivät ole sinne halunneet mennä. On vain pitänyt tietää oikeat konstit siihen, mutta se ei ole minun velvollisuus niitä sinulle alkaa opettamaan.
Tosi epähygienista ja mautonta alkaa tuollaista ehdottelemaan.
Sukupuolitetusta asevollisuudesta ei voi kieltäytyä, sivari on yhtä nolo kuin varusmies. Tosimies käy kasarmilla kääntymässä, tinttaa kapiukkoa turpaan ja saa näin vapautuksen.
Tällainen "vanha jalkarätti" ratkaisu ei ole kauhean hygieninen vaan siinä saa aika nopeaa kohtu tulehduksen, jota sitten hoidetaan yhteiskunnan vero varoin kun nainen hakeutuu lääkäriin ja saa antibioottikuurin vaivaansa ja on poissa töistä sen takia, että on kohtu tulehdus. Niin edullisemmaksi tulee antaa se pienen pieni verohelpotus noihin siteisiin, jos tätä asiaa kylmällä järjellä ajatellaan eikä reagoida tunteellisesti ja olla kateellisia siitä, jos hallitus helpottaisi vähän naisten elämää!
No se mediaaniluku on tilastollinen määritelmä. Kyllä siihen melkoinen osa väestöstä pääsee. Osaa jää toki alle, mutta yhtä suuri osa saa enemmän.
Sekö olisi ollut ratkaisu 1939 , kieltäytyminen ja siviilipalvelus.
Tähän on pakko kirjoitaa sukuni tavoista sodan aikaan 1939:
He jotka oli kommunisteja,kieltäytyjiä,auto lähti aina Itärajalle viemään mutta matka katkesi joskus,ettei tarvinnut viedä sinne asti vaan suohon hävisi ihmiset.
En oleselvittänyt asiaa vielä,ettei Presidentti Svinwudh ollut jopa kyydissä,mutta selvitän jos saan tietoja.
Olemme olleet suvussa muiluttajia: joka vie Neuvostoliittoon mutta paluuta ei ole !
Tiedän,että yksi kaupunki tai sanoisiko kyläksi on puhdistettu kommunisteista silloin ja siellä ei ole nykyjää kommunisteja 2023.
On ollut kovaa aikaa hyökkääjän takia !
Ei sitä mediaanipalkkaa tietenkään tienaisi intti-ikäisenä, mutta ei sitä niin kuulukaan laskea! Skippaamalla intin pääsisi aiemmin opiskelemaan, valmistuisi aiemmin, ja se lisätienestiaika tulisi käytännössä työuran loppupäähän, jolloin keskipalkka on jopa kokonaiskeskipalkkaa korkeampi.
Nykyään nainenkin voi olla mies, vieläpä heiposti! Joten mitä iniset!
No vaikka saisi vaan 500€ kuussa niin jo se vuoden palvelusaika vie saman 6000€ palvelusaikana kun nuo rätit koko naisen elinaikana...
Ei armejaan ole pakko mennä.
Sillon mentiin sotaan, ei armejaan.
Moni mies ei ole tienannut vielä oikeen mitään, kun lukion jälkeen menee armejaan 19 vuotiaana, ja kun sieltä pääsee niin alkaa opiskelut tulevaan ammattiin.
Mun faija joutui sotaan, eikä ollut vielä armeijaa edes käynyt, kun oli niitä nuoria miehiä, kun miehet alkoi loppumaan, kurssit kävi ja eturintamalle, selvisi hengissä sieltä ja kävi armeijan sodan jälkeen.
Tuon ikäiset pojan klopit ovat just päässeet lukiosta , tai ammattikoulusta , ja asuvat vanhempien luona, ei ne ole tienanneet yhtään mitään.
Se on aina vuosi pois työelämästä, myös sieltä uran huipulta loppuvaiheessa + eläkekertymät. Käytännössä keskimäärin 50 000 euron vahinko.
Varuspojat ovat laumasieluisia typeryksiä, kun tuollaiseen suostuvat, tuottavat samalla häpeää kaikille miehille. Jopa niin rankasti, että on tullut turpaan lyötyä, kun lomilla on niitä nähnyt univormuun säkitettynä.
Puoli vuotta sinne sun tänne, ei merkkaa mitään .
Sinulle ei varmasti tuota vaikeuksia.
Juuuuu , miehille pakko ostaa tampaxit kerran kuussa vaikka olisi poikamies .
Naiset kaikesta. Kuitenkin he elävät keskimäärin 10 vuotta pidempään ja tätä ei tuoda koskaan esiin. Eläkkeelle jäädään saman ikäisinä, mutta miehet kuolevat pois parin vuoden jälkeen. Ja naiset jäävät valittamaan kohtaloaan vielä 10 vuodeksi.
Kortsuun myös alvi vähennys.
Reikiä niihin pitäisi laittaa, ettei väestön vaihtoa tapahdu.
Jos tässä aletaan kirppuakin nylkemään niin naiset käyttävät myös rintsikoita niihinkin sopii laittaa tämä alvin vähennys ja mitä tulee miesten kortsuihin jättäkööt naimatta.
Ihmisen ei ole pakko harrastaa seksiä, mutta kuukautiset ovat sellainen ilmiö että ne tulevat nimensä mukaisesti joka kuukausi niin en vertaisi näitä kahta asiaa keskenään koska ne painii aivan eri sarjassa!
Voi se silti tapahtua. KUn riippuu ihan siitä, kenen tököttimeen nainen sen taskussaan olevan kortsun laittaa.
Jos tasa-arvosta puhutaan niin paljonko miesten parranajo vehkeet kustantaa elinaikana. Ei taida 6000€/v riittää.
Tuo parranajo ei ole pakollinen.
Toiset ostaa viimmesen päälle hulppeat koneet.
Toisille riittää sakset, ne halvimmat mate in kiina ✂️
Karvoituksen poistaminen on erillinen asiansa, jota harrastavat tai ovat harrastamatta yksilöt sukupuolesta riippumatta.
Ei ole pakko ajaa partaa.
Samat naisella säärikarvojen ja kaikkien karvojen poisto , kosmetologilla ja sekin maksaa.
Millä tavalla tätä tasa-arvoa pitäisi huomioida eläkkeissä, kun naisten keskimääräinen elinikä on 5-10 vuotta pidempi ja kuitenkin eläkettä maksetaan tietääkseni samalla prosentilla palkasta?
Myös mielelläni kuulisin, miten miehille pitäisi hyvittää varusmiespalvelus? Synnyttäminenhän on vapaaehtoista - tietääkseni lapsettomia naisia ei tuomita vankeuteen...?
Entä mites tuo syöminen, miehet ovat luonnostaan isokokoisempia ja tarvitsevat enemmän ruokaa. Voisiko miehille maksaa ruokarahaa?
Kyllä tämän päivän naisetkin alkaa olemaan tosi rotevia.
Tuossa äsken kulki ohitseni to-del-la roteva nuori nainen.
Ja hänen kaltaiset ihmiset ovat vain lisääntyneet, myös lisääntyneet.
"Voisiko miehille maksaa ruokarahaa?"
Miehet vois alkaa syömään ja juomaan vähemmän, niin ei tarvitsis kitistä aikaista kuolemaa, terveet kun elää pidempään ja onhan se kaljamaha raskas kantaakin.
Asevelvollisuudesta on tosiaan aika tulla sukupuolesta riippumatonta, kuten asiaa on pitkään ajettu siitä huolimatta, että se herättää voimakasta vastustusta vanhoillisten miesten keskuudessa. Naisista kun ei kuulemma ole armeijaan. Vapaaehtoisena asepalvelukseen menneitä naisia pilkataan asianmukaisesti. Tällaisen aika on kuitenkin ohi. Toisaalta, eipä se tähän keskusteluun kuulukaan. Tässä oli nyt kyse kuukautissuojien alvista.
Erillinen keskustelunsa on myös ihmisten lisääntyminen tai heidän haluamansa tai tarvitsemansa määrä ravintoa. Näitä voidaan ruveta mikromanageeraamaan, jos siltä tuntuu.
Naiset ei oo rotevia, tyypillinen suominainen on vain ylipainoinen.
Monikaan ei ole mitään eläkettä vielä kerryttänyt 19-20 vuotiaana ,eikä ollut töissäkään , vaan on ollut koulussa, ja keksi- ikäiset ja sitä vanhemmat alkoi vasta kerryttämään eläkettä 24 vuotiaana , kuitenkin sitä maksettiin eläkemaksuja.
Hauskaa katsoa katukuvassa yleisesti näkyvää ilmiötä, iiiiiisooooo, lihaisa suomiemäntä ja pienenpieni, kylläkin pyllyvä, maahanmuuttaja poju "käsikynkkää" tepastelemassa. Jo vähän iäkkäämpi emäntä niin onnessaan kun jollekkin kelpaa ettei meinaa mekossaan pysyä.
työtönmän tuloilla sitten ilman suojia,
Ei ole olemassa sellaista vaihtoehtoa, kuin ilman kuukautissiteitä eläminen koska te miehet sen ymmärrätte?
Onko tässä tämä kumpi oli ennen muna vai kana-efekti? En ole raamattua ihan kokonaan lukenut mutta alkaako se niin että ensin jumala loi taivaan ja maan, sitten kuutautissuojat, ja sen jälkeen naiset, vähän niinku keksi kivalle tuotteelle käyttäjät jälkikäteen?
Vai onko niin että naisille kuukautiset ovat evoluution tuloksena tulleet vasta 70-luvulla, sitä ennen suojia ei tarvittukkaan kun ei ollut kuukautisia.
Tässähän taitaa mennä niin luomis- kuin evoluutioteoria uusiksi.
Jättää kaksi röökiaskia kuukaudessa ostamatta niin se on siinä.
Tuo 6000€ kun jaetaan karkeasti 35 vuodelle niin se on alle 180 € vuodessa...
Ja muutenkin omituista sukupuolittamista! Ei täällä maailmassa enää mitään naisia ja miehiä ole! On vain henkilöitä! Vaihtaisi sellaiseksi henkilöksi ittensä joka ei vuoda joka kuukausi, , kyllä hormoni lääkitys "menkat" lopettaa.
Onneksi tuollaiset " naiset" ovat kertakäyttö naisia. Kestonaiset miehen elämässä ovat jotain muuta.
Miesten kortsut on saatettava naisten maksettaviksi. Ehdottomasti. Minulla niihin menee 15000 € elämän aikana.
Aika vähän sitten panet..... jos noin halvalla pääset...
Tunnen ton kaverin, se pääsee sen takii halvalla että käyttää niitä useemman kerran Ennenvanhaan kortsutkin oli parempia, ne kesti paikata 3 kertaa kun kuluivat puhki, mut nykyään ei onnistu, täytyy hylätä vaan kun hajoovat.
Eukot voivat kierrättää rättejään keskenään.
Ei voi, ne ovat henkilökohtaisia ja kertakäyttöisiä!
Miten toimittiin ennen kertakäyttöisiä siteitä.
Pitää palata siihen jos ei muuten elämässään pärjää.
Ennenkuin nykyisen malliset kuukautissiteet keksittiin niin ne oli puuvillaisia lappuja jotka olivat myöskin kertakäyttöisiä ja samaten sen aikaiset tamppoonit. Veri on sen verran alttiisti bakteereja itseensä keräävä asia, että mikään useaan kertaan käytettävä side ei vain kertakaikkiaan toimi! Nainen saa vielä kohtu tulehduksen ja antibiootti kuurin ja joutuu olemaan töistä pois ja se kuluttaa enemmän yhteiskunnan verovaroja kuin joku naurettava pieni verohelpotus kuukautissiteistä.
* Ennen kuin
Hyvät Pirkot!Ei muuta kuin sammalta pöksyihin ja menoksi.
Tuhannen pillun päreiksi....no nämä oli lauteille laitettava.
Kuukautisten annettiin varmaan valua ihan maahan, pitkän hameen alta ilman alusvaatteita kun elettiin..
Höpö, höpö, sittenhän kaikki akat olis kuolleet 1800-luvulla 1900 luvun alussa.
Kuitenkin lapsia tehtiin sillon 8-10 kpl , kyllä vehkeet kunnossa oli , ja lapsikuolleisuus oli valtava, mutta , kun monta tehtiin niin aina jokunen jäi eloon.
Kyllä olet sinnikäs kohtutulehtuja! Ennen vanhaan oli pestäviä, puuvillasta ommeltuja kuukautissuojia niinkuin myös lasten vaippoja! Ei mitään kertakäyttökamaa. Ja kannattaa pestä itseään, ei ne tulehdukset mistään räteistä johdu, vaan pesemättömästä tavarasta!
silti naiset, ja varsinkin nuoret ja tytöt vaihtelevat koruja ja alusvaatteita, sekä läträävät kavereiden meikeillä joiden kautta voi tarttua vaikka mitä, esim huulipuna tai maskara, eikö niiden pitäisi olla nimenomaan henkilökohtaisia, tuskin kukaan ehdottaa että persrättiä pitäisi kierrättää pesemättömänä värkiltä toiselle.
Erotilanteessa nainen on niskan päällä. Vierottaa vielä lapset isältään, nostaa tuet ja elätusmaksut. Nauttii eläkettä keskimäärin 10 vuotta pidempään kuin mies. Puhutaanko tasa- arvosta?
niin antaja maksaa laskut kuin perintätoimisto asijakas,
kaikesta voi aina puhua paskaa. reilu meininki
Ei pidä paikkaansa vaan tilanne riippuu täysin siitä minkälaiset sosiaaliset verkostot miehellä on, missä on töissä, missä asuu. Jos miehellä on paremmat olosuhteet tarjota lapselle niin isä voittaa huoltajuuskiistan.
Tällä sinun kommentilla ei sitä paitsi ole mitään tekemistä itse keskustelun avauksen kanssa, joten jospa jätettäisiin tällaiset spämmäykset tekemättä ja pysyttäisiin keskustelun alkuperäisessä aiheessa?
höpö höpö..
Oikeus, lastenvalvojat, sosiaali toimi on aina näissä huoltajuusasioissa naisen puolella.. sori vaan mutta se on ihan faktaa..
Itsekin tiedän useita tapauksia joissa isä olisi pystynyt hoitamaan lapset paljon paremmin kuin viiniä jatkuvasti lipittävä äiti.. mutta niin vaan lapset jäi oikeuden päätöksellä äidille ja isä joutui äidille elatusmaksujen nimellä viinit ostamaan.
Älä mene avioliittoon , tai jos menet ,niin avioehto on jo vanha keksintö, ei saa olla tyhmä.
Ei pidä paikkaansa, riippuu miehestä, sellaisiakin on olemassa jotka vievät kaikki ja ex-vaimo ei saa mitään kuin uhkailut päälle että minä kyllä näytän jos jotain vaadit ja lasta näytetään sukulaisille silloin kun isukille sopii eikä paskaa välitetä mistään normaalista huolehtimisesta, sellaista se vaan on, joillakin.
Jos äidin liiallinen alkoholinkäyttö pystytään todistamaan oikeudessa niin isä on silloin niskanpäällä sellaisessa tilanteessa ja lastenhuoltajuus uskotaan silloin isälle. Mutta ilman todisteita tuollaisia väitteitä ei luonnollisestikkaan uskota.
Miten nämä sinun mainitsemat isä henkilöt ovat todistaneet liiallisen alkoholinkäytön sosiaaliviranomaisille ? Ja mitä oikeudellisia toimenpiteitä kyseiset henkilöt tekivät lastenhuoltajuuden eteen vai kirjoittivatko vain kommentin suomi24:n ja kuvittelivat, että se auttaa huoltajuuden saamisessa?
sitä menee elämässä monenlaiseen elämisen itsestäänselvyyteen rahaa. Reilua tai ei. Omasta pussista on maksettava. Ei tulisi mieleenkään kaikkea vaatia yhteiskunnalta ilmatteeksi. Mikään valtio ei sellaista "rahaa piisaa ota tästä" jakoautomaattia kestä. Silloin jää todella hädässä olevat hoitamatta kun vahvemmat nyysivät parhaat päältä .
miehillä menee helposti sama summa kaljaan ja vieraisiin naisiin. Ero tasoittuu tossa..
Salarakas käy todella kallikksi.. mutta on todellakin koko käytetyn rahan arvoinen... onneks sitä riittää.
No ei ero tasotu tossa kun naisella menee vieraisiin miehiin, kaljaan, kondomeihin, terveyssiteeseen, e-pilleriin/hormonaaliseen ehkäisyyn, mielialalääkkeisiin, terapiaan........
Jaaa laskeekohan parranhoitotuotteissa sitten samalla tavalla. Ei varmaan koska eri asia.
täysin eri asia. entä paljonko rintaliivehin menee elinaikana?
Ei miehet yleensä käytä.
mutta maksaa
Ei kaikki naiset maksata omaa elämäänsä miesten kustannuksella!
Eihän rintsikoita tarvitse pitää.
elä yritä
Maksaako sinun vaimo sinun elämisesi sitten?
Pitää paikkansa..
Tänäkin vuona olen ostanut jo kahdet kalliit kauniit rintaliivit.. tyttöystävälle... onneksi vaimo ostaa itse omansa.
Menli boobs väijyy
ei mulla ehkä iha 6t ole menny 2-3t arvioisin. lidl säästää rahaa
Pikku summa naiset kun saa vielä sen 20% nais alenuksen euroonsa ni eihän tuoo oo lähellekään 6000e.
Ei se oo mikään alennus vaan hinnan nousu!
Jos elämä kaatuu kymmenien vuosien tiimoilta kuuteen tonniin, niin se kannattaa lopettaa heti. Säästyy sekin 6000 ja hallitus saa keskittyä muihin "ongelmiin".
Ei kait hallitus päätä sinun rahankäytöstäsi?
Ei ainakaan minun rahoista!
Älä huuda. Sulla mitään rahaa kumminkaa oo, kuhan ymmärrät kelan tulot omaksi tienestikses.
Niin,, tuo 4% tiputus alvissa tarkoittaa käytännössä n. 50 senttiä kuukaudessa, tai vähän allekin.
