10-14 pv näkyy perseidit

🥰❤👍parhaiten. Näyttää tulevan hyvä tarkkailusää. Kun paljon lähetän toiveita tähdenlentojen myötä, niin jokunen voi kopsahtaa perille. 🌠

Onhan sitä lottovoittokin tullut tähdenlennon avustuksella, niin miksei sitten hidasteleva mieskin 🤗
Lottovoittouutinen:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201709092200382446

23

434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kauniita perseitä on kiva katsella kivan ihmisen kanssa ja valvoa myöhään.

      • Anonyymi

        Tikissä oleva perseidi kääntää katseita.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tikissä oleva perseidi kääntää katseita.

        Kas kun ei persu-id!


      • Perseidit on meteoriparvi joka näyttää tulevan Perseuksen ja Kassiopeian tähtikuvioiden välistä. Ursa kertoo asiasta näin:
        "Parven meteoreita kannattaa tarkkailla lähinnä 11.- 14.8. Radiantti sijaitsee Perseuksen ja Kassiopeian tähdistöjen rajalla. Perseidit ovat melko nopeita, kirkkaita ja usein punertavan vanan jättäviä. Vanat saattavat jäädä taivaalle useaksi sekunniksi ja kirkkaimmissa bolideissa jopa minuuteiksi (ominaista lähinnä kakkosmaksimille). Tunnissa voi odottaa näkevänsä 50 - 70 perseidiä, joka edellyttää suotuisia olosuhteita. Valokuvausharrastajia tämä parvi suosii erityisesti."


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        😋 ­­­N­­­y­­­m­f­o­­­m­­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#179659549

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Ootko sä se hehkulamppu ?

      • Olen lounas.ajatus niinkuin näkyy. En ole kukaan muu palstalla. Siihen ei ole mitään tarvetta. Mulla on vaan yksi agenda ja se näkyy profiilini määrittelyssä.


    • Anonyymi

      Täytyykin toivoa! 🥰

      • Lottovoittoja ei kuitenkaan monikaan saa, vaikka useampi niitä toivookin😊


    • Anonyymi

      Toivonut samaa joskus v.2017 tai 2018, vielä ei oo 7 oikeen tullu. 🤠

      • No voi harmi. Olisihan se mukavaa jos tuollainen toive toteutuisi.


    • Anonyymi

      Mun mies ostaa mulle aina cajun broileria lienee sama kun ketä kaipaat. Mutta kukapa ei siitä ihanuudesta hullaantuisi :)

      • No sehän on kiva, että cajum broileria vielä jostakin saa. Se oli oikein hyvää. Kuvauksesi ei oikein täsmää kaipaamaani mieheen. Muutenkin olisi aika outoa, jos täällä kenenkään tuttu pyörisi, saati tutun suhde.


    • Anonyymi

      Perseidit todellakin ovat olalla 11.8. :D

      • lounas.ajatus

        Harmi, että täällä taivas veti pilveen yöllä- No ehkä ensi yönä onnistuu paremmin. Pitää vielä Ursan tähtikartalta varmistaa oikea suunta.


    • Anonyymi

      Mä nään joka ilta persedei sänkyssä

      • Suomalaiset olisivat nimenneet perseidit hiukan romanttisemmin, kun joillekin näköjään nimi tuo mieleen ihan muuta kuin kauniita tähdenlentoja.


    • Jaa että tähtitiedettä, tuli ihan muuta mieleen...näköjään monella muullakin 🍑

    • Anonyymi

      Juuri tuossa toissapäivänä muksu muisteli, että viime vuonna, kun koulu alkoi, niin viikonloppuna syötiin pitsaa, katsottiin elokuvaa ja illan tullen maattiin pihalla trampoliinilla peiton alla ja katseltiin tähdenlentoja. Lupasin, että tehdään sama tänä vuonna ja ainakin nyt näyttää, että sääkin sen sallii. 🙂

      • Kivoja muistoja lapselle tuollaiset erikoiset tapahtumat.


    • Anonyymi

      Jee, hiekanjyviä osuu ilmakehään, jee jee.

    • Anonyymi

      Ja parinkymmenen vuoden päästä tärskähtää meteoriitti🤫

      • Eikö noi avaruusihmiset ole suunnitelleet, että sellaisen voi jo avaruudessa tärskäyttää palasiksi ennenkuin se osuu maapallolle. Tarpeeksi iso meteoriitti jos tulee, niin silloin ilmasto muuttuu taas yhtäkkiä kylmemmäksi niinkuin kävi dinosaurusten aikaan. Siinä tulisi ilmastomuutos kertarysäyksellä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      118
      7498
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      74
      6331
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5214
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4535
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4236
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      227
      4111
    7. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4005
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      3908
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      57
      3045
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2566
    Aihe