Ratkaisu lapsenteko ongelmiin

Ongelmaton

Nythän on niin että monet naiset pitkittää lapsen hankintaa siihen asti kunnes saa vakituisen työpaikan ja sitten tullaan raskaaksi heti kun koeajat on takana. Tämähän tietysti johtuu siitä että Äitiyspäiväraha on ansiosidonnainen. Hallitus tällä tavoin kertoo kansalaisille että köyhä älä lisäänny ja jos lisäännyt pidämme sinut taloudellisesti ahtaalla.

No ratkaisu ongelmaan on että poistetaan äitiyspäivärahan ansiosidonnaisuus. Kaikki siis saisivat samansuuruista Äitiyspäivärahaa. Silloin voisi lapset tehdä milloin vain.

Tietenkään ongelma ei poistu, koska hallitus ei sitä halua poistaa. Ja turha tästä on edes täällä kirjotella, koska ihmiset ovat halunneet että juuri nämä ihmiset päättävät asioistamme.

5

1119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väliaikainen

      Lapsiperheiden aseman tuleekin olla mahdollisimman hankala. Niin pidetään keinotekoisesti suomalaisten syntyvyys mahdollisimman alhaisena. Näin saadaan uskottava selitys sille, miksi Suomeen pitää ottaa mahdollisimman paljon maahanmuuttajia. Nyt kun toimiva infrastruktuuri on rakennettu suomalaisin voimin, on aika luovuttaa valtio EU-virkamiehille ja yhteiskunta maahanmuuttajille.

      • Röpöttäjä

        Mamu tulee halvemmaksi... ei tarvi maksaa kouluja, äitiysrahoja eikä neuvoloita yms.
        Tää on sitä kamreeriajattelua joka on Suomessa vallalla. Saadaan ilmaiseksi täysi-ikäinen ihm... no otus joka tapauksessa. Hurraaa!!


      • ilman omaatuntoa
        Röpöttäjä kirjoitti:

        Mamu tulee halvemmaksi... ei tarvi maksaa kouluja, äitiysrahoja eikä neuvoloita yms.
        Tää on sitä kamreeriajattelua joka on Suomessa vallalla. Saadaan ilmaiseksi täysi-ikäinen ihm... no otus joka tapauksessa. Hurraaa!!

        Olisivat sydämettömät odottaneet edes sen verran, että veteraanit olisivat saaneet kuolla itsenäisessä Suomessa. Helvetti kun hävettää tämä paska.


      • teac
        Röpöttäjä kirjoitti:

        Mamu tulee halvemmaksi... ei tarvi maksaa kouluja, äitiysrahoja eikä neuvoloita yms.
        Tää on sitä kamreeriajattelua joka on Suomessa vallalla. Saadaan ilmaiseksi täysi-ikäinen ihm... no otus joka tapauksessa. Hurraaa!!

        laskutavalla moniosaaja tulee halvemmaksi?


    • Syntyvyys ei ole pelkästään rahasta kiinni. Myös työura, elämän yleinen tilanne ja viitseliäisyys yleensäkin vaikuttavat.

      Keskustelua vanhemmuuden kustannuksista pitäisi laajentaa. Miksi työnantajalla ylipäätään pitää olla vastuu henkilökuntansa perhepolitiikasta? Onko työtön vanhempana vähemmän arvokas?

      Oma mielipiteeni on, että työantajat/yritykset osallistukoot yhteiskuntatalkoisiin yleisen verotuksen kautta tasapuolisesti. Ansiosidonnaisuus pitäisi muuttaa vakuutuspohjaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      89
      9299
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5829
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      147
      5172
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      5013
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      38
      4198
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      58
      3444
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2831
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2811
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe