Kun ei ole vuodenaikojen pakottamaa kautta, johon kuuluvat nostot ja laskut ja huollot juuri tiettyihin aikoihin.
Onko purjehdus helpompaa lämpimissä maissa?
11
742
Vastaukset
- Anonyymi
Paskaantuu se pohja siellä lämpimässäkin ja vielä nopeammin.
Kunnon myrkkymaaleja ei saa enää mistään ja lämpimässä pohja ja vetolaitteet ne vasta kasvavatkin kaikenlaista.
Ja ihan yhtälailla hajoaa sakkelit, pylpyrät, köydet, koneet ja kaikenlaiset vehkeet kuin täälläkin.
Tietysti etuna on se, että purjehduskausi on halutessa ympärivuotinen. Täällä jääkarhun-tiedätte-kyllä-missä kausi on käytännössä kesäkuun puolivälistä elokuun puoleenväliin.
Jos joku on toista mieltä, voi katsoa sääennusteita 10vrk eteenpäin.
Pimeäkin tulee jo klo 21 paikkeilla ja vajaan kuukauden päästä yö on päivää pidempi.
Myrskyjäkin alkaa tulla jne.
Tietysti purjehdustalebanit lähtevät merelle vaikka räntäsateessa, mutta se on tietenkin jokaisen oma valinta.
Voihan sitä väittää kirkkain silmin, että esimerkiksi uunin ja vessan peseminen on mukavaa puuhaa, tai että kylmässä saunassa oleminen se vasta hienoa on.
Itse olen harkinnut
a) harrastuksen lopettamista tai
b) siirtymistä veneen vuokraamiseen lämpimämmiltä vesiltä
Molemmat vaihtoehdot ovat vähätöisempiä ja kustannuksiltaan suunnilleen samanhintaisia verrattuna veneen pitämiseen Suomessa.- Anonyymi
Pimeä tulee tropiikissakin. Tahitissa aurinko laskee tänään klo 17:49. Päivän pituus on noin 12 tuntia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pimeä tulee tropiikissakin. Tahitissa aurinko laskee tänään klo 17:49. Päivän pituus on noin 12 tuntia.
Niin, ja tulee vieläpä ympäri vuoden. Suomessa on kuitenkin parin kuukauden jakso keskellä purjehduskautta, kun ei tulee vain hämärää.
- Anonyymi
....harrastuksen lopettamisen vertautuminen veneen pitokustannuksiin selittyy sillä, että veneestä säästyneen rahan tulee tunkeneeksi kuitenkin johonkin tyhmään.
- Anonyymi
Lämpösten vesien suolaisuus on jotain ihan muuta kuin täällä. Se suola tekee tuloaan veneessä. Onhan kausi pitkä eikä talven haittoja eikä riemuja. Kierros Karibialle tai Kanarialle tai Välimerelle kalenteriin siis laita!
- Anonyymi
Sitten on vielä ne hurrikaani/taifuunikaudet. Ei välttämättä auta edes telakointi.
- Anonyymi
Suolaisuus on yksi asia, aurinko toinen. Uv-säteily on etelässä aivan toista luokkaa. Täälläkin se polttaa suojaamattomat purjeet nopeasti, etelässä kaiken muunkin.
- Anonyymi
Katsojilta kuuluu "mamma mia"
https://youtube.com/shorts/sfZ2Fh4RZRA?si=w_MqB8aw8zEJC-mM - Anonyymi
Tässä oli ongelmien sarja:
https://youtube.com/shorts/HAZ3p7QHHUU?si=gfeqCHY3QLcFZDsF - Anonyymi
Kossun lämmittävän vaikutuksen toteaminen on paljon tärkeämpää Suomessa kuin jossain vinkuintiassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p586692Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3495774Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1715395Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1505173Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204410Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite463105Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202906Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282717Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32688- 802355