Ketä kiinnostaa video helluntaisuudesta ?

Olen tekemässä videota YouTubeen Helluntaiasuuden perustajista ja heidän opetuksistaan. Kuinka monia teitä kiinnostaa? Julkaisen linkin, jos tarpeeksi monia kiinnostaa. Tutkitaan Charles Parhamin ja William Seymourin elämää. Tutkitaan entisten orjien uskontoa ja millaisessa hengellisessä ympäristössä Seymour kasvoi. Lisäksi tutkitaan kielillä puhumista ja helluntailaisuuden hengellisten ilmiöiden vaikutuksia. Helluntailaiset hallitsevat Kristuksen kanssa tuhat vuotta, ja kuninkaana he käyttävät rautaista sauvaa alistamaan kansakunnat noudattamaan Jumalan lakia, mitä nämä eivät itse halunneet noudattaa.
46514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 46

Vanhimmat

Kokeile ensin videolla seurata kuinka aurinko kiertää tapulia!
Siinä olisi nostalgiaa niille joita uhattiin roviottaa jos moista valoilmiötä uskalsi epäillä.

Äänestä

Luterilaisten parhamista eli Korpelasta on tehty elokuva. Kohta saamme katsoa sen televisiosta!

https://yle.fi/a/74-20044304

Äänestä

Helluntailaisuus ei kiinnosta. Ylivainion harhat ja torontolaisuuden harhat on moneen kertaan jo käsitelty.

Äänestä
  • Olen lukenut Yli Vainion kirjan "Järkyttävä Maailma" En yhdy hänen näkemykseensa, en alkuunkaan. Siinä pelastumattomat kituvat ikuisesti tulessa, hiilihangot vaan leiluvat.

    Jumala ei mikään sadisti ole, että ikuisesti tulella polttelisi pelastumattia. Heitä kohtaa toinen kuolema tulijärvessä. Kuolema on kuolema, eikä elämä.

    Minusta ei tullut helluntailaista vaikka kymmeniä vuosia sitten kävinkin heidän kokouksissaan. Hyvä se on ottaa selvää kaikesta.

    1234567---

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Olen lukenut Yli Vainion kirjan "Järkyttävä Maailma" En yhdy hänen näkemykseensa, en alkuunkaan. Siinä pelastumattomat kituvat ikuisesti tulessa, hiilihangot vaan leiluvat.

    Jumala ei mikään sadisti ole, että ikuisesti tulella polttelisi pelastumattia. Heitä kohtaa toinen kuolema tulijärvessä. Kuolema on kuolema, eikä elämä.

    Minusta ei tullut helluntailaista vaikka kymmeniä vuosia sitten kävinkin heidän kokouksissaan. Hyvä se on ottaa selvää kaikesta.

    1234567---

    Viisaasti teit ku otit pesäeron helluntailaisten lahkoihin, niissä on paha henki.

    Äänestä

Sun videos ei todella kiinnosta. Jauhat joka päivä Parhamistasi.

Äänestä
  • Mitähän luita Parhamilla oli kaapissa? Sua ei kiinnosta helluntailaisuuden juuret ? :(

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Mitähän luita Parhamilla oli kaapissa? Sua ei kiinnosta helluntailaisuuden juuret ? :(

    Parmamia, ei tainnut Jumalan käskyt kiinnostaa.

    1234567---

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Mitähän luita Parhamilla oli kaapissa? Sua ei kiinnosta helluntailaisuuden juuret ? :(

    Harrastat selvästi henkilöpalvontaa, kuten Venäjällä. Siellä pakosta. Minä palvelen Israelin elävää Jumalaa.

    Äänestä

Sinulla ei ole kuitenkaan kanttia esiintyä videolla omalla nimellä ja kasvoilla. Vainajia vain solvaisit anonyyminä.

Äänestä

Hyvä ajatus, tärkeää on tietää liikkeen taustoista...!

Äänestä
  • Kiitos

    Äänestä

Kaksi mielenkiintoista nimeä.

Parham = marhaba
Seymour = rumoyes

Lopusta päin alkuun lukien.

Mar” means Master or God. “Haba” means love. Can you imagine if every time we said, “hello,” we were actually saying, “God is love?” So, “marhaba” my dear friends!

Tuo rumour yes tarkoittaa Huhu tai sanoma on totta.

He olivat siis luultavasti tarkoin tehtävään valitut miehet, enkelit tai avatarit. Vaikka niin ei ehkä ulospäin näyttäisi. Herra tuntee sydämen.

Äänestä
  • Jo, hellarit kutsuvat Parhamia ja Seymouria Jumalan kenraaliksi

    Äänestä

Parhami oli kuuluisa homoseksuaali ja vietiin vankilaan sodomiasta.

Samanlainen miehimys oli helluntailiikkeen, sen hengen ja opit Suomeen tuonut mies Gerhard Olsen-Smidt, joka perusti tänne 40 ens. hell. srk.

Gerhard Olsen-Smidt työskenteli helluntaiherätyksen eteen vuoden 1911 lopusta lähtien.[8] Entinen pelastusarmeijan upseeri oli tutustunut Yhdysvalloissa helluntaiherätykseen ja kokenut henkikasteen, minkä vuoksi tämä oli jättänyt pelastusarmeijan.

Ensin Helsinkiin ja sitten muualle maahan, aina Haapavedelle asti.

Gerhard Olsen-Smidt järjesti 1920 Helsingissä Helluntaiseurakunnan, jonka kokoontumispaikka oli Ludviginkadulla Helsingin Sanomain salissa 4. kerroksessa ja myöhemmin Liisankatu 17:ssä.
Häntä syytettiin taloudellisista väärinkäytöksistä ja yksinvaltaisesta johtamistavasta.[17]

Keväällä 1925 Olsen-Smidt pidätettiin Helsingissä ”homoseksuaalisen hurjastelun” takia,[20] ja hänet tuomittiin huhtikuussa 1925 kuudeksi kuukaudeksi vankeuteen haureudesta,[21] sillä hänellä oli ollut seksuaalisuhteita kahteen nuorukaiseen, jotka toimivat seurakunnassa.[17] Vankeustuomion jälkeen hänet karkotettiin Norjaan.[22]

Äänestä
  • Luterilainen parham=Korpela.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Luterilainen parham=Korpela.

    Korpela ei voi olla kuten Parham koska Korpela ei perustanut luterilaisuutta. Ymmärtäkö eroavaisuudet nyt?

    Äänestä

  • Olsen-Smitd on puolestaan lopusta alkuun lukemalla

    Dtmis nelson

    Dad miss snell son

    Isää kaipaava pikku poika

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Korpela ei voi olla kuten Parham koska Korpela ei perustanut luterilaisuutta. Ymmärtäkö eroavaisuudet nyt?

    Korpela on lopusta alkuun päin lukien

    Alperok

    Alppi kivi
    Alppi vuori

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Korpela on lopusta alkuun päin lukien

    Alperok

    Alppi kivi
    Alppi vuori

    Alkoipa nämä jäännökset naurattamaan.
    Hyvää huvia.

    Lightning

    Äänestä

Onko se video K18 ?

Äänestä

Helluntailiikkeen perustaja ei ollut kristitty, eikä helluntailaisuus ole haarautunut mistään entuudestaa kristillisestä seurakunnassa tai kirkkokunnasta.

vieraat henget siinä on ollut asialla

Äänestä
  • Helluntailiikkeen perustaja Parhami lupasi slummien mustille miehille täydellisen monen vieraan kielen taidon käymättä päivääkään oikeata koulua, jos he liittyvät hänen perustamaansa uuteen uskonlahkoon nimeltään Pentecostalismi.

    Kukaan ei mitään vieraita kieliä oppinut Parhamin kieli/raamattukoulussa puhumaan
    ja pettyneet miehet erosivat koko Pentecostalismista.

    Äänestä

  • Sapatti vastaisuus on ollut helluntailaisilla, mitä olen noin 50 vuotta seurannut heidän julistuksiaan.

    1234567---

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Sapatti vastaisuus on ollut helluntailaisilla, mitä olen noin 50 vuotta seurannut heidän julistuksiaan.

    1234567---

    Helluntailaiset vastustaa sapattia ja kaikkia muitakin kristitttyjen pyhiä asioita.

    Rietas henki oli Parhamissa ja Olsenissa, jotka sen lahkon pystyyn laittoivat.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Helluntailaiset vastustaa sapattia ja kaikkia muitakin kristitttyjen pyhiä asioita.

    Rietas henki oli Parhamissa ja Olsenissa, jotka sen lahkon pystyyn laittoivat.

    Mutta kirkkolaiset lutterissa ne marssii parhamin syntien puolesta.

    Ja haluaa Räsäselle linnaa !

    Mielenkiintoista puuhastelua.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Sapatti vastaisuus on ollut helluntailaisilla, mitä olen noin 50 vuotta seurannut heidän julistuksiaan.

    1234567---

    Viides eli Sardeksen seurakunta. Autuaita ovat ne jotka muita armahtavat heidät armahdetaan.

    Kauppias joka etsi helmiä ja löysi yhden kalleimman. Tuo kallis helmi oli KASTEEN sakramentti sekä islamin sunna, jota monet noudattaa.

