Valtiovarainministeriön mukaan uutta velkaa otetaan tänä vuonna yli 10 miljardia. Valtion talouden alijäämä tulee olemaan yli 10 miljardia. Myös tulevina vuosina hallitus velkaantuu vuosittain lähes saman verran..
Toisin sanoen Suomi velkaantuu samaan tahtiin kuin Marinin hallituskaudellakin, jolloin velkaa otettiin muun muassa kriisien ja työllisyyden hoitoon.
Orpon hallitus leikkaa pienituloisilta sosiaaliturvasta ja työttömyysturvasta, aluksi neljä miljardia, vaikka inflaatio on 6, 5 % ja kurittaa eniten pienituloisia.
Yritykset saavat lisää yritystukia, mutta työntekijöiden työehtoja heikennetään.
Katso tästä linkistä (Ylen uutiset) miten leikataan ja miten paljon valtio ottaa uutta velkaa.
https://yle.fi/a/74-20047050
Hallitus ottaa lisää velkaa 10 miljardia
12
247
Vastaukset
- Anonyymi
Et taida aivan ymmärtävän sitä että mistä tämä velkaantuminen kertoo!!!
Suomi on saatettu niin huonoon jamaan että sopeutustoimista huolimatta velkaannumme edelleen, kiitos osin viime hallituksen - Rahaa on!
Jos meillä nyt jatkaisi vasemmistolainen hallitus, joka ei esittänyt mitään leikkauksia ennen vaaleja, velkaa otettaisiin 10 miljardin sijaan noin 15 miljardia/vuosi - todennäköisesti paljon enemmän sillä "rahaa on"!- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17986471e
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Syynä on kaikkien porvarihallituksien tekemä tuloverojen laskeminen ja velan ottaminen.
Porvarihallituksen aikaan sanottiin jo reilut 20 vuotta sitten, että kun valtiolla menee hyvin, pitää ottaa lisää velkaa.
Ja kun valtiolla menee huonosti, pitää ottaa lisää velkaa.
Tuloverotuksen laskemisen takia valtio on aina joutunut ottamaan lisää velkaa tai myymään omaisuuttaan.
Omaisuuden myyminen pois on hetkellisesti ehkä hyvä, mutta uusi ostaja nostaa hintoja ja kansa maksaa jatkossa enemmän.
Esimerkiksi jos myisin asuntoni ja alkaisin asua vuokralla vastaavassa asunnossa, olisi minulla myyntitulot hukattu jo kymmenessä vuodessa. Sitten ei olisi sitä omaisuuttakaan ja vuokraa pitäisi vaan maksaa.
Porvarihallituksessa kykypuolue kokoomus ei tajua edes noin yksinkertaista asiaa. Mitään peruspalveluita ei saa yksityistää. Kansa kärsii, kun yksityisillä yrityksillä on tarkoitus vain tehdä tuottoa omistajilleen ja maksaa isoja osinkoja. Itse palvelu ei ole tärkeä, jonka näkee jo vanhustenhoidon tasosta.- Anonyymi
Kyllä Kokoomus tajuaa, että myyntitulot on hukattu kymmenessä vuodessa.
Kokoomus on eliittipuolue ja jos valtion omaisuuden saa myytyä ja sijoittaja saa siitä rahaa, on puolueen tavoite täytetty.
Kokoomus on hyvä kysymään: " mistä ne rahat sitten otetaan, jos ei myydä". Kymmenen vuoden päästä tilanne on sitten pahempi, mutta sitä ei tietenkään tuoda esille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä Kokoomus tajuaa, että myyntitulot on hukattu kymmenessä vuodessa.
Kokoomus on eliittipuolue ja jos valtion omaisuuden saa myytyä ja sijoittaja saa siitä rahaa, on puolueen tavoite täytetty.
Kokoomus on hyvä kysymään: " mistä ne rahat sitten otetaan, jos ei myydä". Kymmenen vuoden päästä tilanne on sitten pahempi, mutta sitä ei tietenkään tuoda esille.Noinan se on. Koko kansa maksaa yksityistämisten kustannukset.
Kokoomus ei ota vastuusta mistään tekemisistään, koska he eivät todellakaan aja koko kansan asiaa.
Kokoomus ei edes tajua että he eivät ole hyväksi suomen kansalle.
