Kohta loppuu näiden luxus maastureiden rakentelu kuorma-autoiksi!
Näissä autoissa on myös järkyttävän isot katteet myyjillä!
-MB GLS (nettiauto id. 13381295 pyynti 179.900 Sis alv. Mb hinnastossa vastaava autoveroton 107.000€ Sis Alv. Muutos kuorma-autoksi maksaa noin 6.500€ katetta jää tähän autoon 66.400€. Tämä kyseinen yksilö on vuosimallia 2021.
Autolle on rekisteröity ensimmäinen omistaja Puolassa 25.2.2022!!
Tämä on muutettu laittomasti kuorma-autoksi, pitäisi olla valmistajantodistus kokonaismassan muutoksesta. (Tuotu maahan ns. uutena rekisteröimättömänä)
Nämä tiedot löytyvät CarFaxista jokainen voi itse katsoa jos ei usko!
MERCEDES GLS 400 d 4MATIC
Located in: Poland Vehicle reference: W1N1679231A630213
Model year: 2021
Body type: Estate
Gearbox type: Automatic Drive: AWD
Fuel type: Diesel
Engine size: 2925 cm3
Engine power: 243 kW / 330 hp
-MB G sama juttu kuin ylempi GLS
-Land-Rover Defender 130 Nämä ei täytä N2 Vaatimuksia sen paremmin kuin muutkaan!
Verottajan tehdessä päätöksen että tällainen kuorma-auto on laiton, ja yrittäjä on tällaisen hankkinut, tulee vastaan seuraavat ongelmat, kauppahinnasta on vähennetty alv, tämä alv pitää palauttaa. Autolle määrätään autovero, ajoneuvo muuttuu henkilöautoksi! Jos yrittäjä on ehtinyt ajella omia ajoja 2 vuotta voi maksuun tulla myös vapaa-autoetu!
Esim. Tämä GLS! Hinta 179.900 vähennetty alvia 34.819€ Autovero 48.343€ Vapaa-autoetu mb hinnastossa 2420€/kk 2420x24kk = 58.080€
Kohta voi odottaa monella yllätys postilaatikossa tästäkin tulee jo yhteensä
Autovero ja vapaa-autoetu on 106.423€ lisäksi pitää palauttaa alv 34.819€ koko kakku yhteensä 141.242€ ( tässä kohtaa yrittäjällä on tietenkin mahdollisuus purkaa kauppa näillä perusteilla)
Tässä tulee se työkalu millä verottaja saa kipattua nämä milloin vaan!
Autoverolaki pykälä 76 §
Veron kiertäminen
Jos jollekin olosuhteelle tai toimenpiteelle on annettu sellainen oikeudellinen muoto, joka ei vastaa asian varsinaista luonnetta tai tarkoitusta, on verotusta toimitettaessa meneteltävä niin kuin asiassa olisi käytetty oikeaa muotoa.
Jos on ilmeistä, että verotusta toimitettaessa olisi meneteltävä 1 momentissa tarkoitetulla tavalla, on verotusta toimitettaessa huolellisesti tutkittava kaikki asian arvostelemiseen vaikuttavat seikat sekä annettava verovelvolliselle tilaisuus esittää selvitys havaituista seikoista. Jos verovelvollinen ei esitä selvitystä siitä, että verotukseen vaikuttavalle olosuhteelle tai toimenpiteelle annettu oikeudellinen muoto vastaa asian varsinaista luonnetta tai tarkoitusta taikka ettei muuhun toimenpiteeseen ole ryhdytty ilmeisesti siinä tarkoituksessa, että suoritettavasta verosta vapauduttaisiin, verotusta toimitettaessa on meneteltävä 1 momentissa tarkoitetulla tavalla.
Jos ajoneuvoa on katsottava rakennetun tai muutetun verosta välttymisen tarkoituksessa siten, että se rakenteeltaan ja ominaisuuksiltaan poikkeaa asianomaiseen ajoneuvojen luokkaan kuuluvien ajoneuvojen tavanomaisista ominaisuuksista, ajoneuvosta voidaan kantaa vero sen mukaan, mitä ajoneuvoryhmää tai ajoneuvoluokkaa ajoneuvon tai sen käytön on tosiasiallisesti katsottava vastaavan, vaikka ajoneuvo olisi sen luokittelun tai tämän lain säännösten nojalla verosta vapaa tai oikeutettu alempaan verokantaan.
Veronkierto luxusmaastureilla loppuu!!
Anonyymi-ap
1
766
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis4377469Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai946166Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2085642Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse1775585Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r344497Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi914368Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s333640Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1163590Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673578HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok853530