Libyassa on uusi järjestys, jonka Nato toi operaatiollaan Unified Protector.
Pohjois-Afrikan vaurain ja tasa-arvoisin valtio tuhottiin ja tilalle saatiin epävaltio, jonka johtoon USA laitoin maansa kansalaisen el-Keibin.
Libya myy pimeästi öljyä länteen hämäräyhtiöiden kautta. Libya myy edellee all-inclusive -matkoja EUn alueelle ja siitä virrasta Suomikin sai osansa pakolaisten sekä terrorismin muodossa.
Nyt tässä NATOn luomassa ihannevaltiossa taistellaan taas. Meniköhän Naton mielestä hienosti tämä USAn antama Regime change-politiikan toteuttaminen?
UKn parlamentin ulkoasiainvaliokunnan raportin mukaan päätös Libyan pommittamisesta tehtiin valheellisten ja vaillinaisten tietojen pohjalta. Libyan sodasta ei oltu sitten opittu mitään. Päätös oli poliittinen.
Vastaisuudessa Suomikin pääsee mukaan NATOn operaatioihin sotimaan eikä pelkästään apupojaksi. Kiva lähteä joukolla potkimaan puolustuskyvyttömiä ja pakottein heikennettyjä vastustajia. Stoltenberg katselee jo Kiinan suuntaan. Siinä olisi Suomellekin työsarkaa.
Nato toi järjestyksen
5
177
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvin tarinoit täyttä totta joka sana maastamme tuli USAN PELSEPUUPIN sätkynukkevaltio joka vie maamme hyvinvoinnin täystuhoonl 👹👹👹
- Anonyymi
Tarkoitus hakuista soopaa! Muammar Gaddafi räjäytti satoja viattomia ihmisiä eri kansallisuuksista Boeng 747 lentokoneenseen kätketyllä räjähteillä!! Turha puhua paskaa NATOSTA. Stoltenberk tähyilee kiinan suhteen? Jestas, mitä soopaa! On hyvä, että demokratiat varautuvat totaalisen sairaisiin yhtreiskuntajärjestelmiin!!! Olet puhdas flatus höpötyksiesi kera! Hyvää jatkoa tahallisesti vääristyneen todellisuutesi kera.
- Anonyymi
Libyan ongelma on erilaiset asejoukot jotka taistelevat vallasta. Venäjäkin siellä häärää omine aseineen ja joukkoineen.
Libya ei ole saanut vakautettua hallintoaan juuri vahvojen sotilaallisten vastustajien vuoksi. Epävakaus suosii muutamia sotapäälliköitä, ja kun keskushallinto on heikko, niin maa on anargiassa.
Koko lähi-idän alueen arabihallinnot ovat enemmän ja vähemmän kriisissä. Klaanipäälliköitä sotajoukkoineen ja erimielisiä uskontokuntia on vaikea hallita, vaikka maat pursuavat rikkauksia, ja voisivat olla vauraita jos vain tulisivat toimeen keskenään. - Anonyymi
Suomi on loistavasti huijattu turvallisuuden tunteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265248
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34647- 1441549
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1551426Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141250- 931104
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike211054viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.177927En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61883- 37819