Onko ketjulla kone.
Skyactiv-g motista
9
897
Vastaukset
- Anonyymi
Suattaapi olla, tai sitten ei
- Anonyymi
On se
- Anonyymi
Eli pitäis kestää vaihtamatta koskaan.?
- Anonyymi
Mene ja tiedä. Mulla tolla motilla metrejä n. 200 tuhatta ja alkuperäinen ketju menossa mukana. Ei minkäänlaisia ongelmia moottoriosastolla.
- Anonyymi
Kestää siihen asti kunnes hajoaa. Ei kukaan voi sanoa, että kestäisi ikuisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kestää siihen asti kunnes hajoaa. Ei kukaan voi sanoa, että kestäisi ikuisesti.
Totta. Yleisesti jakoketju ei hajoa täysin yllättäen, ellei auton kuski ole kuuro tai kuuntele radiota liian suurella äänenvoimakkuudella jonka seurauksena kuski ei kuule ollenkaan niitä jakoketjun vioittumisesta kuuluvia varoitusääniä. Näitä varoitusääniä ovat esimerkiksi moottorin käynnistyksissä(erityisesti kylmänä) kuuluva metallinen korahdus, sitten moottorin käynnisssä ollessa erityisesti tyhjäkäynnillä jatkuvasti kuuluva rallatus.
Itsehän ajan enimmäkseen autollani stereot kokonaan poissa käytöstä, nauttien moottorin käyntiäänen ja autoilun muiden ominaisäänien kuuntelusta. Musiikit kuuntelen auton sijasta omassa asunnossani koska minulla on asunnossani kotiteatterijärjestelmä, jonka äänenlaatu on paljon parempaa kuin autoni stereoiden äänenlaatu.
- Anonyymi
Mut ei siis ole mitään suositusta vaihdosta.
- Anonyymi
Kyllä kaikissa Mazdan Skyactiv-G moottoreissa on jakoketju. Jakoketjun käyttöikään vaikuttaa erittäin paljon öljynlaatu, huono öljy rikkoo jakojetkun ennenaikaisesti. Älä siis ylitä öljyn+öljynsuodattimen vaihtovälejä, äläkä laita moottoriin laadultaan huononpaa öljyä kuin auton ohjekirjassa suositellaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3663979Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091433- 941297
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651094Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass14927Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58907Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise12877- 38870
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60859- 65851