Nii........

Anonyymi-ap

On se kumma kun pankit saa periä hirveitä korkoja lainoista mutta ne ei maksa mitään meidän lainaamista rahoista. Meidän kaikki talletuksethan on ymmärtääkseni pankille annettua " lainaa" jota ne voi käyttää mihin vain. Vai olenko ymmärtänyt ihan väärin.

11

581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse olet periaatteessa suostunut ja hyväksynyt lainaehdot, vaikka suunta onkin sinulta pankille.

    • Anonyymi

      Talletuskorko perustuu kuukauden minimisaldoon ja vaikka prosentti olisi iso, niin harvalla on oikeasti saldo niin iso, että se korkoa tuottaa. Koron saaminen vaatii useitten satojen eurojen tilillä Oloa jotta se tuo jotain.

      Kannattaa muistaa millaisia ihmisiä meissä on

      • Anonyymi

        Talletuksista maksetaan korkoa yli 3%. Nyt jo 3,5%.
        Pian 4%, on tilillä 100 000€ tai 10€.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Talletuksista maksetaan korkoa yli 3%. Nyt jo 3,5%.
        Pian 4%, on tilillä 100 000€ tai 10€.

        Niin! siis jos sinulla on 10€ tai satatuhatta, niin korko sama. Kaikki riippuu perusarvosta! ei prosentista. Tottahelvetissä satatuhatta on isompi perusarvo kuin kymppi! Mutta kerro se niille jotka vinkuu yhden euron saamasta korosta!


    • Anonyymi

      No mutta rahanhan saa nostaa sieltä tililtä ja sijoittaa jonnekkin paremmin tuottavaan.
      Eli haastaa pankit ja viedä heiltä nuo lainaamasi rahat.
      Miksi pankki maksaisi korkoa kun rahaa saa ilman korkoakin?
      Sinäkin varmaan lainasit rahaa kun korko oli lähelle nollaa?

    • Anonyymi

      Mitenkä se vaikuttaisi lainanmaksujan käytökseen jos laina olisi täysin koroton ja kuluton? Se joka hoitaa lainan tai jopa maksaa lainan sopimusta nopeammin käyttäytyisi samalla tapaa ja vedättäjät samalla tapaa kuin nyt.

      En tiedä miten nykyään toimitaan, mutta aina lainassa on ollut nostossa kuluja. Rahalla on hinta, on se sitten käteistä tai velkaa.

    • Anonyymi

      Säästö - ja määräaikaistalletuksille saa ihan asianmukaisen koron. Se 0-100€ välillä sahaava käyttötili on palvelu, ei siitä pankki mitään hyödy.

    • Anonyymi

      Tuleeko tosiaan yllätyksenä, että pankki tarvitsee toimiakseen rahaa, kuten mikä tahansa yritys.

    • Anonyymi

      Mul 10 kiloa ollu vähintään aina käyttötilille op ssä mut mitään korkoa tullut koskaan.
      Pitäis siirtää johonki rahastoon ni sit sais jos tilanne jatkuu.

      • Anonyymi

        älä satuile!

        Tässä on vähän aikaa kun uutisissa oli juttua satojen miljardien rahasta joka lepää ihmisten pankkitileillä! Totuushan se, että kaikista ihmisistä on vajaa 10% todellisissa talousvaikeuksissa, tuossa kymmenyksessä on valtaosa jopa ulosotossa. työn kymmenyksen yläpuolella oletettavasti puolet lisää ihmisiä joilla on huterasti pystyssä oleva talous ja se on hetki milloin vain kun he kuuluvat tuohon "kymmenykseen".

        Yli puolet ihmisistä elää likimain kädestä suuhun. Ne joilla on esim. 100k-500k ovat ehkä 10-20% ja kymppitonnin kerhoon kuuluu joku 30% populasta. Ja kannattaa muistaa, että tätä perusarvoa kuvaa luku 3 500 000 ihmistä! yli 1,5 miljoonaa ihmistä on hyvin sekalainen ryhmä johon kuuluu se muutaman sadan ihmisen joukko jolla on jopa miljardi euroa. Ne ihmiset taistelevat elämässä kaikkein eniten joilla on se ns. kymppi tilillä. Summa joka pitää olla pärjäämiseen seuraavat 10-15v olisi oltava tiedossa nyt ja "kymppi" ei riitä edes yhdelle vuodelle. Raha on syy aina siihen miksi ihmisillä on asiat niiikuin on ja vaikka saisit sen " miljoonan" aikuisena yli 40v iässä, niin se saattaa tulla myöhässä ja väärään aikaan!

        Ne joilla asiat on oikeasti hyvin eivät täälä huutele! Ne puolemiljoonan omakotitalot on vain ihmisten märkiä unia ja sen arvoisia miksi he itse sen näkevät. puolen miljoonan kämppä edellyttää yli 2 miljoonan pääomia!


    • Anonyymi

      OP Ryhmän pääjohtaja Timo Ritakallio imuroi yli 1 miljoonan vuosituloja.

      Ansio- ja pääomatulot 2021: 1, 117 709 miljoonaa euroa
      https://verokone.hs.fi/


      Osuuspankilta jyrkkä kielto pankin käyttötileille, korko puhdas 0 prosenttia.

      Osuuspankilla on Suomen suurimmat talletusvarat. Käyttötileille se ei maksa talletuskorkoa.

      – Arvioimme tilannetta koko ajan, mutta toistaiseksi emme ole päätyneet koron maksuun näille tileille, sanoo OP-ryhmän vähittäispankin liiketoimintajohtaja Harri Nummela.

      https://yle.fi/a/74-20042611

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      26
      4943
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4740
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      210
      4722
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4561
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3660
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2344
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2128
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1647
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1474
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      188
      1214
    Aihe