Minkälaista porukkaa nykyisin? 10-20 vuotta sitten ainakin oli aikalailla alkoholisteja ja muuta rupusakkia
Mähkön asukkaat
Anonyymi-ap
6279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tänä päivänä tohtoreita, maistereita ja insinööriä kaikki lähinnä somaleita.
Venäläiset ja ukrainalaiset ovat tänä päivänä varmaan ulkomaalaistaustaisista suurin joukko. Joissakin taloissa suomalaiset ovat vähemmistöä.
Ovat tohtoreita, maistereita jokainen. Lisäksi koneinsinöörejä, he ovat ulkomaalaisia urospuolisia, näin on kansainvälisyys tavoittanut Mähkön. Työmarkkinoille riittää tarjontaa, osaamista ja asiantuntemusta. Mähköllä sijaitsee myös läänin suurin ajatushautomo.
Siellä haudotaan asia kuin asia, nopeasti, siististi ja lopullisesti.
Viimeisin haudottu asia on ottaakko vastaan hommia, mikäli niitä tarjotaan. Tultiin tulokseen, että eipä
juuri kannata, parempi olla villi ja vapaa. Kyllä maailman onnellisin maa elättää, näin tämäkin ongelma tuli haudottua ja poistui päiväjärjestyksestä.
Miltähän tuntuu, kun naapuri on hyökkäävän maan asevelvollinen, joka nukkuu viidentoista sentin päässä?
Suomi on kyllä ihmeellinen maa, kun se huolehtii hyökkäyksen kohteena olevista ja myös hyökkääjistä! Onko jo liiankin humaania?
Toki ensin mainituista tuleekin huolehtia, mutta jälkimmäiset tulevat maasta, joka uhkailee ja pilkkaa meitä. Jos sieltä ryntäisi vaikka viisikymmentätuhatta miestä turvaa vaatimaan, mistä tietäisi, onko kyseessä miehityserikoisoperaatio?
Minulla on Ukrainasta tulleita ystävinä. 4 sukupolvea ja kaikki he ovat viimeisen päälle ihania ihmisiä. Mutta sit taas nämä toiset,hyökkäävä osapuoli,,,heissäkin on varmaan ??joku
ihan ok tyyppi mutta en halua olla heidän kanssa missään tekemisissä,,en tervehdi,en reagoi
heihin muuten kuin poispäin katsomalla. Ystäväni ovat aivan ihmeissään et miksi laitetaan samaan taloon asumaan ukrainalaisia ja venäläisiä. On tullut jo eripuraa asukkaiden välille. Enkä ihmettele,,,en minäkään venäläisiä haluaisi naapurina pitää mutta minkäs teet. Olen monesti miettinyt et onko nämä nuoret miehet (venäläiset) sotaa pakoon lähteneitä ettei tartte mennä sotimaan vai onko nää jotain kätyreitä ja kertovat tietoja maastamme,kaupungistamme Venäjälle. Eihän meillä ole matkaa rajalle kuin joku 30km. Sieltä kun tulla jysäyttävät niin eipä paljoa naurata. Mielestäni rajat pitäisi laittaa kiinni kokonaan venäläisiltä. Pysykööt kotimaassaan vaikkakin toisaalta näin on Putinilla vähemmän sotilaita. Mut en kaipaa vihollista maaperällemme. Menkööt vaikka Siperiaan.
hautausmaalta kuolleista nousseita uuslieksalaisia zombieita
kaikkea se tiede osaa