    Islamin mukaan perjantairukouksen jälkeen voi etsiä Jumalan ARMO lahjoja.

    Luukkaan evankeliumin loppupuoli kertoo lännen osana on kasteella kastaminen.
    Etelän osana on olla tuhlaajapoika tulessa kastettu. Näiden kahden välillä on kähinää.

    Moni luterilainen kaipaa tulta KASTEEN asemesta. Kilvoittelu näiden kahden välillä on puolelta toiselle. Nyt on tulikaste Etelän muotia, mutta lännen kasteella kastaminen epäsuosiossa.

    Äänestä

Helluntailainen Glory hoki hurmostilassa: Sakkara, makara, pakara...

Sakkara on Faraon äidin nimi, jonka henkeä hän kutsui paikalle?

Äänestä
  • Suustaan ei pidä päästää helluntailaisten tavoin yhtään sanaa, jonka merkitystä ei tiedä.

    Voi vaikka kutsua demonia tulemaan paikalle.

    Matt. 6:7

    "Rukoillessanne älkää hokeko tyhjää niin kuin pakanat, jotka kuvittelevat tulevansa kuulluiksi, kun vain latelevat sanoja. [Saarn. 5:1,2; Sir. 7:14]

    Mark. 12:40

    mutta vievät leskiltä talot ja latelevat pitkiä rukouksiaan vain näön vuoksi. Sitä ankarampi tulee olemaan heidän tuomionsa."

    Äänestä

Helluntaiseurakunta perustettiin Golgatan Keskimmäisellä Ristillä silloin kun Jeesus sanoi "SE ON TÄYTETTY" sitä ei perustettu azuzakadulla vaan RISTILLÄ ja se pukeutui Herran lupauksen mukaan Voimaan Pyhässä Hengessä kun Herra täytti lupauksensa ja he puhuivat Uusin kielin ja lähtivät voimallisesti julistamaan ja HETI tuli 3000 sielua elävään Jeesus-uskoon!!

Äänestä
  • Ei perustu, koska apostolit olivat ne viimeiset tai ensimmäisen vuosisatojen uskovat olivat ne viimeiset, jotka saivat kielillä puhumisen lahjan, ja se oli ymmärrettävää kieltä eikä sekavaa. Joten sen jälkeen kukaan ei 'puhunut kielillä' 1900 vuoteen asti (yhä edelleenkin on niin), kunnes Seymour alkoi massiivisesti kaatamaan ihmisiä maahan ja he puhuivat helluntailaisten kielillä.

    Äänestä

  • Amerikkalaiset homppelimiehet perusti Pentecostalismin organisaation Amerikassa 1900-luvun alussa.

    Sillä ei ole mitään tekemistä 2000 v. sitten olleiden Israelin tapahtumien kanssa.

    Äänestä

William oli Parhamin morsei.

Häpesi itseään ja piti aina kokouksissa päässään pahvilaatikkoa.

Äänestä
  • Kyllä, se pitää paikkansa. Silminnäkijät kertoivat, että kun hän käveli seurakunnassa, hänellä oli taskut täynnä dollareita, jotka hän oli saanut lahjoituksena. Se pahvilaatikko hänen päässään tarkoitti, että häntä hävetti mitä oli tehnyt, ja myönsi jälkeenpäin, että Azusan kadun herätys ei ollut Jumalan työtä, Joka tapauksessa hänelle kelpasi rahat semmoinen ville poika se!

    Äänestä

Suomi24 on tehnyt tarkoituksella ja määrätietoisesti helluntailaisuuspalstasta sivut, joissa avoimesti rikotaan Suomen lakeja ja joissa pilkataan ja herjataan Jumalaa ja joissa helluntailaisia vainotaan ja panetellaan. Suomi24 on tuhonnut keskustelun palstan aiheesta, helluntailaisuus.

Äänestä
  • Helluntaiseurakuntaa vastaan niskoitellaan ja hyökkäillään voimakkaasti koska siellä vaan on Totuus ja Totuuden Sana puhtaimmillaan julistettuna<3<3<3 kun olin tietämätön, minäkin vierastin helluntaiseurakuntaan menoa mutta kun menin sitten sinne niin tajusin että täällä Herran Sanaa julistetaan NIINKUIN SE ON KIRJOITETTU..

    Äänestä

  • yppy.productions kirjoitti:

    Helluntaiseurakuntaa vastaan niskoitellaan ja hyökkäillään voimakkaasti koska siellä vaan on Totuus ja Totuuden Sana puhtaimmillaan julistettuna<3<3<3 kun olin tietämätön, minäkin vierastin helluntaiseurakuntaan menoa mutta kun menin sitten sinne niin tajusin että täällä Herran Sanaa julistetaan NIINKUIN SE ON KIRJOITETTU..

    ihan niinkuin Jehovatkin.

