Oletteko koskaan miettineet

Mitä jos ette kelpaa tai riitä kumppaniksi kenellekään? Jos se toinen on valmis vaihtamaan sinut heti parempaan, kun sellainen tulee vastaan. Haaveilee ja ihailee aina muiden ulkonäköä enemmän kuin sinun.

Minusta on tuntunut jo pidemmän aikaa tältä. Eikä pelkästään tuntunut vaan olen tullut hylätyksi usein. Tuntuu, että sydän ei enää jaksa yhtään pettymystä.
23482
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

En ole kelvannut kenellekään yli 10 vuoteen joten ei ole tarvinnut edes jossitella.

Äänestä

En mä oikeastaan tollasia mieti, vaikka kovasti mietinkin, että haluaako sitä enää laittaa sydäntään alttiiksi. Mun parisuhteet on päättyneet ihan vaan yhteensopimattomuuteen, vailla sen kummempia draamoja, mutta kyllä sekin jälkiä jättää.

Äänestä

Dementikkoa on vaikea Pitää?

Äänestä

Ei muista mitän

Äänestä

En ole miettinyt. Mutta jos haluaisi jonkun muun kanssa olla niin sitten on, voisi tietysti myös kertoa jos näin olisi

Äänestä
  • Niin, yksinkertaisesti ajateltuna. Mutta... Kun on ehtinyt kiintyä toiseen ja tykästyä niin se sattuu tulla jätetyksi tai petetyksi jonkun toisen takia. Sattuu todella paljon.

    Äänestä

Olen ollut suhteessa ja minä lähdin siitä itse, ei hän minua vaihtanut kehenkään.
Kelpasin ja riitin kumppaniksi hänelle, joten miksi en muillekin. Itseasiassa uskon, että minussa on monia ominaisuuksia, joiden vuoksi minua ei helposti jätetä sen jälkeen kun on samaa polkua lähdetty kulkemaan ja tutustuttu lähemmin. Eikä ne ominaisuudet liity ulkonäköön, jos joku niin heti luulee.

Äänestä
  • Ei ulkonäkö tietenkään ole se tärkein

    Äänestä

  • Elämä olisi varmasti muotoutunut toisenlaiseksi jos olisi jo nuorena saanut niin vahvan hyväksynnän kokemuksen kuin että joku huolii suhteeseen.

    Äänestä

Helppo sanoa, mutta mitäpä jos arvostaisit itseäsi. Olet paljon enemmän kuin ulkonäkö. Jos et riitä toiselle tai kelpaa itsenäsi, miksi haluaisit olla sellaisen ihmisen kanssa. Ansaitset parempaa. Ja tulee joku, joka osaa sinua arvostaa, jos se henkilö, jota aloituksessa tarkoitat ei osaa.

Äänestä

Rahaa tarvis olla. Muuten kai joku huolis. Ehkä joskus😊😄

Äänestä

Nyt pitää nukkua ja aina voi haaveilla ja uneksia ka toivoa että kuitenkin kelpaisi ihan omana itsenään

Äänestä
  • Niin varmasti moni ajattelee ja niin sen olla pitääkin että omana itsenään kelpaa.

    Äänestä

No tiedän että jos nainen jaksaa minua kaivata, niin ei kyllä ihan heti ole hylkäämässä. Kun olen masentunut, surullinen, arka ja yksinäinen erakko. Mutta en tiedä kaipaako, tuskin. En osallistu sellaiseen parisuhderulettiin. Jos rakkaus löytyy niin löytyy. Ei sitä voi pakottaa. Väkisin vääntämällä tulee vaan eroja ja vääriä valintoja.

Äänestä

Sinä olet kaunis ja ihana nainen.💛 En ikinä haluaisi, että kukaan satuttaa sua.

Äänestä
  • Sä oot oikeasti ansainnut kultaa. Oot yksi parhaimpia tyyppejä joita tiiän, vaikka en tunne sua henkilökohtaisesti. 🙏 Mitä ikinä sä haluat niin toivottavasti saat sen. Ja oon tosi pahoillani siitä, mitä oot joutunut kokemaan. Otan osaa. 🙏💛

    Äänestä

Kyllä olen. Se on raskasta.

Äänestä

Sinä ansaitset kultaa

Äänestä

Olen jo kelvannut parisuhteeseen, kauan kestäneeseen, joka loppui minun aloitteestani. Ei ole mitään tarvetta saada enää uutta parisuhdetta.

Äänestä

Joo. En minä halua kuin naisen kuka itkee ilman minua ja keneen sattuu kun minuun sattuu. Ei semmoista löydä noin vaan. Ei rakkautta voi pakottaa. Olen yksin jos tuollaista naista ei minua varten ole. Ihan turhaa on kaikki ilman rakkautta. Mieheltä

Äänestä

No eipä oikeestoon ennee. Mitäpä tuosta nyt ulkonäöstäönkään sanois.....

Kiva kai se on että edes rauhallisen näköinen on.

Äänestä

Kyllä ja joulukuussa olenkin ollut kauemmin kuin kumpikaan vanhempi. Sekin on jotain.

Äänestä

No eiköhän se rakkauden pysyvyys riipu siitä keneen rakastut. Eikä rakkauden kesto määritä sinua.
Sillä lapsissakin kiusatuksi tulevat kiltit. Sen synttäreille mennään, joka haluaa tehdä sulle pas.kan elämän, jos et mene. Manipulaattorit. Kilteille tehdään oharit tai jätetään varalle.

Ja en kaipaa enää, kuten joku sanoi olen jo kelvannut pitkään suhteeseen. Aikuinen henkisesti terve hyväksyy, että on syntynyt yksin. Lähtee yksin. Kestää olla yksin. Itseään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä jos ette kelpaa tai riitä kumppaniksi kenellekään? Jos se toinen on valmis vaihtamaan sinut heti parempaan, kun sellainen tulee vastaan. Haaveilee ja ihailee aina muiden ulkonäköä enemmän kuin sinun.

Minusta on tuntunut jo pidemmän aikaa tältä. Eikä pelkästään tuntunut vaan olen tullut hylätyksi usein. Tuntuu, että sydän ei enää jaksa yhtään pettymystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu