Skyactiv-g motista

Anonyymi-ap

Onko ketjulla kone.

9

1067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suattaapi olla, tai sitten ei

    • Anonyymi

      On se

    • Anonyymi

      Eli pitäis kestää vaihtamatta koskaan.?

      • Anonyymi

        Mene ja tiedä. Mulla tolla motilla metrejä n. 200 tuhatta ja alkuperäinen ketju menossa mukana. Ei minkäänlaisia ongelmia moottoriosastolla.


      • Anonyymi

        Kestää siihen asti kunnes hajoaa. Ei kukaan voi sanoa, että kestäisi ikuisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kestää siihen asti kunnes hajoaa. Ei kukaan voi sanoa, että kestäisi ikuisesti.

        Totta. Yleisesti jakoketju ei hajoa täysin yllättäen, ellei auton kuski ole kuuro tai kuuntele radiota liian suurella äänenvoimakkuudella jonka seurauksena kuski ei kuule ollenkaan niitä jakoketjun vioittumisesta kuuluvia varoitusääniä. Näitä varoitusääniä ovat esimerkiksi moottorin käynnistyksissä(erityisesti kylmänä) kuuluva metallinen korahdus, sitten moottorin käynnisssä ollessa erityisesti tyhjäkäynnillä jatkuvasti kuuluva rallatus.

        Itsehän ajan enimmäkseen autollani stereot kokonaan poissa käytöstä, nauttien moottorin käyntiäänen ja autoilun muiden ominaisäänien kuuntelusta. Musiikit kuuntelen auton sijasta omassa asunnossani koska minulla on asunnossani kotiteatterijärjestelmä, jonka äänenlaatu on paljon parempaa kuin autoni stereoiden äänenlaatu.


    • Anonyymi

      Mut ei siis ole mitään suositusta vaihdosta.

    • Anonyymi

      Kyllä kaikissa Mazdan Skyactiv-G moottoreissa on jakoketju. Jakoketjun käyttöikään vaikuttaa erittäin paljon öljynlaatu, huono öljy rikkoo jakojetkun ennenaikaisesti. Älä siis ylitä öljyn+öljynsuodattimen vaihtovälejä, äläkä laita moottoriin laadultaan huononpaa öljyä kuin auton ohjekirjassa suositellaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3919
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3505
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      79
      3343
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2648
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1618
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1516
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1134
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1110
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe