KOKOOMUS heikentää työntekijän asemaa suomessa

Kokoomus kovasti kuuluttaa, että tekemällä töitä olot paranee jne!

Lässyn lässyn.

Tämä KOKOOMUS oikeasti vian heikentään työntekijän asemaa.
Potkuja voi antaa tästälähdin helpommin kuin ennen.
Lakko-oikeutta ei ole.
Vapaitten määrää vähennetään.
Heikennyksien lista on pitkä.
Onko muka KOKOOMUS oikeasti työläisen asialla?

EI OLE! Eikä ikinä ole ollutkaan.
PAITSI JO ENNESTÄÄN RIKKAITTEN ASIALLA KOKOOMUS ON.
Köyhiltä ja lainarahalla rahansiirtoa RIKKAITTEN taskuun.

SITÄ KOKOOMUS ON!
24347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

SDP:n ÄäriVasemmisto ja MyrkynVihreät väittää, että Makaamalla ja Löhöämällä kotonaan VeroMaksajien Rahoilla, työntekijän elämä Paranee !
- toi on Pukki-Kommarin "Märkä Uni"

HÄÄÄÄÄÄH HÄH HÄH HÄH HÄH HÄÄÄÄÄÄH ja LääääääH

.

Äänestä
  • kukaan ei ole väittänyt niin vain sinä. Kokoomus pakkotyöllistää lähes ilmaiseksi.
    Silläkö elintaso nousee? Ja kaikenlisäksi KOKOOMUS haluaa kaikista köäyhimmät kadulle asumaan heikentämällä asumistukia jne. KOKOOMUS suomalaisen asialla ei OLE!

    Äänestä

  • Menes kysymään tonne Jukka talon portille ,mitä ovat mieltä työttömyysturvan alas ajosta ja työvoimapulasta. Pulassa olevat tuskin tykkäävät kovin hyvää makaamis puheita tai hallinnollista höykytyksistä tuossa tilanteessa. Siinä on rankaisua ja kannustinta aivan tarpeeksi kun koettaa järjestää asioitaan ja olla menettämättä asuntoa alta.

    https://yle.fi/a/74-20047515

    Äänestä

Tämä hallitus ylittää valta oikeutensa ja koska vallankäyttö ei perustu enää lailliseen valtaan vaan mielivaltaan ei se voi toimia laillistesti Suomen hallituksena. Laillinen hallinto perustaa vallan käyttönsä oikeus käsitteisiin ,sekä toimii mandaattinsa rajoissa valtaa käyttäen, siten kuin se on jaettu ja rajoittuu demokratian hallinnon puitteissa.

Äänestä
  • Joku kirjoittaa edellä ihan asiaa siitä, miten suomen kävi 2019 eduskuntavaaleissa (kansan demokraattisissa vaaleissa antamilla äänillä, vaaleissa sijoille 2. ja 3. tulleet puolueet JÄTETTIIN oppositioon) ja meinasi käydä 2023 eduskuntavaaleissa (hallituspuolueet sopivat keskenään äänestyskäyttäytymisestä varmistaakseen jatkokauden). Eli olen edellisen kirjoittajan kanssa täysin samaa mieltä siitä, että eräiden, nyt oppositiossa olevien, puolueiden toiminta perustuu mielivaltaan ja haluun ohittaa demokratia. Pitänevät suomen kansaa niin tyhminä ihmisinä, jotka eivät osaa ajatella omaa parastaan, siksi emme ilmeisesti demareiden mielestä tarvitse enää vaaleja, he kun ovat olleet molemmissa tapauksissa (2019/2023) mukana "pääroolissa".

    "Tämä hallitus ylittää valta oikeutensa ja koska vallankäyttö ei perustu enää lailliseen valtaan vaan mielivaltaan ei se voi toimia laillistesti Suomen hallituksena. Laillinen hallinto perustaa vallan käyttönsä oikeus käsitteisiin ,sekä toimii mandaattinsa rajoissa valtaa käyttäen, siten kuin se on jaettu ja rajoittuu demokratian hallinnon puitteissa."

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Joku kirjoittaa edellä ihan asiaa siitä, miten suomen kävi 2019 eduskuntavaaleissa (kansan demokraattisissa vaaleissa antamilla äänillä, vaaleissa sijoille 2. ja 3. tulleet puolueet JÄTETTIIN oppositioon) ja meinasi käydä 2023 eduskuntavaaleissa (hallituspuolueet sopivat keskenään äänestyskäyttäytymisestä varmistaakseen jatkokauden). Eli olen edellisen kirjoittajan kanssa täysin samaa mieltä siitä, että eräiden, nyt oppositiossa olevien, puolueiden toiminta perustuu mielivaltaan ja haluun ohittaa demokratia. Pitänevät suomen kansaa niin tyhminä ihmisinä, jotka eivät osaa ajatella omaa parastaan, siksi emme ilmeisesti demareiden mielestä tarvitse enää vaaleja, he kun ovat olleet molemmissa tapauksissa (2019/2023) mukana "pääroolissa".

    "Tämä hallitus ylittää valta oikeutensa ja koska vallankäyttö ei perustu enää lailliseen valtaan vaan mielivaltaan ei se voi toimia laillistesti Suomen hallituksena. Laillinen hallinto perustaa vallan käyttönsä oikeus käsitteisiin ,sekä toimii mandaattinsa rajoissa valtaa käyttäen, siten kuin se on jaettu ja rajoittuu demokratian hallinnon puitteissa."

    Milloin hallituskoalitio on valittu vaalituloksen suuruusjärjestyksen perusteella? Ei ikinä. Hallistuskoalition muodostavat aina ne, jotka löytävät yhteisymmärryksen ja niiden yhteinen kannatus ylittää 50 %:n rajan ollakseen enemmistöhallitus. Vain persut ovat peränneet pakkoavioliitto-mallin perään. Itse kannatan ensimmäistä vaihtoehtoa, koska nyt me paraikaa näemme, mitä se persujen kakkosvaihtoehto saa aikaan. Riitaa ja toimimattomuutta.

    Äänestä

  • Kokomushan on miljonäärien etujärjestö
    Mutta sinä ja moni kokoomuslainen kun eivaan ole miljonääri

    Äänestä

Sairaanhoitajille ei ole varaa maksaa palkkaa mutta näille kyllä:

https://www.is.fi/politiikka/art-2000009811947.html

Olisikohan rahan käytössä jotakin sanomita ja sen kohdentamisessa kohtuu rajoissa siten että sitä riittäisi hiukka jokaiselle taholle?

Äänestä
  • tietenkin hyväveli verkostotoimii juuri näin.

    Äänestä

  • Eikös Marinin hallitus viime töikseen nostattanut eduskuntalaitoksen palkkoja kovasti, kun olivat varmoja siitä, että pääsevät jatkokaudelle?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    tietenkin hyväveli verkostotoimii juuri näin.

    Pääministeri Petteri Orpon mukaan kaikki hallituksen uudistukset tähtäävät siihen, että työtä kannattaisi ottaa vastaan ja tarjota.


    Joo potkimalla työtönyäpäähän.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Eikös Marinin hallitus viime töikseen nostattanut eduskuntalaitoksen palkkoja kovasti, kun olivat varmoja siitä, että pääsevät jatkokaudelle?

    Mistäs tuollainen väite tulee, että joku pitäisi valintaansa varmana? Taitaa olla persuöyhötystä....

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Pääministeri Petteri Orpon mukaan kaikki hallituksen uudistukset tähtäävät siihen, että työtä kannattaisi ottaa vastaan ja tarjota.


    Joo potkimalla työtönyäpäähän.

    Orpon ja Satosen tavoitteet:
    "Työtä (9€/pv) kaikille riittää, työnantajat kiittää." (Orpo ja EK)

    "Palkka (9€/pv) sulle, muu hyöty mulle.", sanovat työnantajat.

    "Raatajat rahanalaiset (9€/pv) painaa pitkää päivää,
    ei tiedossa onnen häivää.
    Kun eliitti kaiken itselleen kerää,
    orjatyövoima (9€/pv) anivarhain töihin herää." (Satosen työpolitiikka)

    Äänestä

Orpon jutut senkun petraa:

"– Kysymyshän on siitä, että meillä on laaja työttömyys plus työvoiman ulkopuolella oleva väki noin p u o l i m i l j o o n a a työikäistä ja työkykyistä ihmistä, joilla ei ole tällä hetkellä kannusteet kunnossa. Työtä olisi tarjolla, mutta töihin ei kannata lähteä."

IS 30.8.2023

Äänestä
  • Kokoomuslaiset pitävät työntekijää niin tyhmänä, ettei se huomaisi hallituksen "arbeit macht frei"-työllisyyspoliittisia tavoitteita. On taas markkinointitoimistoilla ollut töitä keksiä pääministerille kauniiksi runoiksi puettuja "saatanallisia säkeitä". No kaikkiin ei onneksi valheet uppoa.

    Äänestä

Työttömyys kasvaa kok toimien takia.

Äänestä

Verotulot vähenevät kok toimien takia.

Äänestä

Kok must on tylaissten ystävä. Tuet pois. Yhdeksän euron paivapalkka kin alkaa houkuttaa.

Äänestä

KOKomus kolonialismia.

Äänestä

Seuraavaksi leikkaamme lomapalkka.

Äänestä

KOKMUS on EK:n juoksupoika.

Äänestä

Petteri sanoo :kohti 1930-lukua mennään.

Äänestä

Kokmus huolestui.

Äänestä

Kannatus romahti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kokoomus kovasti kuuluttaa, että tekemällä töitä olot paranee jne!

Lässyn lässyn.

Tämä KOKOOMUS oikeasti vian heikentään työntekijän asemaa.
Potkuja voi antaa tästälähdin helpommin kuin ennen.
Lakko-oikeutta ei ole.
Vapaitten määrää vähennetään.
Heikennyksien lista on pitkä.
Onko muka KOKOOMUS oikeasti työläisen asialla?

EI OLE! Eikä ikinä ole ollutkaan.
PAITSI JO ENNESTÄÄN RIKKAITTEN ASIALLA KOKOOMUS ON.
Köyhiltä ja lainarahalla rahansiirtoa RIKKAITTEN taskuun.

SITÄ KOKOOMUS ON!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu