Lapsikorotuksen poistaminen on takaisku ikääntyvälle Suomelle. syntyvyys on laskussa muutenkin. Pätkä ja osa-aika työn osuus kasvoi 2010 luvulta asti tasaisesti koska vuokratyö tuli muotiin. nyt viedään heiltäkin suojaosuus. koko-aika töitä vähemmän tarjolla nykyään. Ei mene nämä säästö leikkaukset nyt ihan putkeen.
Halutaanko tänne siis näitä läpsyttelijöitä 18v parta-lapsia vain lisää?.!!!
Tulevat leikkaukset tuhoaa suomen!
18
1083
Vastaukset
- Anonyymi
Pakkohan se on uskoa, kun niin monessa paikassa sanotaan samaa:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17972889/tulevat-leikkaukset-tuhoaa-suomen-- - Anonyymi
Asumistukien leikkaus on puhtaasti ideologinen päätös. Leikkaus ei ollut pakon sanelema. Leikkaus on arvoltaan 363 miljoonaa euroa. Lapin ilmaston suojeluun on myönnetty 200 miljoonaa euroa. Siis Lapin ilmaston suojeluun! Porot piereskelee liikaa.
Lappiin yli 200 miljoonaa euroa EU-rahoitusta
05.10.2021 Ajankohtaista Uutinen - Anonyymi
Tuntuu siltä, ettei Eduskunta ymmärrä perusturvan ja alimman sosiaaliturvan leikkaamisen vaikuttavan moneen asiaan kuten esimerkiksi rikollistilastoihin. Myös luottamus hallintoon voi alkaa rapautua. On turha kuvitella että elinkeinoelämän edustajat ottaisivat vastuun ja yritykset korvaisivat julkisen hallinnon peruspalvelut. Perusturvan ja syntyvyyden välistä suhdetta on ehkä tarpeetonta pohtia, mutta pelkät talouden arvot eivät kai "kannusta" tässä mielessä. Asumistuki on oleellinen ja tarkoituksellisesti erotettu osa perustoimeentuloa. Ihmettelen Kokoomuksen kannattajien tiedon ja ymmärryksen puutetta. Ideologia on korvannut ajattelukyvyn. Niin aina.
- Anonyymi
Se on tuhottu jo. Tulevat yhä pienenevät sukupolvet joutuu joka tapauksessa muuttamaan pois, koska Suomessa ei ole töitä tarjolla.
- Anonyymi
Paitsi halukkaille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paitsi halukkaille.
Ei ole halukkaille tarjolla. Työtä on haettu jo 15 vuotta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole halukkaille tarjolla. Työtä on haettu jo 15 vuotta.
Juu, ei ole mitään.
- Anonyymi
Milläs ajattelit maksaa sen ?
- Anonyymi
Syntyvyys laskee elintason noustessa, ei elintason laskiessa.
- Anonyymi
Liikakansoitus vaivaa maapalloa.
- Anonyymi
Hyvinvointiyhteiskunta ja sen ylläpitäminen maksaa paljon. Jos ei ole varaa ylläpitää sitä nykyisellään, niin sittenhän on pakko tehdä jotakin.
Ihmiset eivät halua maksaa veroja, mutta palveluiden perään kuitenkin vingutaan ja niitä vaaditaan. Yritykset yrittävät kiertää veroja nekin ja tämä on myös sitten kaikesta tekemisestä pois.- Anonyymi
Maahanmuutolla tuhotaan hyvinvointiyhteiskunta. Kehitysmaalaisten tuottamisella saadaan kehitysmaatasoinen yhteiskunta.
Muka työvoimapula.
Muka työperäistä tulijaa.
Vittu mitä paskaa.
- Anonyymi
Tämä. Kehitysmaalaiset tuhoaa maan ja päättäjät nostaa kytkintä.
- Anonyymi
Se kosleetyöläisiä
Yritykset saa halvat tekijät ja niiden omistajat ansaitsee mojovat voitot halpstyövoimallasiksi kehitysmaalsiset suomeen
- Anonyymi
Ei kannata lapsia tehdä jos ei pysty elättämäänkään , helppo konsti on ottaa kunnon aviopuoliso eikä juoppoa .
- Anonyymi
Uskotko suomen päättäjien mediassa suoltamiin valheisiin?
Suomessa hinnat ovat nousseet koko ajan.
Esim. Ruoan hinta on noussut tasaista tahtia.
Ja varmaan ovat kaikki hinnat nousseet.
Ja esim. kaikki sairaanhoitoon liittyvät maksut nousevat.
Suomesta vain syydetään velkarahaa säännöllisesti Ukrainaan ja välineellistetään ukrainalaisia sotaan.
Lännen rikkaat yrittävät näin taata itselleen pitkän, rahakkaan elämän.
Heillä ei edes kiinnosta köyhien ihmisten kuoleminen, joita kuolonuhreja Suomen hallitus koko ajan aiheuttaa sosiaaliturvan leikkauksilla ja hintojen nousulla.
Rikkaat ottavat köyhien kukkarosta ne viimeisetkin sentit.
Ukrainan sodan velkarahalla tukemisen vuoksi Suomessa kuolee ihmisiä koko ajan, mutta valtiovalta sulkee silmänsä köyhiin kohdistamiensa elinehtojen aiheuttamista vaikutuksista.
Samalla aiheutetaan Ukrainaan siviilikuolonuhreja ja sotivien maiden sotilaita sotilaita kuolee.
Valtiovalta ei kanna vastuuta tekemisistään, jotka se aiheuttaa, jopa ulkomailla asuville suomalaisille työkyvyttömyyseläkkeellä oleville kansaneläkkeiden maksamisen lopettamisena, joka sekin aiheuttaa kuolonuhreja, koska ihmiset kaikki eivät viihdy Suomessa, maailman onnellisimmassa maassa, ja monet ulkomailla asuvat ovat kotiutuneet muihin maihin ja haluaisivat jo perhesuhteiden vuoksi jatkaa siellä elämäänsä. onnellisina.
Ja niinpä kansaneläkkeen maksamisen lopettaminen saattaa tuottaa heille lisää sairautta ja joissakin tapauksissa viedä kokonaan halun jatkaa elämäänsä.
Suomeen, maailman onnettomimpaan maahan heidän kohdallaan, he eivät halua enää koskaan palata takaisin- Anonyymi
Juu ja perustuvan taso on käynyt riittämättömäksi jo ajat sitten .Tuolle viitataan kintaalla ja heikossa asemassa olevien kuormaa sen kun lisätään.
https://yle.fi/a/74-20096482
Kaikkien muiden hyvinvoinnista ja toimeentulosta on maailmalle näillä huoli, mutta omista ei ole niin väliä.
https://ihmisoikeusliitto.fi/riittava-toimeentulo-on-ihmisoikeus-perusturvan-tasoa-on-nostettava/
https://demokraatti.fi/soste-perusturvan-taso-on-riittamaton-osa-etuuksista-ei-riita-elamiseen
https://www.maailma.net/uutiset/sosiaaliturva-ei-suomessa-riita-elamiseen-se-on-ihmisoikeusongelma-mutta-sita-ei-julkisessa
https://www.soste.fi/ajankohtaista/sosten-julkaisut/perusturvaan-tarvitaan-korotuksia-kohtuullisen-minimikulutuksen-turvaamiseksi/
- Anonyymi
Työttömyys ja huono-osaisuus ja työkyvyttömyys ei ole asianomaisen oma vika.
Varokaa puheitanne, fasistiriekot!
Yhteiskunnassa ei rikkaille ja hyväosaisillekaan löydy töitä ja virkoja, eikä liioin paikkaa auringossa, ilman meitä tavallisia tallaajia.
Muistakaa se, fasistiriekot.
Jos on varaa syytää velkarahaa Ukrainaan ja elättää satatuhatta varakasta ukrainalaista, täytyy olla varaa pitää huolta omista heikoilla olevista ja elävistä kansalaisistaan ulkomaillekin.
Ja mitä on EU-n liikkumavapaus, jos esim. kansaneläkettä, työkyvyttömyyseläkettä ulkomailla saavat pakotetaan palaamaan kotimaahan, maailman onnettomimpaan maahan, joka Suomi on tällä hetkellä fasistihallituksen johtamana?
EU säädöksissä ei mikään pidä paikkaansa, niin kuin alun perin luvattiin suomalaisille, jopa kuukin taivaalta.
Lupaukset ja myönnetyt etuudet tulee säilyttää, niin kuin luvattiin silloin kun kansalaiset äänestivät EU:n menosta.
Ruotsi on jo rikkonut lupauksensa, viemällä suomalaisilta myöntämänsä takuueläkkeen, pitikö Suomen sen toteen lähteä samaan brutaaliin tekoon?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1776764Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1153204Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041895- 191689
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am641676Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.11569"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?381556Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151363Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320- 651265