Veroehdotukseni olisi pitkänlinjan yhtä työtä tekevät saisivat boonusta tuloveroon itse olen ollut verokirjalla 1976 saakka ja aina vuodenalusta alkaa verotus nollapisteestä 26-30% plus muut maksut päälle eli 31-35%. Kuukausi tuloni ei ole koskaan ollut 2000 euroa kyllä mielestäni veroa pitää maksaa mutta kohtuus kaikessa. Tuntuu että suomen politiika on rakennettu niin että kun joku mätää niin ensinmäinen sana politiikon suusta on VERO.HYVÄÄ KESÄÄ KAIKILLE
Veroehdotus
Verovelvollinen
176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ensinnäkin kannattaa miettiä minkä verran maksamme veroja. Kaikesta työstä mitä teemme, 80 % menee veroina yhteiskunnalle. Siitä saamme takaisin keskimäärin puolet. Tämä tarkoittaa että tämä puolikas, minkä saa takaisin, yhteiskunta päättää mihin se käytetään eli koulutukseen, turvallisuuteen, eläkkeisiin, infrastruktuuriiin ja muuhun tarpeelliseen.
Sitten tämä toinen puolikas veroista joita meiltä kerätään, ei palaudukkaan meille, vaan se siirtyy työttömyyden kustannusten myötä turhiin asioihin, kuten turhien sairauksien hoitoon, turhien rikosten kustannuksiin, lahjoituksina ulkomaisille sijoittajille ja vastaaviin, jotka eivät hyödytä meitä ollenkaan.
Kuten sanot, veroja pitäisi kerätä jotta voimme huolehtia heikoimmista ja kasvattaa jälkikasvumme, liikkua teillä ja muualla. Mutta tähän riittäisi puolet siitä veromäärästä mitä nyt keräämme. Eikä mikään näistä asioista jäisi nykyistä huonommalle.
Mutta tuo toinen puoli, joka menee hallituksen ylläpitämän työttömyyden vuoksi, on aivan turha menoerä. Sen me voisimme jättää itsellemme.
Käytännössä se onnistuu yksinkertaisesti niin, että muutamme nykyisen työttömyysturvalain sellaiseksi, että kaikilla on automaattisesti soviteltu päiväraha. Sitten vain odotamme muutaman vuoden kun uusia työpaikkoja alkaa syntyä ja kustannukset laskea.
Viiden vuoden päästä meidän tarvitsi maksaa vain puolet nykyisistä veroista ja kaikilla olisi hyväpalkkainen työ, yli 2000 euroa kuussa tuloja jokaisella. Meillä on nyt kolme miljoonaa työikäistä ja työkykyistä kansalaista. Heistä nykyisin vain kahden miljoonan annetaan tehdä tuottavaa työtä.
Miljoona ei saa tehdä eli nämä kaksi miljoonaa elättävät nämä miljoonaa työikäistä ja työkykyistä kansalaista ja heidän lisäkseen kaksi miljoonaa lasta, vanhusta, sairasta, kotiäitiä ja muuta oikeutettua, työikäisyyden ja työkykyisyyden ulkopuolista.
Vaikka soviteltu päiväraha kaikille tuntuu pieneltä asialta, niin se estäisi jatkuvasti tapahtuvat yritysten myynnin ulkomaisille ostajille ja niiden lopettamisen hetken päässä maastamme. Se mahdollistaisi myös miljoonaan uuden tuottavan työpaikan syntymisen maahamme.
Miettikää hyvä demarit, te olette hallituksessa ja teillä on valta muuttaa työttömyysturvalakia niin, että työttömyysturva on kaikilla joiden tulot ovat alla 1000 €/kk. Ei vain niillä, jotka joku ulkomainen sijoittaja irtisanoi.
Maksettavien tukien määräänhän lakimuutos ei vaikuttaisi koska nyt kaikki ovat työttömyystuen piirissä, mutta eivät saa työllistää itseään tai toisia.