4 prosentin puolue

Anonyymi-ap

Hävettää, että tämmöinen marginaalipuolue jatkaa estää hallitusohjelman toteutumista. Jatkaa menneiden kaivelua kuukaudesta toiseen. Toivon todella, että täällä Pohjanmaalla äänestäjät miettii kannattaako tätä etuoikeutettujen puoluetta enää äänestää. Tämä yltiöpäinen suvaitsevaisuus ei nimittäin koske heitä, heillä pitää olla omat sairaalat, koulut, korkeakoulut jne. Ei kelpaa äidinkieliset linjat saman katon alla muiden kanssa. Suomalaisten verorahat kyllä kelpaa.

13

416

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      RKP on ainoa puolue hallituksessa, jota ehkä voi kannattaa.
      Riippuu mitä se päättää, jääkö hallitukseen vai ei. Jos jää, en kannata.

      • Anonyymi

        otan osaa, jos on ainoa.


    • Anonyymi

      Onhan se persun vaikea ymmärtää perustuslakia ja vastuunkantoa. Oikeudesta kun on kokemusta vain syytettynä olemisesta.

    • Anonyymi

      Perustuslailla ei ole mitään tekemistä siinä,että tarvitaan omat pytingit kouluille ja omat korkeakoulut alennukset. Näin ei ole saamelaisillakaan. Ja turha sekoittaa tähän mielipiteeseen persuja. Kannattaa seurata politiikkaa,mitä tämä puolue harrastaa mm. Pohjanmaan kunnissa ja miten kieltä käytetään kiristyskeinona. Jos saamelaisilla olisi samanlainen asema, niin veronmaksajien rahoja valuisi paljon enemmän Lapin kuntiin.
      Kannattaa olla rehellinen myös kaksoisstandardeissa millä tämä puolue ratsastaa. Suomen talousongelmat pitäisi olla etusijalla, eikä typerät kirjoitukset vuosikymmenien takaa. Niitä luultavasti löytyy muiltakin. Ministerit eivät käsittääkseni työaikanasnvole tehneet mitään. Eikä demokratia ole huutoäänestystä, vaan vaaleissa kansalaiset päättävät edustajansa.

      • Anonyymi

        Viimeisin gallut 3,9 %.


      • Du skriver vad du har förstånd till Ja se bara på hur mycket pengar exporten från den Österbottniska kommunerna drar in till landet. Österbotten bidrar till landets ekonomi och tär inte på den. Tack vare en medveten företagarpolitik och gods språkkunskaper drar exporten. Men samtidigt vill myndigheterna med centern och sannisarna i spetsen dra ner på underhåll av vägar och stäng flygplatser som är absolut nödvändiga för affärskontakterna. Man vill dra ner Österbottens export och företagsamhet för att det skall vara lika dåligt i hela landet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Viimeisin gallut 3,9 %.

        Lakusuunnassa niin kuin muittenkin hallituspuolueitten.


    • Anonyymi

      4rosentin puolueelle pitää näyttää minne he kuuluvat Ei ainakaan hallitukseen

    • Anonyymi

      RKP on moraaliltaan korkeammalla tasolla kuin persut ja en ihmettele yhtään että puolueen on vaikea hyksyä syrjintää ja vihapuhetta. Toivon että pää pystyssä ja selkä suorana jättävät natsihallituksen. Hallitus on mätä.

    • Anonyymi

      maailman turhin puolue.

    • Anonyymi

      "Hävettää, että tämmöinen marginaalipuolue jatkaa estää hallitusohjelman toteutumista."

      Jos jonkun pitää hävetä, niin persujen kun vinkuivat rkp:n mukaan hallitukseen.

      Purrakin lupasi hätäpäissään rkp:lle, että jos vain lähdette kanssamme hallitukseen, niin me emme tule puuttumaan sanallakaan ruotsin kielen asemaan.

      • Anonyymi

        Ja tavispersut tykkäävät.


    • Anonyymi

      Pelottelua, kun sosdeepeen puoluejohto vaihtuu.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      61
      925
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      857
    3. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      16
      826
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      105
      813
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      796
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      713
    7. 42
      589
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      586
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      581
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      557
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      29
      543
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      503
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      112
      468
    14. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      462
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      88
      458
    16. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      454
    17. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      37
      437
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    19. 39
      423
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      407
    Aihe