Olen alkanu päätyä siihen, vilkkua käyttämättömät saattaa olla fiksuimpia

Anonyymi-ap

Vilkkua käyttämättömät saattaa olla fiksuimpia, tähän on monia syitä.

Miksi vilkutat, unohda ne aivopestyille lait kun et osaa edes sitä:

- Onko jotenkin epäselvää että autoilija kääntyy paikassa missä se on kaikin puolin jo muutenkin ilmeistä että kääntyy eikä' ole suojateitä, ei väistämisvelvollisuutta keitään kohtaan, ajo-opasteet, ajoratamaalaukset.

- Edelleen kun ei ns käännytä, vaihdetaan kaistaa paikassa missä ei ole mitään- ketään- mitään siis keille pitäisi vilkulla olla mitään hyötyä. On ilmeistä että ajat liittymästä bussikaistalle tai vaikka poistut päätiellä erkanemis-kaistalle niin miksi, kelle vilkku ketään hyödyttää ja mitä infoa se niin kuin antaa kun ei edes nopeutta hiljennetä.

- Vielä se paras, jos on niin tyhmä että ei osaa niin miksi silti tekee?
Jos et ole kinurgi niin et varmaan silloin tee kinurgin työtä, kun et osaa.
jotkut heiluu veitsen kanssa mutta lopputulos lienee enemmän huono kuin hyvä, siksi ei heiluta veitsen kanssa. Jos et osaa käyttää vilkkua niin älä käytä, silloin on vähäisellä' järjen rippeillä vielä enemmän kapasiteetti siihen muuhun ajamiseen!
Jätetään se vilkun vilaus pois, kun et osaa niin älä vilkuta, helppoa oppia!

Kirjoitukseni pointti ei ole olla liikennehulikaani yms, aiheuttaa vaaraa.
Vaan se että onko korvien välissä mitään vai onko se kaikki vähän mitä on jalkojen välissä.

12

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä on kinurgi? Ei ainakaan näppäilyvirhe.

      • Anonyymi

        Kinurgit ovat varmaan juuri sellaisia, jotka eivät ymmärrä vilkuttamisesta ja vilkun käyttötarkoituksesta yhtään mitään.


      • Anonyymi

        Se on vähän kuin liikennehulikaani, mutta aivan eri asia.


    • Anonyymi

      Vilkun tarkoitus on viestittää muille omat aikomukset. Tämä sujuvoittaa liikennettä. Toki, jos ei haluta sujuvaa liikennettä, mutta useimmat varmasti haluavat.

    • Anonyymi

      Olet autokoulun opettaja ainesta!

    • Anonyymi

      - Onko jotenkin epäselvää että autoilija kääntyy...

      No on se jos ei näytä vilkkua. Joku tollo voi ajaa suoraan kääntyvien kaistalta, ja muiden pitää varautua siihen että sinä olet sellainen tollo, jos et vilkuta.

      - Edelleen kun ei ns käännytä, vaihdetaan kaistaa paikassa missä ei ole mitään- ketään- mitään siis keille pitäisi vilkulla olla mitään hyötyä...

      Jos alkaa pohtimaan tuollaisia niin ei aina välttämättä hoksaa että joskus siellä voikin olla joku jolle vilkusta olisi hyötyä. Helpompi vaan vilkuttaa aina.

      Mikä ongelma siinä nyt sitten muka on, jos joskus tulee näytettyä vilkkua niin ettei siitä ole mitään erityistä hyötyä?

      No siinä kyllä voi olla samaa mieltä, että jos et osaa ajaa niin miksi sitä silti teet?

      • Anonyymi

        "Mikä ongelma siinä nyt sitten muka on, jos joskus tulee näytettyä vilkkua niin ettei siitä ole mitään erityistä hyötyä?"
        Kaveri on bemarikuski, se ei tiedä missä vilkku on


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Mikä ongelma siinä nyt sitten muka on, jos joskus tulee näytettyä vilkkua niin ettei siitä ole mitään erityistä hyötyä?"
        Kaveri on bemarikuski, se ei tiedä missä vilkku on

        No et ainakaan tyhmä olet, etkä kateellinen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No et ainakaan tyhmä olet, etkä kateellinen.

        No sepä hyvä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No et ainakaan tyhmä olet, etkä kateellinen.

        Kateus katosi jo 70-luvulla. Kateudesta kärsivät enää geenivirheen uhrit.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      41
      6105
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      307
      5047
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      159
      4851
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      135
      4659
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      19
      3877
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2404
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2178
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      25
      1792
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      73
      1772
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      217
      1475
    Aihe