Mikä tää juttu on?
Liikevaihto 900 000e, mutta viivan alle jää vain pari sataa tuhatta. Henkilöä ei löydy verokoneesta, eli oma palkka jäänyt alle 100K.
Mikä tämmönen bisnes on? Myydään jotain tavaraa, ei omaa tuotetta?
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009775889.html
Liikevaihto 900 000e, mutta viivan alle jää vain pari sataa tuhatta. Henkilöä ei löydy verokoneesta, eli oma palkka jäänyt alle 100K.
Mikä tämmönen bisnes on? Myydään jotain tavaraa, ei omaa tuotetta?
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009775889.html
Vastaukset 40
Vanhimmat
Verkkokurssit siirtyneet verkostomarkkinointi -malliin? Rahat käärii joku ulkomainen toimija? Sama kuin mikä tahansa verkostomarkkinointi, voit aloittaa ilman omas pääomaa mutta myyt tuotetta omalle verkostolle?
Miksei toimittajat opettele lukemaan tilinpäätöksiä kunnolla.
Kakki Säiliö. Palkka.fi pätee aivan kaikkiin suomalaisiin.
Eikö se nyt ole tyypillistä, että ns. viivan alle jää noin 10% tai vähemmänkin yrityksillä, joilla on työntekijöitä? Tuo nainen on palkannut työntekijöitä n. 10 kpl, kyllähän se vähentää firman tulosta. IS.FI kertoo varmaan saman uutisen.
En itse luottaisi kouluttajaan jolla ei ole mitään kokemuksia yrittäjyydestä.
Voisi varmaan verrata Sarasvuon koulutuksiin. Aina niitä joku yritys ostaa, isommilla yhtiöillä on rahaa hassata myynti/markkinointi koulutukseen. Eipä niillä kai sitten ole ennakkoluuloja nuoren naisen taidoista ja elämänkokemuksesta?
Onko kokemuksia ostetuista koulutuksista täältä?
Verkostomarkkinointiahan tuo on selkeästi. Tuotteena on tuo rikastumisen kurssi, jossa opetetaan myymään tuota kurssia eteenpäin.
Paljon nuo koulutukset maksaa? Tai mistä noihin pääsee tutustumaan?
4500€ viimeisin tieto heinäkuulta
Jaahas, joku uusi saaraaalto. Myy ”millionaire mindsettiä”, ja opettaa miten tienata rahaa myymällä lisää kursseja. Huoh.
Helppoa rahaa.
Tämä artikkeli on nykyjournalismin muistomerkki.
täh? mikä ihmeen muistomerkki?
Ihmeellinen mustamaalaus nosto. Tulosta tullut kuitenkin lähes 400.000 euroa, eli puolet yhtiön liikevaihdosta. Hyvin kannattava liiketoiminta.
Öm..
Tilikauden 2022 tulos 284 000, ei 400 000.
https://www.finder.fi/Koulutukset+ja+koulutuspalvelut/Smart+Mentoring+Oy/Espoo/yhteystiedot/3353038
Tuolta sivulta näkee, että tilikauden tulos on 355000€. Yrittäjälle verojen jälkeen jää 284000.
Yrittäjälle ei todellakaan jää se mitä yhteisöverojen jälkeen jää tulokseksi. Siitä voi nostaa osinkona 30% verolla itselleen jos haluaa. Järkevämpää on kuitenkin kerryttää yhtiön omaa pääomaa ja nostaa osinkona vain 8% omasta pääomasta jolloin verotus on alhaisempi, eli tuosta 284 000€ tuloksesta se on 22 720€ josta verotettavaa tuloa on 75% eli keskimäärin tuosta menee 7,5% vero. Tuo yksi vuosi on ollut hällä tosi hyvä mutta muut vuodet tehnyt hyvinkin pientä tulosta.
mitä tuotetta tai palvelua nää myy
huijausta on varokaa
Pysykää kaukana
Mikä vaivaa ihmisiä, maksetaan hurjat summat tyhjästä. Kaiken maailman verkkokurssit, vain tuulettimet, parituspalveluiden kultatilit jne.
Olen pohtinut koulutuksen ostamista. Somen perusteella vaikuttaa hyvältä.
Onko kenelläkään kokemuksia miten tuohon käytetty raha on tuottanut yritykselle hyötyä tai rahaa takaisin? Onko käytetyn rahan arvoinen?
Mun tilanteessa ei ollut rahan arvoinen. Parempaakin on tarjolla ja huomattavasti halvemmalla. Ylihinnoittelevat itsensä.
Opettavat vain yhtä businessmallia. Toimii, jos teet samaa businestä kuin he samalla business mallilla, mutta jos tahdot jotain muuta, heiltä ei saa apua siihen.
Moikka,
On kokemusta, en missään nimessä suosittele! Ei maksanut itseään takaisin.
Ei missään nimessä kannata ostaa tuota. Paljon parempia ja vastuullisempia löytyy. Kokemuksia ei löydy mistään, koska vaientavat asiakkaat, jotka eivät onnistu (ja niitä on paljon).
