Mediassa vilkkuu aina tämä termi ”tavallinen duunari”.
Onko se työntekijä?
Onko se vasemmistolainen työntekijä?
Onko se hyväpalkkainen palkansaaja?
Onko se huippupalkkaa nauttiva teollisuuden vasemmistolainen työntekijä, joka vaatii palkankorotuskierroksella prosenttikorotuksia?
Voiko diplomi-insinööri olla duunari, jos on sellainen, ettei tee mitään ja vastustaa kaikkia asioita?
Mitä eroa on palkansaajalla, duunarilla ja tavallisella duunarilla?
Jos on apteekkarin poika eikä ole koulutusta millekään alalle ja jos ei koskaan ole tehnyt mitään oikeita töitä niin onko silloin duunari tai tavallinen duunari jos ei kuulu vasemmistopuolueisiin eikä sen apupuolueisiin keskustaan tai RKP:hen?
Mistä koulusta valmistuu duunareita ja onko minun mahdollista ryhtyä ansiosidonnaiseksi tavalliseksi duunariksi kun vanhemmatkin ovat kelan asiakkaita, ikänsä olleet kunnon kommunisteja ja itse olen jo elokapinallinen enkä lue koulussa pitkää matikkaa kun en ymmärrä siitä mitään?
-Aina-Vieno 15 vuotta, Punaiset Kotkat
Mikä on tavallinen duunari
61
1054
Vastaukset
- Anonyymi
"Tavallinen" taitaa olla hajuton ja mauton, eli keskivertoa ihan kaikkeen liittyen.
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17979142q
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Kyllä asiat sinulle vielä selviävät.
- Anonyymi
Tavallinen duunari…työtön työnhakija, joka ei halua töihin
Työpaikoilla duunari on kaikkea vastaan ja änkyröi asiasta kuin asiasta.
Vasemmistolainen sukugenree jo sisällissodasta asti.
Jotkut sanoo rumasti, että olisi työpaikan sukupuolielin.👀
Tavallinen duunari on kiihkokommunisti ja duunari on kiihkeä demari.- Anonyymi
Persu siis ei ole duunari eli työntekijä.
Ilmeisesti on vain suunsoittaja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persu siis ei ole duunari eli työntekijä.
Ilmeisesti on vain suunsoittaja.Persu eikä kepulainen ole duunari eikä tavallinen duunari. Persua potkitaan päähän duunarien leikkikoulussa eli työpaikassa. Persut eristetään.
Duunariyhteisö ja tavallisten duunarien yhteisö muistuttaa lastentarhaa ja kiusaaminen on sallittua.
Persu on ihan vaan työntekijä tai työmies. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persu eikä kepulainen ole duunari eikä tavallinen duunari. Persua potkitaan päähän duunarien leikkikoulussa eli työpaikassa. Persut eristetään.
Duunariyhteisö ja tavallisten duunarien yhteisö muistuttaa lastentarhaa ja kiusaaminen on sallittua.
Persu on ihan vaan työntekijä tai työmies.Aina persu on uhri. Voi hyvänen aika. Vaikka puhuisi hirveyksiä ja kamaluuksia, joista kaikki ovat kauhistuneet ja hallituskin epätoivoinen kollegoistaan. Silti on syrjitty ja uhri.
Voi nyyh.
- Anonyymi
On siinä retorisia kysymyksiä voi morjens
- Anonyymi
persuille selvennekseksi.
Työtä tekevä, joka kokee itsensä työtätekeväksi on duunari.
Ei vaadi koulutusta, voi olla koulutettu.- Anonyymi
Jotkut näkevät persuja ihan kaikkialla ja joka hetki. Taitaa heillä olla jokin pahempi aivovamma tms., joka aiheuttaa ilmiön. Kertovat monella eri palstalla näistä näkemistään persuista, kuten tuostakin voi huomata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotkut näkevät persuja ihan kaikkialla ja joka hetki. Taitaa heillä olla jokin pahempi aivovamma tms., joka aiheuttaa ilmiön. Kertovat monella eri palstalla näistä näkemistään persuista, kuten tuostakin voi huomata.
Tuo on hassu ilmiö. Vaikka keskustelun aihe ei liittyisi millään tavalla politiikkaan, niin nopeasti siinä on joku höpisemässä persuista tai vassareista jotain. Ja pian sitten siitä toisesta leiristä alkaa joku väittää vastaan.
- Anonyymi
Tavallinen työntekijä on esimerkiksi Ylen toimittaja joka asuu Porvoossa omakotitalossa ja käy sieltä sähköautollaan Helsingin Pasilassa töissä 2-5 päivänä viikossa ja jonka vuositulot ovat noin 80 000 €.
Ainakin mainitut tuntomerkit omaava henkilö piti itseään ihan tavallisena työntekijänä viime viikolla radiossa.- Anonyymi
Taisit vähän oikaista kirjoittelussasi. Tarkistitko, tekeeekö toimittaja kotona etätöitä, tai kulkeeko hän ympäri maata tekemässä reportaaseja?
- Anonyymi
Työnantajana en halua palkata ”duunareita” enkä ”tavallisia duunareita”. Heistä tulee vain ongelmia työyhteisössä.
Duunari on työntekijää näyttelevä, vastakkainasetteleva, negatiivinen, kiukkuisen murkkulapsen tasoinen vasemmistoaktivisti.
”Työntekijä” on työpaikan voimavara.
Duunarit ovat omasta mielestään eliittiä, koska heillä on jopa työläispuolueen kansanedustajan puhelinnumero kännykkänsä muistipaikassa.
Ovat olevinaan ylemmällä oksalla kuin muut.
Pomot ovat duuareille punainen vaate, lähivihollinen, koska duunari on työpaikan asioiden ”paras asiantuntija” - ilman mitään koulutusta.
Aateveljet Putin ja Kim-Jong Unkin ovat - osaajia kaikilla aloilla. Hekin ovat duunareita niinkuin suomalainen Arhinmäki.🤡👮🏽♂️- Anonyymi
Tuolla ajattelulla yrityksillä siis on todellinen ongelma. Kuinka saavat tuotettua sitä mitä tuottavat ellei heillä ole tekijöitä, jotka sen toteuttavat.
Nyt kun maassa on vallalla tuollainen, suorittavien toimijoiden alaspainaminen ovatkin kasvun ja tuotannon näkymät huonontuneet. - Anonyymi
Kim -Jong Un peri vallan diktaattori-isältään, joten aika huono vertaus.
Jeltsin valitsi Putinin seuraajakseen vetäytyessään itse tehtävästä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuolla ajattelulla yrityksillä siis on todellinen ongelma. Kuinka saavat tuotettua sitä mitä tuottavat ellei heillä ole tekijöitä, jotka sen toteuttavat.
Nyt kun maassa on vallalla tuollainen, suorittavien toimijoiden alaspainaminen ovatkin kasvun ja tuotannon näkymät huonontuneet.Osaaja on aina arvossaan, niin suorittavien kuin muidenkin toimijoiden kohdalla. Niillä, jotka eivät osaa, onkin syytä huoleen. Muiden rahoilla eläminen ei ole enää kohta ollenkaan niin mukavaa kuin tähän asti.
- Anonyymi
Taas yritetään jakaa kansaa ja saada aikaan eripuraa.
- Anonyymi
Se on varmasn persujen ainoa poliittinen agenda.
- Anonyymi
Duunareita ovat kaikki jotka tekevät tuottavaa työtä . Duunareita eivät ole ikuiset sossun luukuttajat eivätkä pöhöttyneen hallinnon höpötutkijat ja virkapaikkansa suojassa piilottelevat peukalon pyörittelijät .
- Anonyymi
Jos työnantajille annetaan nyt helpotuksia paiskia duunareita mielensä mukaan pellolle on näiden yleensä mentävä sossun luukulle. Työnantajat ovat jo vuosikymmeniä voineet käyttää pätkätyösysteemiä hyväkseen, jolloin työtyömyyspätkinä on sossusta rahaa haettava. On sattumaa saako uutta työtä kuinka nopeasti ja työnantajat ovat usein nirsoja esim. Iän, ulkonäön ja sukupuolen suhteen tekijöitä valitessaan. Monella työn saannin vaikeus saattaa alkaa jo melko nuorena iän karttuessa.
Turhaan yrität niputtaa kakkkia työttömkä omassa mielikuvituksessa luomaasi muottiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos työnantajille annetaan nyt helpotuksia paiskia duunareita mielensä mukaan pellolle on näiden yleensä mentävä sossun luukulle. Työnantajat ovat jo vuosikymmeniä voineet käyttää pätkätyösysteemiä hyväkseen, jolloin työtyömyyspätkinä on sossusta rahaa haettava. On sattumaa saako uutta työtä kuinka nopeasti ja työnantajat ovat usein nirsoja esim. Iän, ulkonäön ja sukupuolen suhteen tekijöitä valitessaan. Monella työn saannin vaikeus saattaa alkaa jo melko nuorena iän karttuessa.
Turhaan yrität niputtaa kakkkia työttömkä omassa mielikuvituksessa luomaasi muottiin.Työnantajat pitävät osaajista kiinni niin hyvin kuin mahdollista. Osaamattomista haluavat eroon, ja miksi eivät haluaisi.
- Anonyymi
Suomen kielessä ei ole "duunari"-sanaa. Sillä on joku piilomerkitys.
Jopa A-studion toimittajat käyttävät "duunari"-sanaa.
Ymmärrän, jos tsadilaiset käyttävät sitä arkislangissaan, mutta yleiskielenkäyttötilanteisiin se ei sovi.
Duunari-sanaa käyttämällä halutaan osoittaa vasemmistoaatetta.
Emmehän me muusuomalaiset aja "stokella himaan" emmekä "dokaakaan". Ei ajella "fillarilla" tai
silloin kun faija tseenaas hyvin niin joskus otettiin viiden minuutin pysäkin pirssistä fiude ja tsörattiin hela jengi Seurikseen. Pari kolme tuntia rundattiin saarta, skruudattiin mutsin smörgarit ja Magin jätskit. Himaan mentiin sporalla. Dallattiin ensteks Sipoonkirkon skurupysäkille. Oli kliffaa jos sattu tuleen kesävaunu. Ei haitannu vaikka siinä snadisti bloosas.
Monen vuoden jälkeen mä Hesarilla luudaan
ja dallaan sinne minne klabbit kuljettaa.
Snagarilla hodarin mä skruudaan,
ja rundaan kohti kulman kuppilaa.
Alethanko käyttämhän lappalaisten murteita koko maassa ja ilmoitetaan tavallisen duunarin tai duunarin duunarin 100 000 euroa maksaneella sähköautolla ajettu matka "poronkusemissa".- Anonyymi
Sole pojat mikhän hinta tuo satatuhatta.
- Anonyymi
Ansiosidonnaisduunarit, tavalliset duunarit, duunarit ja kela-duunarit näkee päällepäin siitä, että heillä on kalliita tatuointeja todella paljon!
Vain sosiaalipummit merkkaavat itsensä tatuoinneilla häiriköiksi, kapinallisiksi kuten rikolliset. Tatuointi on aina ollut linnareissumuistomerkki ympäristölle.
Tavallisella työntekijällä ei ole varaa tatuointeihin ja ilotulitteisiin, kun täytyy itse maksaa kaikki kulunsa pienestä palkasta!
Eikä ole tarvetta olla räyh…räyhämerkitty epäsosiaalinen vasemmistodominantti.
Riittää, kun on tasapainoinen ympäristöystävällinen oikea työmies tai -nainen.
Työläismies ja työläisnainen, työläinen, - ovat selvästi duunari-slangisanan synonyymejä.
Vasemmistoaktivismi on heidän päätyö. - Anonyymi
Olisiko duunari se, joka mahdollistaa ihmisille vaatteet päälle, kodin joka sisältää sähkön, vesiputket, katon ja seinät kotiisi, maalatut tai tapetoidut seinät, valmiin ruoan kaappiisi, kun ite et viitti tehdä, matkanteon bussissa. Siivoaa sairaalat, elintarviketehtaat, jotta seuraavana päivänä voi työt aloittaa. Hoitaa vanhukset ja lapset. En nyt enenpää jaksa luetella. Olisiko sellainen henkilö tavallinen duunari. Toiset saa minipalkkaa toiset hyvää palkkaa.
- Anonyymi
Duunari on eri asia kuin työntekijä.
Duunari-sanan ovat omineet punavihreät lusmut. Se on poliittinen katupoikaslanginimitys punaisille vasemmistoaktivisteille eikä sillä ole mitään tekemistä työntekijä-termin kanssa.
Duunari Paavo Arhinmäenkään juopotteluduuneilla ei ole mitään arvoa suomalaisen yhteiskunnan rakentamisessa.
Nämä nykyiset duunarit tuhoavat sen mitä työntekijät ovat aikojenkuluessa rakentaneet. - Anonyymi
Vasemmisto on hoitanut näin, että toiset saa minimipalkkaa ja toiset saa hyvää palkkaa. Tätä on työläisten solidaarisuus. Sitä on vain vappuvihapuhelauluissa.
Vasemmisto on aina halunnut, että ylemmällä oksalla duunaripuussa olevat saisivat vuosittaiset palkankorotukset prosenttiperusteisesti.
Eli hyväpalkkaisille valvomoduunareille, vientiteollisuustyöntekijöille korotuksella enemmän euroja kuin pienipalkkaiselle kovaa oikeaa raskainta työtä tekevälle raatajatyöntekijälle.
Näin palkkaerot ovat kasvaneet. Se on vasemmiston ja sen ay-työkalun työn tulosta.
Nämä paremmat duunarit ostavat sähköautoja ja tekevät hehtaarin kokoisia omakotitaloja, nauttivat ansiosidonnaista päivärahaa laskelmoidusti, saavat asumistukea omistusasuntoihinsa eli valtio maksaa asuntolainaakin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Duunari on eri asia kuin työntekijä.
Duunari-sanan ovat omineet punavihreät lusmut. Se on poliittinen katupoikaslanginimitys punaisille vasemmistoaktivisteille eikä sillä ole mitään tekemistä työntekijä-termin kanssa.
Duunari Paavo Arhinmäenkään juopotteluduuneilla ei ole mitään arvoa suomalaisen yhteiskunnan rakentamisessa.
Nämä nykyiset duunarit tuhoavat sen mitä työntekijät ovat aikojenkuluessa rakentaneet.Ahaa. Muutama vuosi sitten istuin bussissa ja kuuntelin abien keskustelua, etteivät he ainakaan mene amikseen ja ettei heistä tule duunareita. Nuoruudessani työntekijöitä kutsuttiin duunareiksi. Käsite on ilmeisesti muuttunut tarkoittamaan jotakin muuta. Mutta hyvä tietää tämän päivän tulkinnasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ahaa. Muutama vuosi sitten istuin bussissa ja kuuntelin abien keskustelua, etteivät he ainakaan mene amikseen ja ettei heistä tule duunareita. Nuoruudessani työntekijöitä kutsuttiin duunareiksi. Käsite on ilmeisesti muuttunut tarkoittamaan jotakin muuta. Mutta hyvä tietää tämän päivän tulkinnasta.
Lisään vielä. Muistaakseni miehistä puhuttiin duunareina kuten metalityö- rakennusala jne. Naisista ei puhuttu, mutta usein se kuitenkin miellettiin ja samaistettiin niin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Duunari on eri asia kuin työntekijä.
Duunari-sanan ovat omineet punavihreät lusmut. Se on poliittinen katupoikaslanginimitys punaisille vasemmistoaktivisteille eikä sillä ole mitään tekemistä työntekijä-termin kanssa.
Duunari Paavo Arhinmäenkään juopotteluduuneilla ei ole mitään arvoa suomalaisen yhteiskunnan rakentamisessa.
Nämä nykyiset duunarit tuhoavat sen mitä työntekijät ovat aikojenkuluessa rakentaneet.Älä yritä lietsoa eripuraa, p e r s u.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä yritä lietsoa eripuraa, p e r s u.
Punaiset aloittivat sisällissodan v. 1918 ja tapattivat yli 30000 suomalaista!
Nykyään sitten punikit vittuilevat median avulla persuille eripuran lietsonnasta, kun itsellään on kädet vieläkin vahvasti veriset!
Murhamiehiä ovat punikit!
Saaneet jo järjestäytyneen yhteiskunnan ihan romahduspisteeseen valheellisilla lupauksilla hoitaa vähäosaisten suomalaisten asioita.
Kun äänet on saatu niin on kasvatettu omaa punikkivaltakuntaa, jossa on punikkivirkamiehistö ja punikkimedia käytössä.
”PunikkiduunariTyöläisistä” on tullut rikkaita osakkeenomistajia, piilokokoomuslaisia, joiden päävihollinen on köyhä ihminen.
Punikeista tullut sähköautoilevia kapitalisteja, jotka silmät kiiluen kyttäävät työntekijöiden ja vähäosaisten eläkerahoja.
Punavihreä vasemmisto on köyhälle susi lammasten vaatteissa.
SannaMarinin hallituksen ministerien erityisavustajillekin (lue:tovereille) maksetaan 30000-60000 euroa/kk siitä ettei tee mitään!
Onko tämä vasemmistolaisidealismia, sitä miten äänestävä vasemmistolainen haluaa!
Ei ole! Kyllä vasemmistoa äänestävillä on silmät kiinni ja korvat lukossa, järki jäädytetty ja suu pantu louskuttamaan persuvastaisia slouganeita!
- Anonyymi
Työtön duunari ei halua töihin, mutta
työtön työntekijä haluaa saada töitä.
Siinä ero.- Anonyymi
Persu on olevinaan niin erinomainen ja muut ovat toisia, joilla ei häneen verrattuna ole mitään arvoa.
- Anonyymi
Niin kauan pitää pyrkiä olemaan työtön, kun vaan ansiosidonnaista saa kuittailla! Tämänhän kaikki tietävät.
Turha tätä on kiistää kenenkään!
- Anonyymi
Tavallinen duunari on se joka tekee työt ja maksaa verot.
- Anonyymi
Se apteekkarin poika joka ei ole tehnyt päivääkään töitä on laji johon kuuluu toimitusjohtajien lapsia , heillä vahva porvaritausta mutta ei omia ajatuksia lainkaan kaikki vanhempien suusta. Niitä ne kertoilevat niin kauan kuin perälauta eli vanhemmilta perityt rahat riittää, kunnes huomaavat että ovat asioiden kanssa yksin, sääli että heidänkin työpanos yhteiskunnalle jää tekemättä. Veromarkat ja etuudet kelpaavat kyllä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se apteekkarin poika joka ei ole tehnyt päivääkään töitä on laji johon kuuluu toimitusjohtajien lapsia , heillä vahva porvaritausta mutta ei omia ajatuksia lainkaan kaikki vanhempien suusta. Niitä ne kertoilevat niin kauan kuin perälauta eli vanhemmilta perityt rahat riittää, kunnes huomaavat että ovat asioiden kanssa yksin, sääli että heidänkin työpanos yhteiskunnalle jää tekemättä. Veromarkat ja etuudet kelpaavat kyllä.
Lakkaa jo yleistämästä.
Liian helppoa ja pahamielistä heittoa jopa sinulta.
- Anonyymi
Duunari on puhekieltä. Tarkoittaa työläinen, työntekijä (fyysistä suorittavaa työtä tekevä).
- Anonyymi
Määritelmäsi mukaan valvomossa istuva tyyppi ei siis olisi duunari, koska ei tee mitään.
Hän pitää itseään kyllä duunarina, koska on demaripuolueen jäsen, luottamusmies ja kuuluu Tampereen kaupunginvaltuustoon.
