Uskoako kylttejä vai tiemerkintöjä?

Anonyymi-ap

Hienosti on onnistunut Helsingin "kokeilu" Espan autokaistojen vähentämisestä. Pohjoisespalla on nyt keväästä asti ollut uusi pyörätie, jonka yläpuolella on kyltit joiden mukaan siinä sopii ajella autolla, ja joissain kohdissa jopa määrätään ajamaan, mikäli mielii kääntyä vasemmalle. Myös opastekyltit neuvovat ajamaan pyörätiellä, jos on menossa Kotkaan tai mihin nyt olikaan.

Nythän näkee tiemerkinnöistä ja pintarakenteesta, että kyseessä on vain virhe eikä kylttejä kuulu noudattaa, mutta sitten kun pinta peittyy lumeen ja loskaan, saattaa ulkopaikkakuntalainen hyvinkin uskoa noita kylttejä ja sitten voi syntyä mielenkiintoisia tilanteita. Miksiköhän eivät ottaneet noita kylttejä pois? Korkeintaan yhden työpäivän homma jollekin työparille henkilönostimen kanssa.

Ehkäpä se vain on niin, että kun ei viitsitty valmistella hyvin, niin ei sitten viimeistelläkään..

4

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Liikennemerkkien mukaan mennään. Jos havaitaan epäjohdonmukaisuuksia tiemerkinnöissä, noudatetaan erityistä varovaisuutta.

    • Anonyymi

      Pohjoisespalla ei ole mitään pyörätietä. Sotkeekohan aloittaja Eteläesplanaadin asiaan.

      • Anonyymi

        Aivan, sekaisin meni. Kiitos korjauksesta!


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe