Tehdääs tänne nyt oikein "virallinen" tutkimus siitä että minkälaiseen rasismiin olet elämäsi aikana törmännyt.
Sen verran kova meteli on asiasta viime aikoina ollut että listalle tulee varmaan moniakin asioita!
Sen verran kova meteli on asiasta viime aikoina ollut että listalle tulee varmaan moniakin asioita!
Vastaukset 22
Vanhimmat
OHO - Tämä taitaakin sitten kertoa kaiken siitä että kuinka merkittävästä asiasta tässä on melkein koko kesä meuhkattu -> No tyypillistä vasemmistolaista propagandaa viedä huomio pois tärkeistä asioista!
Vasukat juhlii matuijen kanssa torilla, terrorismi&rasismi teemana.
https://yle.fi/a/74-20005934
Minua on kutsuttu suvakiksi (suvaitseva vajakki). Olen takuulla korkeammin koulutettu kuin valtaosa perussuomalaisista, joten minua on siis pidetty alempiarvoisena ei-perussuomalaisena kuin itseään ylentävät perussuomalaiset. Poliittista rasismia siis, jota harrastivat eritoten 1930-luvun saksalaiset kansallissosialistit nietzscheläisen yli-ihmisajattelun pohjalta.
Otan osaa, näytät olevan täällä palstalla pyörivistä henkilöistä ainoa joka on joutunut jonkinlaisen rasismin kohteeksi jos siis tuo "suvakki" nimitys edes täyttää rasismin kriteerit.
No, kyllä sun taas toisaalta kelpaa kun koko hallitus keskittyy vain sinun, yhden ihmisen, ongelmaan joka sekin on aika mitätön siihen nähden miten "suvakit" nimittelevät täällä muita ihmisiä!
Jos olet niin miksi oman historiasi piilotat, vasuilun naapurissa.
https://www.hi2.fi/diktatuurien-nousu/totalitarismi/
Jos olet suvakki miksi et kerro tekojesi seurauksista, vaikenet kaikista.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f688370a-224e-4184-b942-ea1ece91f970
Kun joku paljastaa olevansa suvaitseva ihminen, niin heti alkaa maalittaminen persujen suunnalta. Olet elävä esimerkki siitä!
Pidätkö sinä kaikkia suvaitsevaisia ihmisiä ylipäätään syyllisinä, koska selvästi syytit toista teoista, joita et kykene edes todistamaan tämän tekemiksi? Katsopas peiliin, kansantuomioistuimen nuijanheiluttaja!
Täytyy sanoa että osaltasi on kyllä (korkea?)koulutus mennyt hukkaan jos luulet että "suvakiksi" haukkuminen on "rasismia", sillä minun täytyy tuottaa sinulle iso pettymys, se ei ole rasismia millään mittarilla mitattuna.
Hieno esimerkki kuitenkin siitä miten koko "rasismi" on sanana kärsinyt inflaation ja menettänyt kaiken merkityksensä kun kerran "korkeastikoulutetutkin" käyttävät sitä täysin holtittomasti ja ennenkaikkea täysin väärin.
Rkp tietää rasismista kaiken, olleet jo sitä vuosikymmeniä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Axel_Olof_Freudenthal
Lyhyt lista tulee koska Suomi on yksi maailman suvaitsevampia valtioita. Jos rasismia haluaa kokea niin kannattaa matkustaa joko Afrikan tai Kiinan suuntaan, sanoisin että maailman pahimmat rasistit löytyvät juuri sieltä suunnalta.
Rasismi jutut ovat keksittyjä tai väritettyjä . !!!
Kasarina tuli mustia bussista ulos ja kukaan nahkapää ei niille mitään tehnyt , hieman mölisivät vaan .
Vasujen maassa tapetaan viel nytkin, ukraina on nyt tuhon kohde.
https://www.hi2.fi/7-stalinin-neuvostoliitto/venajasta-tulee-neuvostoliitto/
Väjäpojalla on köyhät eväät, kun spämmäät samoja linkkejä joka helvetin väliin eikä niillä ole mitään tekemistä itse aivottomien turskahdustesi kanssa.
Vähävasu lukee kansanuutimia, samat valeet kuin venäjällä.
https://yle.fi/a/74-20005960
Rasismia sanaa väärinkäytetään Suomessa ja muualla Euroopassa ihan liikaa. Ihan kaikki on mukamas rasismia. Koko sana on menettänyt kaiken merkityksensä.
Valkoisena valtaväestön edustajana en ole itse kohdannut rasismia Suomessa.
Enkä ole halveksinut erivärisiäkään.
Olen kuullut puhuttavan todella rumilla sanoilla vierasmaalaisista, mokkakikkeli, musta säkki, jota ei ihmiseksi tunne,jne.
Älä täällä meuhkaa ja kysele!
Koko suomen kansa on täynnä rasismia.
Ollos hyvä -
Sinä raukka 🐒 taas jakamassa ikivanhaa kirjoitusta.
Mitätön 💩
Aika vähissähän toi tuntuu olevan, no toivotaan että Orpopoika nyt julkaiseen sellaisen rasisminvastaisen julkilausuman jossa huomioidaan tasapuolisesti KAIKKI mahdolliset rasismin osa-alueet kuten ikä, sukupuoli, kieli, terveys, uskonto... jne.!
En tiedä väittäisinkö suoraan rasismiksi, mutta yhden mieslääkärin tiedän takavuosilta, joka ei pitänyt naispuolisista potilaista lainkaan, vaan kohteli heitä ala-arvoisesti.
Jotkut lääkärit myös suhtautuvat ala-arvoisesti potilaisiin, joiden menneisyys ei välttämättä kovin miellytä lääkäriä.
Olisi kai pitänyt onnistua elämässään jotenkin paremmin, niin lääkäritkin kohtelisivat kuin ihmistä.
Onneksi suurin osa heistäkin kyllä on sellaisia.
Tuo kyllä kuulostaa enemmän naisvihalta eli hienosti sanottuna misogynialta. Toki erittäin ilmiö sekin.
Hmm... onkos muukalaisviha ja rasismikin sitten eri asia?