    Äänestä

  • yppy.productions kirjoitti:

    Helluntaiseurakuntaa vastaan niskoitellaan ja hyökkäillään voimakkaasti koska siellä vaan on Totuus ja Totuuden Sana puhtaimmillaan julistettuna<3<3<3 kun olin tietämätön, minäkin vierastin helluntaiseurakuntaan menoa mutta kun menin sitten sinne niin tajusin että täällä Herran Sanaa julistetaan NIINKUIN SE ON KIRJOITETTU..

    Sinut on eksytetty luulemaan, että nyt löysit totuuden.

    Äänestä

  • yppy.productions kirjoitti:

    Helluntaiseurakuntaa vastaan niskoitellaan ja hyökkäillään voimakkaasti koska siellä vaan on Totuus ja Totuuden Sana puhtaimmillaan julistettuna<3<3<3 kun olin tietämätön, minäkin vierastin helluntaiseurakuntaan menoa mutta kun menin sitten sinne niin tajusin että täällä Herran Sanaa julistetaan NIINKUIN SE ON KIRJOITETTU..

    Kirjoitukset sellaisenaan eivät riitä, pitää ymmärtää oikein mitä kirjoitukset tarkoittavat. Siihen helluntailaiset eivät pysty.
    Helluntailaiset saarnamiehet voivat olla vankilasta tulleita, joiden sanan tuntemus perustuu joihinkin kirjekursseihin ja vankilan iltahartauksiin.

    Ap. t. 17:11

    Nämä olivat jalompia kuin Tessalonikan juutalaiset; he ottivat sanan vastaan hyvin halukkaasti ja tutkivat joka päivä kirjoituksia, oliko asia niin.

    Äänestä

En ole tavannut vielä yhtään helluntailaista, jolla olisi ollut Totuuden Henki !

Muita villitseviä hurmoshenkiä ja tämän maailman heikkoja alkeisvoimia heissä kyllä näyttäisi olevan.

Äänestä

Helluntailiikkeen perustajat Los Angelesissa eivät olleet edes mitään kristittyjä, vaan jumalattomia miehiä ja pakanoita.
Ensimmäiset mustat miehet, jotka he houkutteli mukaan, niiden kodin uskonto oli noituus ja henkien palvonta, koska he oli sinne Afrikasta tuotujen orjien ja poppamiesten perillisiä. Heille se henkien palvonta ja noituus oli entuudestaan täysin tuttua touhua.

Äänestä
  • Eivät ne olleetkaan kristittyjä ennenkuin ELÄVÄ HERRA, Jeesus uudestisynnitti heidät Totuuden Sanalla<3<3<3<3 sen jälkeen heihin tuli Pyhän Hengen Kaste ja he puhuivat uusin kielin kuten MArk 16 Luvussa luvataan<3<3<3<3<3<3

    Äänestä

  • yppy.productions kirjoitti:

    Eivät ne olleetkaan kristittyjä ennenkuin ELÄVÄ HERRA, Jeesus uudestisynnitti heidät Totuuden Sanalla<3<3<3<3 sen jälkeen heihin tuli Pyhän Hengen Kaste ja he puhuivat uusin kielin kuten MArk 16 Luvussa luvataan<3<3<3<3<3<3

    Kymmenenkäskyn vastustajia.

    Äänestä

Pahasti viiraa näköjään. Aiot kuvata Charles Parhamin ja William Seymourin elämää?

Äänestä

William Seymour kuoli yli sata vuotta taaksepäin, syyskuun 28. päivänä 1922.

Äänestä

Tiedoksi !
Kovaa homoseksuaalista hurjastelua tiedossa.
Miten tuubin säännöt taipuu moiseen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen tekemässä videota YouTubeen Helluntaiasuuden perustajista ja heidän opetuksistaan. Kuinka monia teitä kiinnostaa? Julkaisen linkin, jos tarpeeksi monia kiinnostaa. Tutkitaan Charles Parhamin ja William Seymourin elämää. Tutkitaan entisten orjien uskontoa ja millaisessa hengellisessä ympäristössä Seymour kasvoi. Lisäksi tutkitaan kielillä puhumista ja helluntailaisuuden hengellisten ilmiöiden vaikutuksia. Helluntailaiset hallitsevat Kristuksen kanssa tuhat vuotta, ja kuninkaana he käyttävät rautaista sauvaa alistamaan kansakunnat noudattamaan Jumalan lakia, mitä nämä eivät itse halunneet noudattaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu