Yritys idea

Anonyymi-ap

Hei, olen lukiolainen ja meillä yrittäjyyskurssilla on tehtävänä perustaa yritys.

Minulle tuli mieleen tehdä ihan itse kotona hajuvettä ja laittaa ostettuihin hienoihin hajuvesi purkkeihin.

Kysyin muutamilta, että olisiko hyvä idea, niin jotkut sanoi kyllä, mutta jotkut olivat eri mieltä, koska heidän mielestä ei kukaan halua lukiolaisen tekemää hajuvettä, koska ei ihmisillä olisi luottamusta kokeilla sitä, varsinkin kun sitä pistetään suoraan iholle.

Olin miettinyt asiaa, mutta en ole saanut tulosta, niin tuli ideana tulla tänne puhumaan tästä. Mitä mieltä olet tästä?
Ostaisitko sinä?

6

705

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikeastaan sinun kannattaisi miettiä arvoketju ensin.

      Itse sain kanssa hyvän idean, veljelläni oli maatila jossa siilosta nostettiin rehupaaleja välivarastoon ja ne oli monesti jäisiä.
      Pähkäilin että sähköinen sulatuspuikko työnnettäisiin rehuläjään ja se sulattaisi rehun sisältäkäsin.
      Kun pyöriteltiin tuotteen mahdollista tuotantohintaa ja mahdollista jälleenmyyntihintaa ja sitä paljonko asikkakita oli ja tuotteen elinkaarta (max. 3v).
      Tultiin siihen tulokseen että markkinat kyllästyisivät nopeasti tuotteesta ja tuotteen kato oli pieni, lisäksi pienet tilat jotka olivat potenttiaalisia asikkaita vähenivät voimakkaasti.
      Tämä idea siis tuli mieleen 90 luvulla ja jälkeenpäin katsottuna pähkäilymme oli oikea, tuote ei ollut elinkelpoinen.

      Eli sinun ideasisi pitäisi testata ajatteluriihessä.
      Mitä maksaa tuotanto, mitä markkinointi, jne. eli koko arvoketjun alkupuoli.
      Mikä olisi hinta markkinoilla, paljonko asikas on valmis maksamaan tuntemattoman hajuvedestä.
      Moniko kauppa ottaa tuotevalikoimaan.
      Voi olla että tuote pääsee kaupan valikoimaan jos viette itse ne kauppaan ja hyllytätte ja huolehditta hyllyn järjestyksestä.
      Pääsette jonkinlaiseen volyymimäärään ja tuottoon.

      Jos pääsette tulokseen että tuotteen kate surkea ja työmäärä valtava niin ei ole elinkelpoinen idea.

      • Anonyymi

        Hei, kiitos paljon viestistäsi ja sinun ajastasi, oli hyödyllinen kommentti!


    • Anonyymi

      Etkä ole lukiolainen vaan sama juntti joka päästelee tänne aivopieruja päivittäin liittyen yrityksiin ja yrittämiseen.

      • Anonyymi

        Koulutehtävän saat tehtyä tuolla idealla, mutta tienaaminen voi olla tiukassa.
        Minkö tahansa tuotteen luonti tyhjästä vaatii paljon tuotekehitystä ja testausta ja tämän jälkeen se pitäisi vielä saada ihmisille tutuksi ja myyntiin jonnekin.


      • minkälaista kokemusta sulla on yrittämisestä? Mikä idea lytätä nuorta, joka harkitsee yrittäjyyttä?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      119
      2522
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      35
      1741
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      22
      1592
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1478
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1273
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      348
      1184
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      68
      1116
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1035
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      88
      895
    10. 122
      861
    Aihe