Eli voiko vilja-allergikko juoda vahvempia juomia viinaa, vodkaa yms jostain luin että geliaakikko voi juoda mutta entäs vilja-allergikko?
Voiko vilja-allergikko juoda viinaa?
10
984
Vastaukset
- Anonyymi
No se taitaa olla arpapeliä...
-Viljoille allergisen kannattaa muistaa, että monien väkevien juomien, viinojen ja viskien raaka-aine on vilja. Valkuaisaineet yleensä poistuvat tislausprosessissa. Viljoille allerginen voi saada äkillisen allergiareaktion ohramallas- ja vehnämallasoluista. Ohrassa allergiaa aiheuttavat aineet on tunnistettu, mutta vehnäoluen allergeeneja ei tunneta.
Keliaakikon kannalta useimmat alkoholijuomat ovat joko täysin gluteenittomia tai niiden gluteenipitoisuus on niin matala, ettei siitä ole haittaa. Tuoreimman tiedon sopivista alkoholijuomista saa Keliakialiitosta.
https://www.allergia.fi/allergia/ruoka-ja-juoma/allergiaa-aiheuttavia-ruoka-aineita/alkoholi/ - Anonyymi
Vikingfjord viina on tehty perunasta ja sitä saa alkosta kysymällä.
- Anonyymi
Eli siinä ei ole yhtään viljoja käytetty teko vaiheessa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli siinä ei ole yhtään viljoja käytetty teko vaiheessa?
Kyllä juurikin näin, ei viljaa.
- Anonyymi
Alkoholia voi valmistaa lähes mistä kasviaineksesta
Gluteenittomia alkoholijuomia ovat vodka, rommi, tequila, viski, brandy, vermutti, gin ja samppanja.
vodka tai tequila, eivät käytä gluteenia sisältäviä ainesosia missään vaiheessa koko tuotantoprosessin ajan.
Rommi sokeriruoko
Tequila agave
Samppanja viinirypäle
Cointreau sokerijuurikasalkoholi- Anonyymi
Yleisin vodka viljasta mutta tislaus hävittää gluteiinin.
Sitten myös vodkaa muista aineksista, peruna, sokeriruoko, hedelmät...
Brandy, tislattua viiniä
- Anonyymi
Pöytäviina oli hyvä viina ,sopi kaikille vauvoista vaareihin
- Anonyymi
Joihinkin viineihin käytetään kirkastamisern kananmunaa tai kalaa. Joten allergisen kannattaa niidenkin kanssa olla tarkkana.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/12345?fbclid=IwAR029a9NmC-CrGgbvMH3uF58df9a7_X5BOgjp-v_onki93DTfHfU09QhPa0 - Anonyymi
Voiko poltella pilvee jos on heinänuha
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713478
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851496Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251249- 1581212
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35961
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16933Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk88770- 62745