Ip-laskun tältä sivulta sähköpostiin! Kannattaa varoo tätä sivua. Alkaa laskuttaa näköjään käytöstä.
Sain 80 euron
Anonyymi-ap
21377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ei me olla niin tyhmiä kuin miltä sinä näytät.
No? Onko huijaus vai totta, meinaatko että minä tällä iällä olen joku atk asiantuntija.
Jos sinä ätmi saisit täältä laskun ajankäytön perusteella niin olisi aika monta nollaa perässä
Noheva it-guru osais ehkä tommosia tehdäkin. Mut se vaan, että ei se oo tyhymä se joka pyytää vaan se joka maksaa.
Muistan kun 2000-l puolivälissä s24:ssä muuan tyyppi teki botteja toimimaan chat-huoneisiin ym. Väkersi siis ilman s24:n tietoa näitä.
Muistaakseni se tyyppi läksi opiskelemaan Oxfordiin vähän myöhemmin. Se oli joku nuori älykkö.
Rene täs moi!
Laitetaan piuha seinään ja katotaan nouseeko purkki ylös.
Elisan Adsl liittymä asiaa vaan. DX
Höpö höpö.
Onko kyseessä huikausviesti? Miksei kukaan voi kertoa, luuletteko että olen atk asiantuntija. Ikää yli 50.
On huijaus. Älä maksa.
Mutta mikä ihme on lp-lasku???
Siinä on ip osoitteeni millä olen kuulemma selannut sivua ja linkki pankkiin maksamaan. Mahtaako olla huijaus vai tuleeko perintäkirje?
Tietysti se on huijaus. Tämä on ilmainen sivusto. Mitään sähköpostiin tulleita pankin linkkejä ei pidä availla, eikä näpytellä sinne omia pankkitunnuksiaan. Laskut maksetaan pankin omien sivujen kautta, tai pankin oman sovelluksen kautta.
Näin se on ja rahtimaksuja ei kande maksaa yrityspuolelta ku ei oo korttitietoja näyttää hyvin silmiinpistävältä
Kiitos tiedosta. En siis maksa.
Olet tainnut saastuttaa koneesi jossain muualla ja sulle hyväuskoiselle lähetellään nyt päivänselviä kusetusviestejä sen perusteella missä surffailet.
Mistään nettisvusta ei tarvitse maksaa senttiäkään, ellet ole ottanut jotain maksullista palvelua ja nehän joutuu maksamaan aina etukäteen. Ei niitä jälkeenpäin minkään IP-osoitteen mukaan maksella.
Ehkä se on mainoksista mitä saan tässä? Usein kerrotaan, että olen voittanut jotakin mutta sitten kun avaan sivun niin mitä lie pornoa aukeaa. Tämä on katala sivu.
Älä avaa niitä sivulla olevia linkkejä. Useimmat niistä ovat huijauksia.
Kuinka katala sivun omistaja onkaan, kun virittää tuollaisia ansoja?
Tuollasia ei tee sivun omistaja, vaan hakkerit. Ne jotka noita tejee ei edes asu samassa maassa. Nuo hakkeroijat asustelee usein mm. Afrikassa,puhutaan esim. nigerialaishuijauksista.
Sivustojen ylläpito on niistä usein autuaan tietämätön.
Ja toisekseen viimeaikoina lisääntynyt hakkeritoimunta viittaa Venäjälle. Sitä tehdään etupäässä julkisiin kohteisiin, mutta myös yksityisten koneille. Se on sitä hybridisotaa.
Kannattaa katella vähemmän sitä pokea, niin ei tule niitä huijausviestejäkään