Poliisi saanut määräyksen

Anonyymi-ap

Ettei raskaanliikenteen nopeksiin puututa! Ja meno on tosi hurjaa. Joka viikko muutama lepikossa. Hanaa vaan saatana!

12

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No on siellä lepikossa tilaa.
      Mutta ei ainakaan mun firmassa ajele mitkään lepikkokuskit, se on varma.
      Edelliseltä työnantajalta kysellään että onko lepikkokuski, jos niin hakemus revitty.

    • Anonyymi

      Poliisi ei ole saanut tuollaisia määräyksiä höpöhöpöhöööö
      Kaikkiin asioihin puututaan mihin pitää puuttua.

      • Anonyymi

        Ei poliisi ole tuollaista määräystä saanutkaan, vaan poliisiylijohtaja Taapero aikoinaan antoi tuollaisen ohjeen alaisilleen, ja ylijohtajan ohje on tavalliselle poliisille sama kuin määräys.
        Toki tuo ohje koskee kaikkea liikennettä, eikä vain raskasta liikennettä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei poliisi ole tuollaista määräystä saanutkaan, vaan poliisiylijohtaja Taapero aikoinaan antoi tuollaisen ohjeen alaisilleen, ja ylijohtajan ohje on tavalliselle poliisille sama kuin määräys.
        Toki tuo ohje koskee kaikkea liikennettä, eikä vain raskasta liikennettä.

        Älä nyt jaksa olla typerys.


    • Anonyymi

      Sinä vain koet niiden nopeudet hurjiksi.
      Toyotasi nopeusmittari näyttää pahasti pieleen ja hahmotuskykysi ei enää riitä muun liikenteen joukkoon.

      • Anonyymi

        Se on just näin. Ite kun törrää hitaasti niin näyttää että kaikki muut kaahaa ja raskaan liikenteen menokin on muka "tosi hurjaa".


    • Anonyymi

      Missä tämä määritys on nähtävissä? Kirjoitus ilman mitään faktatietoa väitteen tueksi, voidaan aina pitää huuhaana.

      • Anonyymi

        Aivan niin kuin sinunkin tärkeä vuodatus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan niin kuin sinunkin tärkeä vuodatus.

        En ole väittänyt mitään.


    • Anonyymi

      Näyttää ne vetokaluston nopeudet kasvaneen. Ylämäkeenkin mennään 90 alamäessä on ensin tietty otettu satasen vauhdit. Enemmistö nopeista autoista näyttää olevan Viron, Latvian tai Liettuan rekisterissä, mutta kyllä joukkoon mahtuu jokunen suomalainenkin. Touhua tulee seurattua työmatkan aikana kun Ruotsista saapuvat rekat pistävät jonotusjärjestystä kuntoon ensimmäisen 25 kilometrin taipaleella. Imusta ohituskaistalle ja normirajoittimin ajavat jäävät körröttelemään.
      Siinä on ollut poliisin suosikkipaikka pistää vahdikkaimpia ja huonokuntoisimmilla autoilla ajavia järjestykseen, mutta en ole nähnyt näin tapahtuvan pariin vuoteen, aiemmin tiheästikin.
      Tosin kyseisessä paikassa kukaan ei ole ajanut lepikkoon vuosikymmeniin, joten ei se pysäytyspaikka ympäristöineen vaikuta ainakaan kovin vaaralliselta alueelta ajella vaikka vähän lujempaakin.

      • Anonyymi

        Nopeusrajoitus ei riipu paikan vaarallisuudesta. Se on tielle määrätty suurin sallittu nopeus, jota pitää tieliikennelain mukaan noudattaa.

        Poliisin tehtävä on poimia joukosta ne, joilta ei onnistu. Muut kulkijat menkööt ja nauttikoot tasaisesti soljuvasta liikenteestä.

        Tämän palstan kautta yksikään ammattikuljettaja ei ole ikinä ottanut yhtään neuvoa käyttöön.


    • Anonyymi

      Niin se menee. Eipä ole tullut isolla autolla sakkoja otettua. Vaikka välillä on menty mittari pohjassa.
      Yleensä ajelen henkilöautoletkan mukana ja niin ne vaan näkyy ottavan muita kiinni 😂

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      75
      2783
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2527
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      46
      2257
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2044
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      110
      1529
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1383
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1052
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      1034
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      836
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      824
    Aihe