rajattu. Suomessa professorin virkaan edellytetään tohtorin väitöskirjan lisäksi vähintäänkin muut vahvat tieteelliset näytöt ja todennettu opetustaito. Esim. Halosen Arajärveä ei voitu nimittää vakinaiseen professorin virkaan, koska koeluennolla osoitettu opetustaito ei ollut riittävä.
Suomessa professoreita on vain yliopistoissa ja tiedekorkeakouluissa. LISÄKSI niissä voi professorien lisäksi olla dosentteja, lehtoreita, assistentteja ja vierailevia luennoitsijoita.
Monissa maissa em. muu opetus- ja avustava henkilöstö mahdutetaan saman professori-nimikkeen alle.
Esim. Italiassa professore, professoressa tarkoittaa professoria, opettajaa, luennoitsijaa.
Espanjassa professor, -a tarkoittaa opettajaa yleisesti. Yliopiston professori on el catedratico ja professorin virka la catedra.
Professori-sanan merkitys vaihtelee maittain, Suomessa yksiselitteinen ja
9
709
Vastaukset
- Anonyymi
-Onko Kokoomuksen Stuppi vain pelkkä " Luennoitsija " italian Opistossa ?
- ja Täällä vaahdotaan ns. professorista - höh höö- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17979067w
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Presidenttiehdokas, "valeprofessori", ikuinen ylioppilas Pekka, on ilmeisetikin ollut ulkomaassa vieraileva luennoitsija eikä lähellekään professori, joka myös ohjaa ja arvioi tohtorin väitöskirjoja.
Presidenttiehdokas Stubbinkin ansiot vaikuttavat olevan kaukana Suomen professorista.
BA- ja Master-tutkintoja saa ulkomailla myös virallisen tutkintojärjestelmän ulkopuolelta, ja ne voivat olla "mitä tahansa". Edes Suomessa suoritettu MBA ei kelpuuta yliopistokorkeakoulujen tohtorikoulutettaviksi. Viralliseen tutkintojärjestelmään kuulumattomina ne eivät myöskään kelpuuta yliopistokorkeakoulututkintoa edellyttäviin virkoihin, joskin voivat muuten olla hyödyllisiä, riippuen eritoten siitä, missä ne on suoritettu.- Anonyymi
Aloitukseen viitaten lisäisin, että tutkijaprofessoriksi nimitettävältä ei välttämättä edellytetä opetustyötä, mutta mm. tohtorin tutkinto, erittäin vahvat näytöt tieteellisestä tutkimuksesta ja tiedejulkaisuja. Tutkijaprofessoreja toimii eritoten teknisellä, luonnontieteiden ja lääketieteen aloilla. Usein ympärillä on tutkijatiimi.
Pitäisikö edes mainita, että sen kummemmin Stubb kuin Haavistokaan eivät todellakaan kuulu em. joukkoon? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloitukseen viitaten lisäisin, että tutkijaprofessoriksi nimitettävältä ei välttämättä edellytetä opetustyötä, mutta mm. tohtorin tutkinto, erittäin vahvat näytöt tieteellisestä tutkimuksesta ja tiedejulkaisuja. Tutkijaprofessoreja toimii eritoten teknisellä, luonnontieteiden ja lääketieteen aloilla. Usein ympärillä on tutkijatiimi.
Pitäisikö edes mainita, että sen kummemmin Stubb kuin Haavistokaan eivät todellakaan kuulu em. joukkoon?Nykyisistä presidenttiehdokkaista Mika Aaltola on toiminut oikeana professorina useissa USA:n yliopistoissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyisistä presidenttiehdokkaista Mika Aaltola on toiminut oikeana professorina useissa USA:n yliopistoissa.
Mika Aaltolalla on mahtava CV.
- Anonyymi
MIka Aaltola tohtori ja usna yliopistoissa opettanut professori.
Vihreä Pekka H ylioppilas, caruna myyjä, al holin terrorisjupakassa epäluottamuslauseen saanut konsulin kyykyttäjä, Yk hommista potkut tuli ym ym
Mika Aaltola on järkevin ja paras ja Pekka huonoin vaihtoehto suomelle,- Anonyymi
Tutustuttani Mika Aaltolan CV:hen ja meriitteihin ylipäätään, olen saanut vaikutelman, että hän on ollut julkisuudessa melkoisen vaatimaton niiden suhteen.
- Anonyymi
Ei pidä unohtaa tässäkään yhteydessä Jussin väitöskirjaa, jossa käsiteltiin muinaiskirkkoslaavin substantiivien ja adjektiivien taivutuspäätteiden historiallista kehitystä. Kuinka ajatonta ja historiallisesti merkittävää humpanhumppaa se onkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst20214092Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i525196Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58674677Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2433806PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1113568Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1303537Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.772082Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161435Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581191Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3001143