Jos lasketaan että 35 vuotta kestää kuukautiset,,, (15-50 ikävuodet)
Keskimäärin 12-13 v alkaa, ja loppuu 51-55 v. Siis ikävuodet 13-52.
Älä käytä suojia. Ehkäisy on Raamatun vastaista.
Millä tavalla kuukautissuoja ehkäisee muuta kuin housujen sotkun. Eiköhän jätetä Jesse porukat keskustelusta pois.
Aloittaja on oikeassa, KELA-korvaus kuukautissiteisiin.
Miehillä sama partakoneisiin.
Tässä on hyvä ja asiallinen ehdotus. Joku kelakorvaus tai alvihuojennus sekä kuukautissuojiin että partakoneisiin jos kerran ruvetaan napilla pelaamaan. Ele on enemmän symbolinen kuin järkevä, alvialennus tulisi kyllä hallinnollisesti halvemmaksi kuin kelakorvaus.
Molemmilla sukupuolilla on omat riesansa. Alvihuojennuksia on monenlaisilla tuotteilla eri syistä, tämä menisi siinä joukon jatkona eikä suosisi tai syrjisi ketään.
Kelakorvaus on tämän valtion harrastaman kiusaamisen kannalta parempi, sillä varmasti n. 70-80% naisista jättäisi tämä 50 sentin alvialea vastaavan määrän hakematta... ja samalla se työllistäisi taas muutamia satoja kelavirkailijoita lisää ..
ja kuten kaikki valtion järjestämät asiat se tulisi kalliimmaksi kuin saatu hyöty kenenkään kannalta.
Juuri viikonloppuna sutaisin naapurin nuorta neitiä haarukkaan 7 kertaa. Kahdesti perjantai iltana, kolmesti launataina ja vielä kahdesti sunnuntaina.
Yhteensä 7 kortsua meni ja nyt ne on täynnä minun nuijapäitäni.
https://pbs.twimg.com/media/FexLwzOX0AAOyl_.jpg:small
Ei oo partakoneet ja partavesikään ilmasia.
Kuukautissiteet ja parranajovehkeet voi kyllä rinnastaa ja ne kuluvat perushygieniaan ja kyllä työtä tekevä pystyy ne palkallaan ostamaan. Naisella kuukautiset vain kerran kuukaudessa muutaman päivän, mutta minun pitää ajaa partani päivittäin, on sen verran kiivas kasvu kunnon uroolla.
Kondomit maksaa nekin ja ovat kertakäyttötavaraa kuin siteetkin. . Rintaliivejä ei ole pakko käyttää.
Onko joku sitten väittänyt, että olisivat? Jos miehille edullisemmat partaterät niin naisille sitten edullisemmat terät ladyshavereihin, koska tasa-arvo. Ja ei ne ladyshaverin terätkään ilmaisia ole, kun kokoajan saa olla sheivaamassa ettei joku mies pahoita mieltään ajelemattomista kainalokarvoista samaan aikaan kun teillä saa karvat villisti rehottaa vapaina eikä kukaan teitä ole sen takia haukkumassa mutta auta armias jos naisella on yksikin karva kainalossa. Heti ollaan joukolla lynkkaamassa
-.-"
Halvempaa juoda jäätymisenestoa kuin partavettä!
Turhaan uhriudut. Olen nainen enkä ole koskaan sheivannut. Se on täysin vapaaehtoista. Jos itse sheivaat, niin älä syytä sitä miehiä.
tasarvoisesti miehille kksuojavero jolla ostetaan ilmaset suojat kaikille. tarvitseville
Naisilla karvat saa ja pitää rehottaa! Luonnonlaki. Mutta eri asia jos antaa parran rehottaa miten sattuu.
Oikee nainen on luomu eikä sheivattu!
Varsin feministiskieroutunutta nähdä kuukautissuojien kustannukset sukupuolisesti eriarvoistavana asiana. Vielä huolestuttavampaa on se, että tällaisia sukupuolittavia ja etäännyttäviä pystyssä mätiviä ideoita tuodaan esille ja ajetaan osaksi arkielämää. Tottakai tällaisilla koiruuksilla saadaan yIIäpidettyä sukupuoleen liittyviä ongelmia, jotta voidaan ottaa johtajan elkein roolia "ongelmien ratkaisijana".
Feminismi on syöpääntynyt ja syöpäännyttävä ideologia.
Se euron rättipaketti, ei ole koko kuva asiasta.
Aika … onneton lähtökohta keskustelulle.
Se teollisuus on massiivinen, sen tietää se joka
myy tai ostaa niitä.
Kaikille niille, jotka ei tarvitse kys genren tuotteita,
vähättelee asiaa.
Ehkä hyvä niin, joku pahis saa kuitenkin vaan lisää pökköä pesään.
EI KANNATA KERTOA
MIEHET JA NAISET PYSYKÖÖT ERI PLANEETOILLA.
Kuitenkin meitä on puolet ihmisistä. Ainoastaan todella oudot eivät sitä tajua. Maksatko tyttöystäväsi kuukautisuojat, jos et toivo raskautta?d
Etkö toivo perillisiä?
Joopa joo, miespuolisilla on riesana parran kasvu ja se että kaiken aikaa on osteltava partakoneen teriä ja partavaahtoja ja partavesiä. Ja jos luulee että sähköllä toimivan parranajokoneen kanssa muka pääsee helpommalla tai halvemmalla niin ne kestää pari vuotta ja sitten onkin jo aika ostaa seuraava. Ja tuo parran kanssa sählääminen on päivittäinen riesa kun naisilla on kerran kuussa ne kuukautisensa ja ehkä synnytys tai pari sen lisäksi.
Eli naisilla se on tuossakin asiassa miehiin verrattuna helppoa, ja onhan niitä muitakin kiroja jotka koskee vain miehiä, esim jos ryzzä päättää tuoda ryzzäläisen mailmansa tänne suomeen, siis että voit milloin hyvänsä joutua tapetuksi tai raiskatuksi tai ryöstetyksi tai kidutetuksi tai että kodistasi viedään ryzzälään sekä vessanpytty että lapsesi, niin ketkä ne joutuu ne tänne aseitten kanssa tulleet ryzzät tap... eiku neutraloimaan? Aivan, miehille sekin pazka homma sitten lankeaa.
Naisillakin kasvaa parta, tosin vähäisempi kuin miehillä, mutta naisten vähäisiäkin partakarvoja kauhistellaan ja paheksutaan. Mies voi pitää pitkää partaa, ja se on sosiaalisesti täysin hyväksyttyä.
Synnytys vammauttaa suuren osan naisista loppuikäksi. Synnytys traumatisoi naisen sekä henkisesti että fyysisesti. Tutkitusti ensisynnytys on naiselle traumatisoivampaa kuin raiskatuksi tuleminen. Parranajoa ei todellakaan voi verrata synnytykseen!
Nykyajan miehet eivät edes käy armeijaa, joten sinun on turha vedota siihen. Heti Ukrainan sodan alettua suomalaiset miehet erosivat reservistä, ja naiset alkoivat kysellä mahdollisuutta liittyä armeijaa. Naiset joutuvat sotimaan, eivät miehet.
Niin, miehet voivat halutessaan mennä sivariin tai vaikka hankkia sekoboltsin paperit välttääkseen armeijan. Voivat päättää elää parrakkaina.
Naiset eivät voi päättää ulkoistaa synnytystä miehille, eivät myöskään päättää että menkat loppuisivat luonnollisesti. Ja tarvitaanhan kk-kiertoa raskaaksitulemiseen ylipäänsä.
- eri
Kuukautissuojat ja tissiliivit pitäis saada verovähennyksiin.
Muualla maailmassa voisi vasta-argumentiksi heittää, että paljonko miehillä menee elämänsä aikana parranajoon, tuskin 6000€ riittää..
Vaan, koska suomalaisnaisella yhtenä ominaisuutena (mm. ilkeän ja ahneen luonteen lisäksi) voimakas (jopa miehiä voimakkaampi) parrankasvu ja sitä myöden säännöllinen parranajo, sitä ei tässä maassa vasta-argumenttina voi käyttää.
Niin... paljonko se parran ajeleminen maksaa elämän aikana?
Entäs parturimaksut, suurin osa miehistä pitää lyhyttä tukkaa.
Vaivaiset 6000 e. Itse olen käyttänyt viimeisen 10 v aikana keskimäärin ainakin 1 h päivässä, luultavasti enemmänkin, naisen saamiseen. Jos tuolle laskee hintaa, niin se tekee n. työpäivän viikossa eli 50 työ-pv/v eli 2 kk/v eli yht. 20 kk eli esim. 2000 e nettopalkalla 40000 e. Jos nyt voisin valita, maksaisin ilomielin sen 40000 e siitä, että olisin saanut tyttöystävän jo 10 v sitten; kaupan päälle voisin tarjota kuukautissuojat, kun ne on pikkuraha siinä sivussa.
Partahöylät ja partavaahto tulee vuodessa kalliimmaksi miehille
Tekaise ihmeessä kansalaisaloite karvanpoistotarvikkeiden alvin laskulle. Eiväthän nämä a<siat millään lailla sulje toisiaan pois.
Kuukautisia ei pidä hävetä eikä sitä myöten peitellä. Antaa valua vaan verenä maahan näiden kaikkien syntymättömien sielujen.
-Kuukautissuojat
-e- pillerit, kierukka tms. ehkäisy
- lääkärikäynnit a200€/ kpl
Siksi kannattaa jättää koko ihmissude pois ja
elää sinkkuna. Palkka on pieni, mutta jo
pelkästään ehkäisy on naisen tuloilla
mahdoton kustantaa yksin.
Lastenteon jälkeen, elimistö menee sekaisin,
eikä niitä remppoja ole varaa kustantaa.
Siirrytään 200 vuotta taaksepäin, kun
julkista tukea ei enää ole….
on mamuille, mutta ei kantiksille.
Mä en ole sun ”juoppo lässyttäjä”
Sun kokemus ei ole minun vika.
Eletään tässä ajassa näillä resursseilla.
aika monen perheessä on juotu ja hakattu
OLISIKO AIKA LOPETTAA SE JA ELÄÄ KUNNOLLA!?
LOPETA SINÄKIN esim. edellisen vastaajan vihaaminen.
JATKAT IHAN SAMAA VIHAN KERRETTÄ.
Katkaise vihan ketju, lopeta vihaaminen.
Saako Orpon hallitus mitään hyvää aikaan? Tätäkin keskustelua lukiessa tulee tunne, että hyvää tarkoittavalla uudistuksella saadaan syvä kuilu naisten ja miesten välille. Kuvottavia kommentteja täällä vaikka huru mycket. 🤮
No joo, ainahan se on melkein niin, että kun toinen saa jotain niin oletetaan automaattisesti että se on itseltä pois. Ja näköjään, kaikkeen etuun mitä naiset voisivat saada, liitetään mukaan armeijakokemukset, joiden mukaan turha naisten on valittaa yhtään mistään. Asia, joka toistuu aina vaan 🤔
Karkea arvio, että 99% naisista maksaa kokonaan perheen
ehkäisyn, omat kuukautissuojat jne.
ÄIJÄT EI TIEDÄ ASIASTA MITÄÄN.
Ja koska kaikki mitä naiset tekee, on pientä ja mitätöntä,
ei tämäkään kuluerä voi ”olla mitään”.
No outoahan se olisi jos mies maksaisi naisen kuukautissiteet. Maksaako nainen tasinkoa miehelle siitä, että se joutuu sukupuolensa takia syömään enemmän? Taitaa jo päivässä mennä 5 -10 euroa enemmän ruokaan kuin naisilla.
Ennenkaikkea naiset maksaa henkisellä terveydellään ehkäisyn. Mentaalipuoli ei ole sama kuin ilman pillereitä.
Kuka niitä lihaksia käskee ylläpitää, eivät naisetkaan.
Mites parranajovälineiden alvit? Ai niin tasa-arvo toimii vain toiseen suuntaan. Haistakaa feministit vittu. Te ette antaisi miehille edes ihmisarvoa jos saisitte päättää.
Siitä tietää että tasa-arvo on saavutettu kun feministit eivät keksi enää tätä järkevämpää asiaa.
Miehenäkin tiedän mikä on kuukuppi. Millainen luontoa vihaava luuska käyttää kertakäyttöterveyssiteitä kuukupin sijasta? Häpeä luontoa tuhoaville tuhlareille! Että voi ihminen olla itsekäs ja laiska kusipää.
Kertakäyttöterveyssiteisiin ja tamponeihin tuhlaavat naiset on yhtä pahoja kuin miehet jotka ajaa joka pikku matkan autolla. Laiskoja ja itsekkäitä luonnon tuhoajia. Kuinka te kehtaatte!
Pieneksi menee nämä sukuolirakenteiset ongelmat. Kun vastaavia ongelmia löytyy myös miehiltä jotka aiheuttaa suurempia kustannuksia..Tämäkin kuukautisköyhyys ajatus on tullut maailmalta. Kyllähän se ongelma toki on, köyhissä maissa, mutta ei Suomessa. Saisivat nämäkin hävetä idioottimaisuuttaan. Länsimaassa itkevät kuukautisköyhyydestä kun slummissa elävä tunkee rättiä housuunsa.
Juu mutta kun miesten parranajo voi maksaa 18000€.
Laskennassa otin kertakaäyytöhöylän ja yhdellä ajetaan viikko.
Vuodessa 52 höylää, yhden höylän hinta 5€.
Mitä järkeä on alkaa tehdä näitä laskelmia?
Eiköhän kummankin sukupuolen elämään ole kuluja joita toisella ei ole.
Vaaditaan tasa-arvoa mutta kuitenkin vertaillaan, miksi?
Miehet käy parturissa kolmen viikon välein. Tukanleikkuu 20 euroa kerta. Naiset voi laittaa ponnarin jos fleda kasvaa. Mutta meneppä ylikasvaneessa fledassa miehenä asiakastapaamiseen. Näytät spurgulta ja pomo sanoo että jos et mene parturiin niin hän leikkaa.
Mies voi ajaa päänsä clipperillä, nainen jos tekee niin pidetään hulluna. Naisen lyhyiden hoiustenkin oltava naiselliset. Siksi naisilla hiirenhäntähiuksia jotka saa vedettyä kiinni. Naisten kampaamokäynti paljon kalliimpi.
Olin 11 kuukautta pakollisena armeijassa. Pakollisena siis.
Vuoden nettotulot ja täällä aletaan itkemään jo kuukautissuojien kustannuksista.
Meillä ne menee ainakin samasta, kun kaupassa käydään. Niin ne menee parranajo ja muutkin hygieniatuotteet.
Elämä on valintoja. Jos elät parisuhteessa, niin päivittäiset menot on yleensä kohtuullisesti yhteisiä. Jos elät yksin, niin naisena kuin miehenä, niin itse maksat.
Provosoiva aloitus, tarkoituksella tai ei. Nyt vain alkaa menemään tämä feminiininen keskustelu joltain osin yli, kuten alkaa menemään moni muukin.
naiset tykkää puhua niiden tasarvosta
Minä menin heti lukion jälkeen armeijaan , ei mulla ollut mitään nettotuloja ja asuinkin sillon vielä vanhempien luona , ja armejan jälkeen aloin opiskelemaan itselleni ammattia.
Ei haitannut mitään tuo armeija ,siellä täysi ylöspito katto pään päällä ja säännölliset ruokailut sekä pieni päiväraha.
Totta, moni kloppi asuu vielä kotona äidin helmoissa, kun menee armeijaan ja jos vähänkin kouluja käy , muutakin , kun peruskoulun, niin on just päässyt ammattikoulusta, tai lukiosta.
Turhaa kitinää , et jotain muka tienannut ja ittes elättänyt ennen armeijaa.
Minulla kolme poikaa ja joka ainoa asui vielä kotona armeija-ajan ja me elätimme heidät.
Opiskeluaikana armeijan jälkeenkin tuimme heitä taloudellisesti, kun valmistuivat ja saivat työpaikat, niin sillon he elättivät vasta itsensä.
Olitko armejassa 19-20 vuotiaana, etkö ole käynyt muuta, kun peruskoulun , ja ollut jossain työssä jo 15-16 vuotiaana, yleensä pojatkin hommaa ammatin ennen armeijaa, joka kestää kolme vuotta ja puolet käy lukion joka myös kestää kome vuotta, sillon ollaan 19 v , niin eihän he nyt mitään vielä ole tienanneet , sitte tietty eri asia, jos vasta opintojen jälkeen noin 26v käy armejan ja on jo ollut työssä vähän aikaan.
Mulla menee partakoneisiin tuon verran kun vähintään kerran vuodessa kone uusittava , ja noihin naisiin menee vähintään kymmenkertainen määrä rahaa kun nirppanokkia ovat .
Jännä että en ole tässä pienellä selailulla nähnyt yhtäkään kommenttia jossa ehdotettaisiin että alv pienennetään sekä kuukautissuojista että parranajovälineistä. Ei siksi, että ne olisi suoraan verrannollisia toisiinsa, mutta tätä hullunmyllykommenttisotaa lukemalla tajuaa vain sen, ettei ihmiset vaan tajua. En usko että naiset nostaisi tällaista paskamyrskyä jos miessukupuoli olisi saamassa jonkun vastaavanlaisen edun. - Mutta ainiin, hetkinen, eihän miehillä ole menkkoja vastaavaa kuluerää. Pelottavaa että 2023 kaikki ei tajua mistä on kyse.
Jos verrataan parranajovälineisiin, niin yhtälailla naisia painostetaan poistamaan ties mitkä karvat jotta saisi poistua kotoa. Ei tarvitse montaa keskustelua aiheesta lukea niin monen mielestä nainen on yököttävä ilmestys jos pään alapuolelta löytyy karvan karvaa.
Pääasiassahan tuo on kuitenkin miehen kuluja...
niin taitaa olla. kuka se on joka käy ruokakaupassa yleensä ja maksaa. sovinistisika. kuka hoitaa ongelmat. sovinistisika. kuka korjaa kaiken. sovinistisika. kuka tekee vielä puolet kotitöistä. sovinistisika. kuka maksaa autokulut. sovinistisika. kuka on apulainen kotonaan kaikessa. sovinistisika. kuka maksaa elarit. sovinistisika. kuka ei nää paljoo lapsiaan. sovinistisika. feministinen oikeusvaltio
ei kandee viisastella tähän mitään näppärää
et kyllä yksin asuvien naisten kuluja maksa joten turha yleistää
Justiinsa ja Suomessa on paljon sinkkunaisia.
