Hallituksen lakkovaikutus

Sanotaan, että Suomessa on liikaa lakkoja. Hallitusohjelma uhkaa laukaista lakkoja.

Eikö yhteistyö toimi?
Mitä hallitus on tekemässä aiheuttaen lakon uhkaa.?

Olisiko hallituksen herättävä, ettei olla tekemässä ihan kaikkea oikein? Olisi hyvä nostaa Suomi yhteistyöllä!
2112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Orpon hallitus jatkaa Sipilän oikeistohallituksen aloittamaa työehtojen heikennysohjelmaa.

Kiky-sopimuksen heikennyksiä selitettiin sillä, että vienti kohenee, ja niin palkat jäädytettiin.
Vienti ei kohentunut, eikä palkkojen jäädytyksellä ollut kilpailukykyyn vaikutusta.
Sen sijaan kun Marinin hallitus korjasi kiky-sopimusta, niin Suomeen saatiin lisää 100.000 työllistä.

Julkisen sektorin vuosilomapäiviä vähennettiin esimerkiksi sairaanhoitajilta, joiden mahdollista lakkoa varten suunniteltiin pakkolaki, kuten tehtiin myös "Sari Sairaanhoitajien" uhatessa lakolla Kataisen hallituksen aikana. Niinpä nyt on kova pula sairaanhoitajista, jotka ovat jääneet palkkakehityksestä jälkeen.

Orpon hallituksen tes-heikennykset on kirjattu hallitusohjelmaan Elinkeinoelämän keskusliiton sanelun mukaan. Työnantajaliittojen tavoitteet ovat lähes sellaisenaan hallitusohjelmassa kokoomuksen, perussuomalaisten, ruotsalaisen kansanpuolueen ja kristillisten hyväksyminä.

Kokoomuslainen työministeri perusteli televisiossa heikennyksiä "Ruotsin tasolla".
Tosiasiassa Ruotsissa on esim. Medbästämmande lag, jonka mukaan yritysten hallituksissa on myös työntekijäpuolen edustajat huolehtimassa työntekijöiden eduista.

Jos Suomen oikeistohallitus kykenee yksipuolisesti heikentämään työehtoja, niin ehkäpä myös Ruotsin työnantajajien keskusliiton edustajat tulevat Suomeen oppimaan, miten ne työehtojen heikennykset oikein tehdään?

Saksassa tuotannollisesta ja taloudellisista syistä työsuhteiden purku ei ole yhtä helppoa kuin Suomessa. Työnantajien tulee järjestää uudelleenkoulutusta ja maksaa irtisanomisajalta isot korvaukset. Pitäisi ottaa oppia muiden maiden hyviksi todetuista sopimuksista, jotta Suomessa ei jatkuvasti olisi enemmän konflikteja eli lakkoja vuodesta toiseen.

Äänestä
  • Kuulin myös työministerin ja Purrankin kommentit, että muutetaan asioita naapurin tasolle. Molemmilta perustelu on huono: ei tuoda esille, mistä puhutaan ja miten ne on muualla.

    Yleistämällä ei asioita voi perustella. Lisäksi kokonaisuutta ei huomioida eli miksi ei paranneta työnantajan ja työntekijän yhteistyötä Ruotsin tasolle.

    Kommentit ovat tasolla: paskaa on Ruotsinkin pellolla ja sen perusteella voi viedä rusinat pullasta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sanotaan, että Suomessa on liikaa lakkoja. Hallitusohjelma uhkaa laukaista lakkoja.

Eikö yhteistyö toimi?
Mitä hallitus on tekemässä aiheuttaen lakon uhkaa.?

Olisiko hallituksen herättävä, ettei olla tekemässä ihan kaikkea oikein? Olisi hyvä nostaa Suomi yhteistyöllä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu