Hei, olen lukiolainen ja meillä yrittäjyyskurssilla on tehtävänä perustaa yritys.
Minulle tuli mieleen tehdä ihan itse kotona hajuvettä ja laittaa ostettuihin hienoihin hajuvesi purkkeihin.
Kysyin muutamilta, että olisiko hyvä idea, niin jotkut sanoi kyllä, mutta jotkut olivat eri mieltä, koska heidän mielestä ei kukaan halua lukiolaisen tekemää hajuvettä, koska ei ihmisillä olisi luottamusta kokeilla sitä, varsinkin kun sitä pistetään suoraan iholle.
Olin miettinyt asiaa, mutta en ole saanut tulosta, niin tuli ideana tulla tänne puhumaan tästä. Mitä mieltä olet tästä?
Ostaisitko sinä?
Yritys idea
6
768
Vastaukset
- Anonyymi
Oikeastaan sinun kannattaisi miettiä arvoketju ensin.
Itse sain kanssa hyvän idean, veljelläni oli maatila jossa siilosta nostettiin rehupaaleja välivarastoon ja ne oli monesti jäisiä.
Pähkäilin että sähköinen sulatuspuikko työnnettäisiin rehuläjään ja se sulattaisi rehun sisältäkäsin.
Kun pyöriteltiin tuotteen mahdollista tuotantohintaa ja mahdollista jälleenmyyntihintaa ja sitä paljonko asikkakita oli ja tuotteen elinkaarta (max. 3v).
Tultiin siihen tulokseen että markkinat kyllästyisivät nopeasti tuotteesta ja tuotteen kato oli pieni, lisäksi pienet tilat jotka olivat potenttiaalisia asikkaita vähenivät voimakkaasti.
Tämä idea siis tuli mieleen 90 luvulla ja jälkeenpäin katsottuna pähkäilymme oli oikea, tuote ei ollut elinkelpoinen.
Eli sinun ideasisi pitäisi testata ajatteluriihessä.
Mitä maksaa tuotanto, mitä markkinointi, jne. eli koko arvoketjun alkupuoli.
Mikä olisi hinta markkinoilla, paljonko asikas on valmis maksamaan tuntemattoman hajuvedestä.
Moniko kauppa ottaa tuotevalikoimaan.
Voi olla että tuote pääsee kaupan valikoimaan jos viette itse ne kauppaan ja hyllytätte ja huolehditta hyllyn järjestyksestä.
Pääsette jonkinlaiseen volyymimäärään ja tuottoon.
Jos pääsette tulokseen että tuotteen kate surkea ja työmäärä valtava niin ei ole elinkelpoinen idea.- Anonyymi
Hei, kiitos paljon viestistäsi ja sinun ajastasi, oli hyödyllinen kommentti!
- Anonyymi
Etkä ole lukiolainen vaan sama juntti joka päästelee tänne aivopieruja päivittäin liittyen yrityksiin ja yrittämiseen.
- Anonyymi
Koulutehtävän saat tehtyä tuolla idealla, mutta tienaaminen voi olla tiukassa.
Minkö tahansa tuotteen luonti tyhjästä vaatii paljon tuotekehitystä ja testausta ja tämän jälkeen se pitäisi vielä saada ihmisille tutuksi ja myyntiin jonnekin. minkälaista kokemusta sulla on yrittämisestä? Mikä idea lytätä nuorta, joka harkitsee yrittäjyyttä?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",114066Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1433615Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922253Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421903- 1321876
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371799Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1161526- 1381425
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551216Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641165