Elämä on valintoja täynnä, sinä valitsit sitte tuolaisen elämän.😂 oma vika.
Tänä päivänä on yleistä naisen hakevan ja vievän miehen vaikkapa elokuviin autollaan. Hän maksaa elokuvalipun näyttääkseen naisella olevan rahaa ja elokuvien jälkeen tarjoaa oluen tai viinin elokuvasta keskustellakseen.
Tuo vaatimattomuus kustantaa vuodessa ainoastaan 2000-2500 euroa vuodessa. Kukapa nainen tuota ei olisi valmis tekemään. Olihan nyt kyseessä vain yksi ilta viikossa, jolloin joissakin tapauksissa nainen maksaa suurimman osan muistakin illoista. Varsinkin kun mies ei suostu juomaan olutta naisen kaltaisesti, vaan tyytyy kuohuviiniin, viiniin tai jopa lonkeroihin.
Paljonkohan autoluun menee elämässä, vihreät säästävät tässäkin ison rahan, kulkemalla toisten kyydityksillä?
vastavuoroisesti iki-poikamiesten osalta talouspaperin ALV tulee laskea myös
10 prosenttiin. Nykyinen talouspaperin ALV 24 % on kestämätön sukupuolten tasa-arvon näkökulmasta arvioituna.
Mitään apuja ei tarvitse. Nyt kun naiset tilaa erilaisia rättejä ja eikö niistä osan voi repiä ja tehdä kuukautissuojia niin kuin enne vanhaan on ilmaista eikä maksa.
On tämä nykyaika kummallista kun ei tiedä mitä sukupuolta on, pitää kopaista, että tietää mikä sukupuoli on kyseessä.
Pillurätitkin verovaroin maksettavaksi, kyllä ne pitää saada palkalla ostettua eikä mitään avustuksia.
Kyllä tämä maailma menee oudoksi, rasistit kokoomus ja persut johtaa maata ja se on suomen tuho.
Väkivaltaa, tappoja, sairasta politiikkaa ja muuta vakavaa yhteiskunnan tuhoa he saavat aikaan.
Millään ei ole mitään väliä ja meillä eletään kuin lännen malliin, jengejä, tappoja, väkivaltaa ja kadulla kuolee vaikkapa vastaantulija hullujen ollessa vapaalla.
Miehet ostaa munasuojat jääkiekkoon ja kamppailulajeihin ihan itse!
Nyt todellakin ymmärrän (kommenttien taso kertoo), että ne miehet jotka saavat naisia, eivät vietä päiviään keskustelupalstoilla. Näillä samoilla palstoillahan itkevät ne, jotka sanovat etteivät saa naista. Miksiköhän 🤔 Ja, ei, kyse ei ole nyt kuukautissuojien alvin alentamisesta, vaan tästä todella halventavia kommentteja sisältävästä keskustelusta.
Ainoa mikä on halventavaa on verrata kuukautisköyhyyttä jonnekin kehitysmaahan mistä tämä ALKUPERÄINEN idea on. Nämä typerät mulkosilmäfeministit tuovat kaikki ulkomailta Suomeen sellaisenaan. No tärkeintä on aina valittaa jostain.
Jos miettii että nuorilla ei ole välttämättä yhtään mitään tuloja, ei viikkorahaa tms. niin se on iso summa laittaa esim. vajaa 10 euroa/kk kuukautissuojiin. Tyhjästä on paha nyhjäistä.
Kaikilla ei ole sellaista kasvuympäristöä että voisi pyytää esimerkiksi vanhempia ostamaan tarvittavia suojia. Toinen asia tietysti on, voitaisiinko tuki kohdistaa paremmin vähävaraisemmille perheille, mutta se raha voi helposti mennä muuhun jos nuori ei kehtaa sanoa että tarvitsee kk-suojia. Eli ei se kuukautisköyhyys nyt aivan tuulesta temmattu ilmaisu ole, varmasti kuitenkin eri mittakaavassa kuin kehitysmaissa.
Kai nuori nyt jossain iässä alkaa saada osan lapsilisä omiin kuluihinsa.
Skotlannissa nämä ovat ilmaisia.
Mä en koskaan saanut lapsilisistä penniäkään eikä ollut koskaan viikkorahaa. Jotenkuten ujona nuorena sain suustani sanottua äidille silloin kun tarvittiin siteitä kaupasta. Muistan vieläkin sen nolostelun vaikka aivan luonnollinen asia.
No olet sitten kokenut absoluuttista köyhyyttä mitä ei kuulemma Suomessa pitäisi olla.
En ollenkaan. Vaikka en ole saanut mitään lapsilisiä omaan käyttöön, olen varmasti saanut enemmän kuin mitä ko. raha kattaisi. Eli ei ole tarvinnut lapsilisillä itse maksella niitä menoja. Mutta tarkoitinkin, että kaikissa perheissä niin ei ole eivätkä nuoret siltikään saa viikkorahaa yms. millä niitä omia kuluja maksella.
Seuraavaksi on puututtava rintaliiveihin. Tasa-arvoa siihenkin tarvitaan, joten kaikille naisille tai naisoletetuille samanlaiset samanhintaiset rintaliivit, koosta riippumatta! Arvonlisävero pienemmäksi rintaliiveihinkin.
Minä olen jo vuosia ostanut itselleni rintaliivejä vaikka olenkin mies.
Missä tässä on se tasa-arvo?
mies ei voi ymmärtää naisten tasarvoa mutta teeskennellä täytyy
Minä olen ikäni kiertänyt naiset kaukaa, kyllä niitten elättäminen tulee liian kalliiksi.
olispa joku kertonu mulle 50v sitten tämän
Sukkelia naisia sun tuttavapiirissä , kun eivät työssä käy.
Jos nyt katselisit joitakin muitakin , kun kapakkaruusuja.
Minun vaimoni tienaa enempi, kun minä, mutta se ei ole meillä mikään ongelma, hän on koulutetumpikin , kun minä.
No, kuka sinutkin huolisi, työttömän kelan tuilla elävän käppänän .
Naiset ovat koulutetumpia, kun miehet , eivätkä huoli tuollaisia luusereita.
tasarvon nimissä myös kampaamojen palveluiden ja tuotteiden meikkien kosmetiikan rintaliivien korkokenkien dildojen ja siiderin tulee olla tuettua verovaroin
Ei ole pakko niitä ripsipidennyksiä ja rakennekynsiä ottaa.
Ostin aikoinaan tyttöystävälleni kihlasormuksen jälkeen seuraavaksi lahjaksi kuukupin. Sanoin, että jos liittomme kestää tämän, me selvitään mistä vaan. On oltu nyt yhdessä tasan 15 vuotta :)
minä ostin vielä timanttivihkisormuksen. kaniin taisi viedä sormuksensa
Niitä Calvin Kleinin kullattuja kuukautissuojia ei ole pakko käyttää 6000 euron edestä. Ja jos rahat ei riitä tuollaiseen luksukseen, ei kyseessä ole epätasa-arvo. Ylipäätään niiden suojien käyttökin on vapaaehtoista eikä pakollista. Tietysti järkevä ihminen tunkee vähintään harson jonka voi sitten myöhemmin pestä ja uusiokäyttää.
6000e hohhoijjaa anna mun nauraa. Paljonkohan miehet tienaisi palkkaa jos saisivat tehdä armeija-ajan palkkaa? Ei taida tuo kullattuihin Calvin Klein suojiin 6k€ edes tuplana riittää ansiomenetyksiksi.
Minä en tienannut vielä mitään ennen armeijaa, kun kävin koulua ja asuin kotona.
Kyllä huomaa, että et ole paljon kouluja käynyt, hyvä kun pääsit peruskoulun läpi, ja sitten jonnekin hanttihommiin.
Kuukautissuojat eivät ole välttämättömiä. Niitä hankitaan, koska se on niin helppoa. Mitään perusteita veronalennukselle ei ole. Jokainen sopeutukoon kroppaansa.
Paneminen ei ole välttämätöntä. Senkun vedät käteen,sen pitäisi riittää
Miksi miehet joutuu maksamaan useissa deittipalveluissa niiden käytöstä mutta naiset saa ne ilmaiseksi? Kuitenkin nykyaikana pakollisia välineitä vastakkaiseen sukupuoleen tutustumiseen. Onko moni nainen tehnyt alotteita tämän tasa-arvoistamiseksi? Vai onko vain vihellelty seinille ja oltu tyytyväisiä omaan etulyöntiasemaan, ettei oma palvelu tule maksulliseksi?
Miksi naisen ei ole kohteliasta avata miehelle ovea? Onko mies joku orja jolle se kohteliaisuus kuuluu?
Nykyään naiset suuttuvat oven avauksesta. "Kyllä minä itsekin osaan"
Miksi poliisikoulussa naisten sisäänpääsyrajoja on helpotettu suhteessa miehiin? Eihän ne rikolliset väännä yhtään sen vähempää, eikä juokse hitaampaa karkuun jos naispoliisi kyseessä. Tasa-arvosta ei tietoakaan, naisia suositaan
Naiset elää keskimäärin 6 vuotta pidempään. Onko tätä mittaamattoman arvokasta lisäelinaikaa mitenkään kompensoitu miehille? Miesten on kuoltava ja naiset saa elää mutta mitenkään ei kompensoida. Törkein tasa-arvo rike mitä voi olla. Orpon hallitus perseestä koska tätä ei huomioida miehille mitenkään. Eläkkeitäkin tienaa 6 vuodessa vähintään sen 100k€ joka miehiltä jää tienaamatta. Plus sitten ne mittaamattoman arvokkaat elinvuodet joiden arvoa ei voi rahassa mitata.
naisillehan maksetaan eläkettä kun joutuvat kestää 6v kaukemmin tätä. siksi miehille enemmän maksuja kun lähtevät kesken kaiken karkuun
Höpö höpö eiköhän jokainen nainen jouduttaisi kymmenillä vuosilla sitä lähtöä jolleivat haluaisi nauttia ja hurvisella kuolleiden miestensä rahoilla. Ei miljoona per mies riitä korvaamaan tätä lyhyempää elämää miehille.
Miehet on luonnostaan isompia kuin naiset ja tarvitsevat enemmän ruokaa. Enemmän kuluja. Mitenkä perseestä Orpon hallitus on kun sitäkään ei kompensoida miehille? Heti ylimääräistä ruokarahaa ainakin 100e/kk jotta tasa-arvo täyttyisi. Muutenhan tämä on selkeää miesten syrjitää
Epätasa-arvoistavaa jos naiseksi itsensä kokevalla sukupuolivaihtajalla ei olisikaan korvattavia kuukautiskuluja.
Entä miehen pakollinen armeija, jossa huonollakin palkalla menettää 20 000e.? Entä partakoneet? Maksaako valtio niistä?
Entäpä äitiysloma, useamman lapsen kohdalla jokaisen kohdalla erikseen.
Entäpä naisille tarkoitetut karvanpoistovälineet?
Uskokaa jo, tällainen vastakkainasettelu on täysin hyödytöntä!
Taitaa se vitsi mennä nykyään niin, että suomalainen mies maksaa 10 euroa, jotta vaimo ei saa viittä euroa...
Älä puhu paskaa, en minä ainakaan olut tienannut vielä mitään ,lukuunottamatta kesätöitä, kävin koulua ,olin lukiossa, ja sen jälkeen menin armeijaan ja asuin vanhemmillani.
Veljelleni sama juttu, paitsi hän kävi ammattikoulun, mutta saman kolme vuotta sekin kesti, kuten lukiokin ja sitte armeijaan.
Armeijassa oli täysi ylläpito katto pään päällä ja valmis ruoka sekä pieni päiväraha.
Kanataa homata ulkolainen mies. Se ei valita kuukausitasolla ja jaksaa muutenki ullattaa.
Olen mies. Mitä voin tehdä sille että nainen on mekaanisesti ja kemiallisesti väärin suunniteltu.
Maksa rahaa mahdollisimman paljon ja tunne syyllisyyttä koko loppuelämäsi. Anteeksipyytely ja naisten ylistäminen voi lieventää syntiäsi syntyä mieheksi.
Entäs karvojenajelukulut, kampaamokulut, naamarinmaalauskulut, rintaliivikulut eriarvoistavina kuluina?
Entäs se päivittäinen parranajo ja kuukausittainen hiusten ajo miehillä. Naiset sheivaa harvakseltaan ja tukkakin saa kasvaa pitkiä aikoja. Hirveät kulut miehillä. ORPO HERÄTYS!
Perskarvojen ajelu vasta ongelma onkin. Ei ne kasva niin törkeästi naisilla kuin miehillä. Aika hintavaa niiden ajeluttaminen ammattilaisella kun itse ei taivu
Kuluu teriä, sähköä parranajossa. Perskarvatkin pitää ajaa.
Itse en ole käynyt parturissa 30 vuoteen. Hiukseni olen leikannut joko itse, tyttöystävä tai vaimoni. Aikoinaan vaimoni ei ollut koskaan leikannut kenenkään hiuksia. Löin sakset ja leikkurin käteen ja sanoin että anna mennä sivuilta ja takaa lyhyeksi ja jätä päältä pidemmäksi. Aluksi piti hieman itse salaa siistiä, mutta vuosikausia on leikannut kuin parturi konsanaan ja aikaakaan ei tärväänny kuin noin 10 minuuttia.
Miehen rahat menee kumeihin. Heikko selitys.
Miehet syövät enemmän, se on korvattava heille. Heillä menee ruokakuluihin + oluet 30 - 50 prosenttia enemmän kuin naisilla. Miettikää jotain nuorta poikaa jolle ei osteta tarpeeksi ruokaa! Se kärsii nälästä eli on nälkäköyhä. Valtion on jotenkin korvattava tämä jollain tavalla kuitenkin.
Elatusmaksuihin 30k€ per laaki jos nainen yksipuolisesti niin päättää.
Kävin pitkät koulut ja loin suunnitelmallisesti uraa. Naiseni biletti nuoruuden ja otti rennosti. Amista kävi vajaan vuoden kunnes lopetti ja meni kortistoon/satunnaisiin töihin. Nyt kun saan nuoruuteni uhraamisesta opiskelulle ja vaivannäköni ansiosta parempaa palkkaa, minut on määrätty kantamaan päävastuu taloudestamme koska saan enemmän palkkaa. Ostan ruuat, maksan laskut ja lainastakin joudun lyhentämään joinakin kuukausina myös emännän puolikkaan kun hänen rahansa ovat menneet vaatteisiin, juhliin jne. Täytyy ymmärtää kun rahat ei riitä ja valmis kompensoimaan aina. Koska se on vain reilua hänen mielestään.
Sitten hän vouhkaa myös yleisesti näistä naisten oikeuksista. Miten naisille pitäisi maksaa enemmän palkkaa koska on nainen, pätevyydestä viis. Kuukautisrahaa jne. Kiintiöt poliiseiksi jne. Jos jollain eriävä mielipide on luonnolisesti naisten vihaaja, sovinisti ja misogynisti.
Asiahan on vain sopimuskysymys. Vaimoni tekee satunnaisesti sairaanhoitajakeikkaa. Itse ansaitsen kuukaudesta riippuen 3-5 kertaa enemmän kuin vaimoni. Yhteiselle tilille laitamme saman summan rahaa, josta maksetaan yhteiset laskut ja ruuat ja ellei rahat riitä, niin kumpikin laittaa tilille lisää saman summan. Kumpikin sitten voi tehdä lopuilla rahoillaan mitä lystää, vaikka saunan pesässä polttaisi. Kummallakin on mahdollisuus vaikuttaa omiin tuloihinsa, jos vaimoni haluaa enemmän rahaa, niin silloin pitää tehdä enemmän töitä.
Minun vaimoni tienaa rutkasti enempi, kun minä , on paljon enempi kouluja käynyt ja hyvä ammatti ja työ, minä amispohjalta saan ihan kohtuullista palkkaa, mutta ei mitään ongelmaa , kaikki pidetään yhteisenä.
Suomalaisen naisen luonteelle ominaiset laiskuus, ahneus, pahansuopaisuus toimivat juuri noin. Kun nainen ei ole viitsinyt nuoruudessaan tehdä mitään tulevaisuutensa eteen, on hänen fysiologisestikin todistetusti pienemmissä aivoissaa oikein, että:
-nainen saa pätevyydettömyydestäänkin huolimatta saman palkan kuin mies, vähemmällä työllä
-mies ilman muuta maksaa suurimman osan perheen kuluista/omaisuudesta (toki hänelle
kuuluu erotilanteessa lapset ja 3/4 omaisuudesta).
-kotitöistä miehen pitää hoitaa yli puolet,vaikka hän huolehtii lähes (ja hyvin usein täysin)
perheen toimeentulosta
-hänen mielestään tämä on tasa-arvoa...
Tämän vuoksi itse olen järjestänyt asiani niin, että hoidan sen AINOAN asian johon mies naista tarvitsee, ostamalla ja ulkomailla. Koska en kotonani naista elätä, voin näitä reissuja tehdä riittävän usein ja siltikin kokonaisuudessa nautin elämästä enemmän ja pääsen halvemmalla. Ja tulevaisuudessahan robotiikan vielä hieman kehittyessä, naisen voi korvata robotilla jonka virrat vain kääntää off-asentoon kun on saanut sen vuoksi naisia jaksaa katsella.
Kyllä niihin kortsuihikin rahaa kuluu. Varsinkin kun on himokuluttaja, kuten minä. Olisi hyvä saada valtiolta rahaa niihin.
Miesten on ostettava kaikenlaisia lahjoja piirittämilleen naisille. Kukkia, tarjottava drinksuja ja aterioita kalliinpuoloisissa ravintoloissa, koruja jne. Sitten voi olla kylmä kala- tapaus ja aloita toisen kanssa sama ralli. Olisi ehdottomasti saatava verotuksessa nämä kulut vähennettäviksi.
Eihän tuo kulu naisille ole sitten kuin 150 euroa/vuosi.
Höpö höpö, käy vessassa sen verran useammin. Harva sitä niin ku lahtisika valuu. Mustat housut jalkaan. Tehdään ongelmia pikkuasioista. Kun ihmisiä sentään tässä maailmassa laitetaan ampumaan toisiaan. Ja jos kehitysmaassa tyttö muutaman päivän lukee läksyjä kotonaan oppii päinvastoin paremmin. Se ei veren haju ei sitä paitsi ole hyväksi villissä luonnossa kulkevalle.
https://www.nps.gov/yell/learn/nature/grizzlybear-menstrual-odor.htm
Syytä biologiaa, älä yhteiskuntaa. En mä sun kuukautisiasi ole aiheuttanut, enkä siten niitä veroillani halua maksaa. Et se sinäkään mun Gilettejä halua maksaa.
Entäs miesten parranajokulungit?
Halvemmaksi tulee kun käyttää pestävää rättiä. Sen voi tarvittaessa laittaa vaikka rullalle, jos vuoto on runsasta.
Täysin tarpeeton ja epäoikeudenmukainen veroale !
Jos joku nainen kokee, että kuukautissuojiin menee liikaa rahaa, niin ensimäinen asia on ymmärtää tämä:
Ne TV:ssä mainostetut tunnetut merkit ovat kalliita juuri siksi, että jokaisen pakkauksen hinnassa on mukana tietty osuus sen TV -mainoksen hinnasta. Ja TV -mainonta EI ole halpaa.
Eli: Jos ostat sitä TV:ssä mainostettua tuotemerkkiä, niin tietenkin silloin hyväksyt sen, että maksamassasi hinnassa on mukana sen TV -mainonnan kustannukset, siis yhtä myytyä pakkausta kohti laskettuna.
Etsi siis sellainen merkki, jota ei TV:ssä mainosteta. Esim. Lidlin oma merkki, tai jos asut kaukana lähimmästä Lidlistä, niin vaikkapa Rainbow tai Xtra Prismasta (tai S-Marketista, jos lähin Prisman on liian kaukana) tai sitten Pirkka K-kaupasta.
Tuotemerkin vaihdolla säästät huomattavasti enemmän kuin tuolla suunnitellulla ALV -alella.
Veronalennuksissa on vielä se huono puoli, että kun valtio alentaa jotain tiettyä veroa, niin muuta verotusta kiristetään vastaavasti, ettei valtion tulokertymä putoa.
Hallitus: Lopettakaa se kuukautissuojien ALV -prosentin alentaminen,
ja sensijaan
naiset: kannattaisi tosiaan lopettaa se TV:ssä mainostettujen merkkien ostaminen.
Osta halpismerkkiä, niin säästät rahaa.
Lisäksi halpismerkin ostaminen saattaa olla isänmaallinen teko: Osa halpismerkeistä saattaa olla valmistettu Suomessa, vaan se TV:ssä mainostettu merkki taitaa olla ulkomainen, eli myös rahasta merkittävä osa on pois vienti/tuontitaseesta.
Mies ei maalaisi joka päivä uutta naamaria naamaan. Hän ostaisi nopeasti naamaan vedettävän kustannustehokkaan naamarin joka kestää pitkään.
Ei ole ongelmaa enää. Tuo on vanha sukupuolistereotypia. Nykyään menstruoidaan näin.
https://people.com/health/transgender-activist-freebleed-men-can-menstruate/
En ihmettelisi, vaikka prideväki keksisi esittää että kun nyt olemme sukupuolettomia henkilöitä kaikki tyynni, niin kaikkien on pidettävä kuukautissuojia kerran kuukaudessa housuissaan vähintään viikon, koska muuten tasa-arvo ei toteudu.
Tai pissattava seisten.
Kuinka kehtaat kirjoittaa tällaista soopaa. Tunge vaikka talousparirullainen paprua tai osta halpa pestävä kestävä kuukuppi.
Et voi olla nainen.
Ihmiset ovat yleisesti hyviä säästämään kolikoita ja tuhlaamaan seteleitä. Sillä muutamalla eurolla kuussa mitä nuo siteet maksaa, ei ole mitään merkitystä kenellekään elämisen kannalta. Eikä niitä ole edes pakko käyttää jos ei halua. Alushousuissa vaan vähän tahmea tunnelma ja istumapaikka saattaa merkkaantua.
Esimerkiksi miehillä parran pitäminen siistinä kunnon partahöylällä maksaa moninkertaisesti noihin siteisiin verrattuna.(Toki naisillakin on paljon kalliimpia ulkonäkö- ja hygieniakuluja yleensä.)
Sitten yleisesti säästämisestä:
-Ajetaan 200km ja 6h reissu Venäjälle tankkaamaan, kun säästetään hankintahinnassa. Tosielämän säästö 40€- matka-ajan ruokailu, 200km aikana kuluneet polttoaineet ja tihentynyt huollon tarve.
-Lähdetään puolivälistä Suomea laivalle hakemaan halpaa lonkeroa. Lopputuloksena, että puoleen hintaan hankittua juomaa kuluu 4x enemmän ja reissu maksoi tonnin eikä edes ollut kivaa.
On ihmisiä joilla jää pakollisten jälkeen satanen, pari. Nuorilla tietysti sitäkään. Miksi muuten ehkäisypillerit ilmaiset, ovatko ne sitten pakollisia nekään kustantaa verovaroin. Yhteiskuntarauhan ylläpitoa jo kannustaa nuoret naiset nuorten miesten seks paineiden tasauksen.
entäs rautatabletit ettei ala huippaa maksaa nekin
Alkoholiin kuitenkin riittää nappulaa.
se on liika halpaa toi sinoli
Miehet tupakoivat naisia enemmän. Se tasoittaa tilannetta.
Tupakointi ei ole millään tavalla tarpeellista eikä kuulu ihmisen biologiaan tai fysiologisiin toimintoihin. Ihan järjteön ja epälooginen vertaus, mutta mitä miehiltä voi odottaa.
Naisilla kuluu enemmän vaatteisiin ja meikkeihin. Se taas epätasapainottaa tilannetta entisestään. Ihan yhtä hölmö vertaus kuin sinun.
Tosiasiassa naisten vaatteet kyllä maksavatkin enemmän kui miesten. Sekään ei ole reilua naisia kohtaan.
Entä ehkäisy. Maksavatko miehet naisten ehkäisypillerit edes puoliksi?
Suomalaisista 20–64-vuotiaista noin 11 prosenttia tupakoi päivittäin vuonna 2022. Miehistä 12 prosenttia ja naisista 11 prosenttia tupakoi päivittäin. Tupakointi on vähentynyt kaikissa ikäryhmissä, erityisesti miehillä.
Ero on hyvin pieni, mutta jos verrataan naisten siiderinjuontia/viininjuontia vs. miesten oluenjuonti, suomen siiderivalaat vetää kirkkaan voiton, varmasti pian he rynnivät kirkkaaseen johtoon röökaamisessakin.
Mies menettää enemmän asevelvollisuuden aikana saamattomana palkkana/ työttömyyskorvauksena.
Miten niin, sinähän olet vasta päässyt koulusta, kun menet armeijaan ja asut vanhemmillani.😊
Just niin, mutta täällä kommentoi luuserit, jotka ei ole peruskoulua enempää koulua käyneet , ammattitaidottomat nöösipojat, jotka jossain puhelinmyyntitöissä heti 16 vuotiaina, tai työttöminä yhteiskunnan elättinä.
Moni asuu kyllä omillaan ja kaikki eivät mene koulusta suoraan...
Ja vaikka menisikin suoraan ja asuisi kotona, menettää kuitenkin yhtälailla palkkaa/korvausta. Eli en kyllä ymmärrä edes mikä oli pointtisi?
Kaikkien pitäisi peruskoulun jälkeen hakea jatkokoulutukseen , esim lukioon, tai ammattikoulutukseen , ei nyky-yhteiskunnassamme ilman koulutusta pääse oikeen mihinkään töihin. Se on se pointti.
Useimmat näin tekevätkin , eivät jää peruskoulun varaan.
Jep, eikä se armeija ole naisten vika, vaan Suomen perustuslaissa ja yhteiskunnassa, näin määrätään ,se laki pitäis sitte muuttaa, niin että armeija olis vapaaehtoinen.
Suurin osa asevelvollisista, tulee armejaan ammattikoulun, tai lukion jälkeen ja armeijan jälkeen lukion käyneet hakeutuu opiskelemaan ja ammattikoulun käyneet hakee töitä omalta alaltaan, tai jatkavat opiskeluja.
Höpö, höpö, harva 19-20 vuotias jäbä , tai tyttökään asu omillaan , ei niillä yksinkertaisesti ole rahaa siihen, jos ei vanhemmat sitte maksa vuokraa, opiskelujen takia jotkut joutuu muuttamaan pois kotoontaan, jos koulu toisella paikkakunnalla, mutta sillon yleensä vanhemmat maksaa vuokran ja antaa muutenkin rahaa, harvempi, nyt ottaa opintolainaa , esim ammattikouluun, tai lukiokoulutukseen.
Juu tämä edellinen tyttöhallitus, pidensi oppivelvollisuuden 18 ikävuoteen , pari vuotta sitten ,kaikkien peruskoulun päättäneiden on haettava johonkin koulutukseen, ja se on ilmaista , ei maksa kirjat , eikä välineet mitään.
Kaikki ammatilliset ja myös lukio kestää sen kolme vuotta jollon nuori on noin 19 vuotias.
Ai sinun vanhemmillasi asuu kaikki alokkaat?
Vanhemmillani?
Mitenkä se että ei ole valmistunut ammattiin jotenkin mitätöi sen että pääsee vuotta myöhemmin töihin ja täten menettää vuoden ansiot? Onko joku oletus että jos on opiskelut kesken että pitäisi jonkun välivuoden jos armeijaa ei olisi, eikä täten valmistuisi nopeammin ilman armeijaakaan ja pääsisi aiemmin työelämään?
Kyllä monet on myös työssä tuossa vaiheessa, ei jokainen voi lukea insinööriksi. Jonkun on tehtävä ne kenttätyötkin.
Jos olet peruskoulun jälkeen mennyt amikseen niin olet noin 19 v , tuskin olet ollut vuostolkulla töissä, ei amiksesta tule insinöörejä.
Armeija ei kestä kun sen puoli vuotta.
Sinun vanhemmillasi?
Mahtaa olla isotalo kun siellä asuu kaikki alokkaat..
Minä olen luullut että kuukautissuojiin menee enemmänkin, kaikki hyvä maksaa?
Kun ihmiset elävät vanhoiksi niin sitten tulee Tenat , sekä naisille, että miehille , vanhainkodeissa monella asukkaalla tenat, ja ne maksaa enempi , kun siteet, ja asukas maksaa ne itse.
Lisään vielä , että niitä käytetään koko ajan.
Jos talous kaatuu naisella Suomessa tuohon niin silloin on jotain muuta suurempaa vialla. Vaatteet meikit kynnet ripsienpidennykset lattet siiderit matkat ravintolat tupakat. vs. siteet. Huh huh,ei suomalaiset naiset oikeesti ole noin tyhmiä kuin annetaan ymmärtää. Ollaan käyty koulut,ollaan länsimaassa ei kehitysmaassa. Turha,oikeastaa rumaa puhua täällä kuukautisköyhyydestä. Tämä on taas yksi uusi,turha,todellisilta tärkeiltä asioilta tilaa vievä höpötys.
Nuo ripsipidennykset vasta kalliita ovat, uudet ripset 120-150€ ja huolto joka kuukausi 60-70€ ja samoin maksaa rakennekynnet ja huoto myös melkeen kerran kk.
Sitten monella myös hiuspidennykset ekat noin 400€-500€ ja huolto noin joka toinen kk, noin 100€.
Huulitäytteet kerran vuodessa noin 200-300€ . Kun tulee kesä niin sillon mennään kosmetologille sokerointiin , poistetaan kunnolla alapään karvat, että voidaan käyttää bikineitä.
Orpo sanoi saavansa kuukautissuojat kelalta ilmaiseksi.
Miehillä menee rahat moottoriurheiluun, onpa tämä iso vääryys, kun naiset eivät joudu ajamaan rossipyörillä.
Haluan tiputtaa bensa veron.
Jos joku luulee oikeesti vaikuttavansa jossai vitun suomi 24 sivulla hintoihin niin ei tule tapahtumaan.
Ja toiseksi joka ikinen meistä on syntynyt orjaksi, elämä maksaa iha helvetisti, ja 80% elämästä menee orjatyöhön ja siihen että maksat sun kuukautis suojat.
Itse mielummin jätän työt välistä ja teen kaiken itse, talosta työkaluihin.
Osta tontti, rakenna talo, elä ilonen elämä ja metsästä itse ruuat ja tuota itse sähköt+vesi.
myös voit lampaita ruveta kasvattamaan, näistä saat villaa jolla voit tehdä kuukautis siteet.
Ihme NPC menoa, kun kukaan ei tiedä miten ELIITTI kontroilloi kaikkia. Tyhmät...
Lapsilisät laitetaan osakkeisiin niin ei ole varaa ostaa euron sidepakettia :(
Miehillä menee parranajo välineisiin vähintään saman...
Naisilla menee ihokarvanpoistovälineisiin, sheivaamiseen, ja kampaajalla käymiseen. Pelkkä hiustenleikkaus on naisilla kalliimpi kuin miehillä.
Nyt kyllä pisti oikeen silmään nää kommentit täällä. Erittäin ahdasmielistä. En ole koskaan pyytänyt tai ottanut puolisoltani rahaa, jotta saisin suojattua itseni kerran kuussa. En koskaan. Vanhemmilla kuitenkin mielestäni on täysi velvollisuus kustantaa suojat lapselleen, kun hän niitä tarvitsee. Sukupuolesta riippumatta!!
Sukupuolesta riippumatta? Monellako pojalla on menkat?
Entä lestadiolaisilla, siihen menee paljon vähemmän...!
Eikö kaikki vedä pillereitä ettei menkkoja tuu. Niitähän voi vetää niin paljon kun napa vetää. Jos joku ei voi käyttää,niin sitten niillä on kierukat ym vekottimet. Menkat tulee ainakin harvemmin sillon. Huvittavaa kun äijät inisee armeijasta,että kun pitää mennä ja akkojen ei tarvii. No akat kärsii menkoista,ne jotka kärsii,joillain on pahat,joillain iisit. Kaikenlisäks akat on synnytyskoneita,ukkojen ei tarvii kun ruikata niin akka hoitaa loput. Että joku armeija on pientä.
Ennenkin on eletty ja ilma nmitään suojia mietikääpä sitä,sillom ei vaan naisilla ollu mitään sanomista mihinkään,oman vaimonkin sai piestä ihan laillisesti!
Että hyvin meillä nyt on JO asiat kummiskin vai mitä?
Pillerit maksaa, ja välillä pitää antaa menkkojen tulla. Miehet saavat armeijasta päivärahaa ja myöhemmin meriittiä armeijan käymisestä. Naiset eivät saa menkkarahaa, vaikka menkat voivat olla kivuliaatkin ja rahaa menee hygieniatuotteisiin.
Naiset vinkuu tälläsistä asioista kun mies taas on vähintään puoli vuotta armeijassa menettämässä 6 kuukauden ansiotulon.
Sinäkään et olis siinä mussuttamassa, jos äitilläs ei ois ollu menkkoja.
Olet sinäkin kyllä yksi hapentuhlaaja.
Nainen kantaa lasta 9 kuukautta. Monilla on raskauspahoinvointia ja muutenkin rajoitetumpaa toimimista raskausaikana.
Miehet saavat armeijasta päivärahaa. Miehille maksetaan armeijan käymisestä. Naisille ei makseta menkoista, joista nainen kärsii vuosikymmeniä.
Kait niitä voi pestäkin? Olen kuullut että sellaisiakin on.
Kaljaan menee 60000 e elämässä ja mitään korvausta ei saa. Paitsi tietysti pantit...
Paitsi kaljaa koko rahan edestä. Kaljaa ei ole pakko ostaa, mutta sitä halutaan ostaa. Menkkatuotteita ei haluta ostaa, mutta niitä on pakko ostaa.
Kuukautissuojat voi hankkia Virosta ei siellä paljoa maksa.
Hanki 15 lasta,niin olet 12 vuotta elämästäsi raskaana eikä sinä aikana ole kuukautisia.
Luuletko, että raskaus pahoinvointeineen ja muiden oireiden kanssa on helppoa?
Mun mp: Kendo ja säbä rasismi ok ja muu rasismi ei
Vastaavasti Gilletten partateriin menee miehillä rahaa. Että murheensa kullakin.
Nyt kun miehetkin voi menstruoida niin luulisi kuukautisten nousevan arvoon arvaamattomaan.
Tuon summan säästää kuukupilla😉
Lopettaa tupakka, alkoholi, päihteet. Säästyy rätteihin. Ja niit voi pestä!
Turhaa vinkumista.
Minä 70 luvun teini, rättejä riittää kyllä. Eihän ne paljoa maksa. Nykyään ostetaan kaikkea turhaakin.
Entä tupakkaan, olueen?
Liikasyömiseen?
Naisena voin todeta, tuo on pelkkää ruikutusta.
Miesten parranajovälineet Kalliimpia!!!!!!
Vähänhän tuo.
Voi leikkuuttaa ittensä, ni loppuu.
Toimisiko sähköshokkihoito oikeaan päähän paremmin. Vaikka ilman suojaimia.
Lestadiolaisilla ei mene...
Kai Suomessakin on varaa laittaa tamponit miestenvessoihin jos kerran Irlannissakin. https://www.thepinknews.com/2022/11/26/ireland-leinster-house-period-products-trans/
Laadukkaisiin kondomeihin menee sama summa eliniässä.
Pitääkö nämä korvata? Paketti viikossa ja kuukaudessa 60 euroa.
Kun kuukautiset loppuvat niin tarvitsee Tenat loppuiän. Ja kuukautisten väleillä käytetään pikkuhousun suojia. Alusvaatteet tulevat kalliimmaksi naisille, lisäksi ulkonäköön menee enemmän rahaa.