Hän on eliittiduunari, joka ajaa sähköautolla, käy työaikana saunassa, nauttii parempaa palkkaa kuin diplomi-insinööri ja on demarinaisten ihku ja tämä hydraulinen toiminto on ainut fyysinen liike mitä tämä duunari on koskaan tehnyt. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Määritelmäsi mukaan valvomossa istuva tyyppi ei siis olisi duunari, koska ei tee mitään.
Hän pitää itseään kyllä duunarina, koska on demaripuolueen jäsen, luottamusmies ja kuuluu Tampereen kaupunginvaltuustoon.
Hän on eliittiduunari, joka ajaa sähköautolla, käy työaikana saunassa, nauttii parempaa palkkaa kuin diplomi-insinööri ja on demarinaisten ihku ja tämä hydraulinen toiminto on ainut fyysinen liike mitä tämä duunari on koskaan tehnyt.Puhe olikin tavallisesta duunarista. Onhan niitä epätavallisiakin duunareita.
- Anonyymi
Persuilla on paha tapa yleensäkin jaotella ihmisiä. Tarkoituksena lienee solvata jotain ryhmää varsinkin niitä, joilla mahdollisesti duunia ei tällä hetkellä ole.
Näytti siltä budjettipäällikön haastattelussa, että oikeistohallituksella on jonkun persun moittimia ns. " tempputyöllistämiskeinoja" eli työllistämistukikeinoja työllisyyden kohentamiseksi listallaan.- Anonyymi
Joillakin vilisee persut korvien välissä ihan jatkuvalla tahdilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joillakin vilisee persut korvien välissä ihan jatkuvalla tahdilla.
Sille ei voi mitään kun persu toitotti ennen vaaleja, että demarit tempputyöllidtävät mutta persut eivät. Siis niinku että cha, cha, chaa...?
Puheet ja teot taas ristiriidassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sille ei voi mitään kun persu toitotti ennen vaaleja, että demarit tempputyöllidtävät mutta persut eivät. Siis niinku että cha, cha, chaa...?
Puheet ja teot taas ristiriidassa.Toitottaa keskusteluissa sellaista edelleen.
Määrää, että menkää töihin luuserit. Nyt on konkurssisuma llähtenyt purkautumaan ja työttömiä alkaa katukuvassa liikkua enemmänkin. Kyllä siinä on persulla kestämistä kun köyhiä ja työttömiä kulkee näköpiirissään. Tatskoilla tai ilman sossuun menossa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joillakin vilisee persut korvien välissä ihan jatkuvalla tahdilla.
Persuja äidin oomme kaikki,
oomme kaikki, oomme kaikki,
persuja äidin oomme kaikki,
oomme kaikki, kaikki!
Sinä ja minä,
sinä ja minä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persuja äidin oomme kaikki,
oomme kaikki, oomme kaikki,
persuja äidin oomme kaikki,
oomme kaikki, kaikki!
Sinä ja minä,
sinä ja minä.Onneksi ei kaikki olla. Muidenkaan hallituspuolueäitien oljoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneksi ei kaikki olla. Muidenkaan hallituspuolueäitien oljoja.
Kaikkien hallituspuoluriden, olivatpa nimiltään mitä tahansa kannattajat ovat tällä hetkellä persuja. Rkpläisiä ehkä lukuun ottamatta.
- Anonyymi
Onko AP vajaa?
- Anonyymi
Törkeää! Tavallinen kaasuputkidemari Paavo Lipponen kohdannut syrjintää potkupallopelissä!
Paavolle ei osoitettu parasta paikkaa eikä tarjoiltu ja kumarreltu eikä nuoleskeltu kuten aina ennen.
https://www.is.fi/veikkausliiga/art-2000009797140.html
Lipponen sentään kupannut maata jo lähes sata vuotta ja
PAAVO ON SENTÄÄN DEMARIKERMAA!!!- Anonyymi
Eihän Paavo tilanteesta valittanut vaan katsoi ottelun telkasta.
Onko sinulla taas demari-yökötys iskenyt pahasti päälle?
Käy oksentamassa ja jatka pääivääsi.
Lue seiskaa niin pysyt kondiksessa. Sitä selaillessasi tuskin tällä hetkellä sivuilla demareita tulee vastaan. - Anonyymi
Persua kyrsii edelleen kun demaripääministereiden Sannan ja Paavon hallituksia on pidetty parhaimpina .
Mutta ei liity aloitukseen silti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persua kyrsii edelleen kun demaripääministereiden Sannan ja Paavon hallituksia on pidetty parhaimpina .
Mutta ei liity aloitukseen silti.Kai Paavo on myös ollut hyvä veronmaksajakin kun konsulttiyrityksensä tienasi hyvin.
- Anonyymi
Paavolla ei ollut vaippaa niin siksi näytelmäkerhoseurue ohjattiin katsomaan kun naapuritontilla katujengipikkupojat opettelivat potkimaan kohteitaan munille.
Paavo on aika sosialisti.
Futari Paavo Lipposen kuusi sosialismin ihmettä:
-Työttömyyttä ei ole, mutta kukaan ei tee työtä.
-Kukaan ei tee työtä, mutta kaikki saavat palkkaa.
-Kaikki saavat palkkaa, mutta sillä ei voi ostaa mitään.
-Mitään ei voi ostaa, mutta kaikki omistavat kaiken.
-Kaikki omistavat kaiken, mutta jokainen on tyytymätön.
-Jokainen on tyytymätön, mutta vaaleissa kaikki kannattavat järjestelmää.- Anonyymi
Eihän niitä vaippoja riitä edes hoitolaitoksiin koska tyhjänjauhajapersu on tyhjentänyt hyllyt. Silti sitä skeidaa valuu keskustelupalstoillekin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän niitä vaippoja riitä edes hoitolaitoksiin koska tyhjänjauhajapersu on tyhjentänyt hyllyt. Silti sitä skeidaa valuu keskustelupalstoillekin.
Eikö kaasuputkimiljonääri Lipponen osta itselleen edes omia vaippoja, herrajumala!
Pitääkö yhteiskunnan nekin ostaa.
Köyhät eläkeläiset joutuvat maksamaan itse lääkkeensä ja vaippansa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö kaasuputkimiljonääri Lipponen osta itselleen edes omia vaippoja, herrajumala!
Pitääkö yhteiskunnan nekin ostaa.
Köyhät eläkeläiset joutuvat maksamaan itse lääkkeensä ja vaippansa!No olis menny ostamaan ihan itse omilla rahoillaan mutta persulla on niin paha skeidavaiva, että oli hamstrannut hyllyt tyhjiksi. Silti valuttaa skeidaansa keskustelupalstoillekin. Ei ole persuksella pitoa sulkulihaksessaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No olis menny ostamaan ihan itse omilla rahoillaan mutta persulla on niin paha skeidavaiva, että oli hamstrannut hyllyt tyhjiksi. Silti valuttaa skeidaansa keskustelupalstoillekin. Ei ole persuksella pitoa sulkulihaksessaan.
Heh!!!
Paavo on sosialismin asialla!
Aina ollut!
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2011/07/22/paavo-lipponen-sosialismin-asialla - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heh!!!
Paavo on sosialismin asialla!
Aina ollut!
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2011/07/22/paavo-lipponen-sosialismin-asiallaOlihan äärikapitalisti Björn Wahlrooskin taistolainen.
Niitäkin haastatteluja löytyy jos tongit. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olihan äärikapitalisti Björn Wahlrooskin taistolainen.
Niitäkin haastatteluja löytyy jos tongit.Juuri näin, Björn on elävä esimerkki siitä, että vasemmistolaisuudesta voi parantua ja olla hyödyksi yhteiskunnalle.
- Anonyymi
Duunari ei voi olla vasemmistolainen tai demari, koska kunnioitettavasti ei halua olla käsi muiden taskulla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 445805
- 455305
- 483698
- 133653
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise903231- 313126
- 592874
- 572730
- 532380
- 381834