Pyöreäpäisyyttäni ostin valmennuksen ja ulosotossa ollaan. Helvetti, mikä häpeä. Tosi nopeasti piti tehdä ostopäätös ja kalliit oppirahat tuli. Mietin kyllä jo valmennuksen aikana muita valmennettavina mukana olleita. Vaikutti, ettei suurella osalla ollut kokemusta yrittäjyydestä. Jäi maku, että meitä nopeaan vaurastumiseen haksahtaneita oli muitakin. Yhäkin pohdin, mitä kuuluu muille valmennuksessa olleille. Olisipa mukava koota kokemukset ja päästää päivänvaloon meidät massinsa menettäneet.
Mulle voi laittaa viestiä vaikka instassa meriadevuo
Sama kokemus minulla, ei todellakaan ollut hintansa väärti ja jos ala jolla itse toimit ei liity hyvinvointiin, rakkauteen tai businekseen ei saa minkäänlaista tukea ja oikeaa ohjausta.
Lisäksi itse koin, että minun hyväuskoisuutta käytettiin törkeästi hyväksi ja se että olin vaikeassa tilanteessa kun kurssille menin, ei ollut yrityksellä mitään vastuuta siitä, että omat palveluni ei missään nimessä ole sellaista joista voisi edes kuvitella tekevän skaalautuvaa. Mutta kun tämän asian nosti esiin, se vain sivutettiin ja toistettiin mantraa: me opetetaan miten skaalaat busineksesi 10 000e /kk. Ei toimi kaikilla aloilla. Kalliit oppirahat oli. Maksoi kuitenkin 8000e se kurssi.
Hyviä pointteja.
Ajattelin perustaa oman yrityksen missä tarjoan omaa osaamistani. Jokainen tapaus olisi erilairen, samaa ei voi kaikille tarjota.
Eli ei toimi tämä kurssi sitten
No ajattelu nyt ei paljoa vaadi
En suosittele todellakaan! Ei TODELLAKAAN HINTA-LAATU kohtaa tässä!
Tässä korjattu versio:
---
Saattaa sopia sellaiselle palvelulle, jolle on jo kysyntää, eli jota on myyty tai jota on testattu valmiiksi. Seuraajakuntaa kannattaa olla jo jonkin verran, tai valmis sähköpostilista omasta takaa. Muutoin voi mennä turhaankin pitkä aika ennen kuin alkaa toimia. Eli täysin uutta palvelua tai täysin nollasta rakentamaan en enää tuolla tyylillä lähtisi.
Nm. kokemusta-rikkaampi-bisnes-lady
Ei edes kurssin hintaa sanottu, ei vaikka kuinka kysyin, sitten lopuksi myyjä heitti 18 000€, enkä totisesti saanut tietää mitä tuo kurssi sisältää.
Jos ig mainokseen ei saa kommentoida niin se kertoo.kaiken. Kusettaminen pitää salata!!
Jos tämän huijauksen kohteet saisivat kommentpida tätä vapaasti niin kukaan ei enää menettäisi rahojaan turhaan. Tätä on sananvapaus. Tämä on ihan yhtä järjestelmällinen kusetus kun Sami & Victor Webinaari.
Ovatko Sami ja Victor eronneet? Victor sibakin myy kursseja nyt itsekseen. Mainoksissa ei ole kommentteja.
Miksei huijauksen uhrit saa kommentoida??
Itse ostin tämän palvelun enkä saanut sitä mitä luvattiin. Toteutus ei vastaa myyntipuheita ja koko kuvio vaihtuu passiiviseksi mantran kertomisesksi rahojen saannin jälkeen. Valtava mielikuva annettiin siitä mitä he tekevät ei loppujen lopuksi toteudu läheskään. Onneksi asumme oikeusvaltiossa.
En voi suositella! Aloitusmaksu 10 000€ + alv ja saatiin kahdessa viikossa pari hassua suunnitelmaa, jotka vähensi meidän aiempaa myyntiä!? Kovat oli lupaukset että kun vaan jatkatte, niin tuloksia alkaa syntyä. No ei ollut enää millä jatkaa, kun ei myyntiä tullut. Jouduttiin keskeyttämään yhteistyö, koska uusi lasku olisi tullut jo pian maksettavaksi, eikä rahaa ollu enää kassassa. Tosi huijattu olo jäi tästä, vaikka oltiin rehellisesti kerrottu, että ollaan tiukilla ja myyntiä pitäisi saada tehtyä nopealla aikataululla, jotta voidaan olla valmennuksessa mukana.
Miten edes sait keskeytettyä? Minä aikoinaan en saanut, ja makselen edelleen tätä 8k pois kuukausittain vaikka riitautin koko skeidan.. vuosien takaa, luottotiedot menettäneenä tämän vuoksi..
En suosittele kenenkään ostavan näitä ”koulutuksia”.