- Anonyymi
Unohdat kokonaan kuinka monta miljardia menee valtion lainojen korkoihin. Rinne/Marinin hallitus otti lisälainaa n. 40 miljardia. Mikäli olisi jo silloin sopeutettu, lainoja olisi arviolta n. 15 miljardia vähemmän. Se tarkoittaisi sitä, että nykyhallituksen ei tarvitsisi tehdä näin rankkoja toimenpiteitä ja alijäämä jäisi pienemmäksi. Selkokielellä sanottuna Suomi on elänyt taloudellista tilannettaan lepsummin ja nyt on laskun aika.
- Anonyymi
Noinko huono muisti sinulla on?
- Korona aiheutti koko maailmanlaajuisesti ongelmia jokaiselle maalle.
- Venäjän hyökkäys Ukrainaan aiheutti sen, että edellisen hallituksen tehdyt riskikaupat aiheuttivat miljarimenetyksiä.
Etkö sinä tosiaan muista?
Tilanne oli erittäin poikkeuksellinen. Olisko Kokoomus tehnyt kaiken eri tavalla? Ja millä tavalla, kerro sinä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noinko huono muisti sinulla on?
- Korona aiheutti koko maailmanlaajuisesti ongelmia jokaiselle maalle.
- Venäjän hyökkäys Ukrainaan aiheutti sen, että edellisen hallituksen tehdyt riskikaupat aiheuttivat miljarimenetyksiä.
Etkö sinä tosiaan muista?
Tilanne oli erittäin poikkeuksellinen. Olisko Kokoomus tehnyt kaiken eri tavalla? Ja millä tavalla, kerro sinä?Jos kotona hajoaa yllättäen jääkaappi, pitää minun säästää jostakin muusta, että saan uuden kaapin. Sama on Suomella. Ulkoiset tapahtumat aiheuttivat yllättäviä menoja, mutta niiden johdosta olisi pitänyt säästää muista menoista. Ei jatkaa holtitonta velanottoa. Sellaista on hallittu taloudenpito. Avaa hyvä ihminen silmäsi ja korvasi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos kotona hajoaa yllättäen jääkaappi, pitää minun säästää jostakin muusta, että saan uuden kaapin. Sama on Suomella. Ulkoiset tapahtumat aiheuttivat yllättäviä menoja, mutta niiden johdosta olisi pitänyt säästää muista menoista. Ei jatkaa holtitonta velanottoa. Sellaista on hallittu taloudenpito. Avaa hyvä ihminen silmäsi ja korvasi.
Jos kotona hajoaa jääkaappi, niin rahat voidaan kyllä koota kaikilta työssäkäyviltä aikuisilta. Jos jollain on kova palkka, hän pystyy maksamaan isomman osuuden. Jos jollain rahat eivät riitä kuin perusmenohin, niin häneltä ei voida vaatia kovin suurta osuutta.
Rahoja ei koota jääkaapin hankintaa varten leikkaamalla esimerkiksi lasten ruoka- tai vaatekuluista, koulutuksesta tai terveydenhoidosta. - Anonyymi
Ei siltikään selitä velan määrää. Edellinen hallitus otti vähemmän velkaa ilman leikkauksia, kun päällä oli korona, sota, energiakriisi ja inflaatio. Lisäksi "Purra" myy tuottavaa omaisuutta, joka "täytyy" ynnätä lainan päälle.
Ihan ideologista höttöä oli velka-hysteria. Äänestäjiä peloteltiin ja kusetettiin. Ainoa argumentti Marinin hallitusta vastaan oli velkaantuminen.
- Anonyymi
En ymmärrä miksi yritystukiin käytetään nyt 8miljardia. Eikös ne pitäisi omillaan pärjätä?
Edellinen hallitus tuki lisäksi koronan aiheuttamat haitat yrityksille. Eipä silloin nyky hallituksen riveistä kuulunut sora ääniä päinvastoin kiiteltiin vain. Jos niitä tukia ei olisi maksettu, niin aika rumaa jälkeä olisi syntynyt. Nyt selitellään, että edellinen hallitus aiheutti tämän. Silti ottavat taas lisää velkaa ja kyykyttävät lisäksi pienituloisia. - Anonyymi
Velka on perintöä edelliseltä hallitukselta 4miljardia ja korkokulut 3miljardia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2251598- 371459
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊631299Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!741290- 781214
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?761199Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031173- 541008
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans181002Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per181894